Lekarze: dzieci są największymi roznosicielami i stanowią poważne zagrożenie

Polska
Lekarze: dzieci są największymi roznosicielami i stanowią poważne zagrożenie
Polsat News
Medycy zwracają uwagę, że "codziennie służby sanitarne informują o kolejnych przypadkach zakażeń SARS-CoV-2 wśród nauczycieli i uczniów"

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w polskich szkołach "- piszą lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i proponują, aby w nauczaniu wprowadzić istotne zmiany. W piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego sugerują szersze stosowanie nauki zdalnej. Medycy są zdania, że bezobjawowo przechodzące infekcję dzieci mogą być jednym z najpoważniejszych źródeł zakażeń SARS-CoV-2.

Pismo zostało wysłane do Prezesa Rady Ministrów przez lekarzy i świadczeniodawców z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Autorzy są zdania, że należy wprowadzić "awaryjne" warianty nauczania "inne niż stacjonarne". Ich zdaniem bezobjawowa infekcja u dzieci może być istotnym zagrożeniem epidemicznym.

 

"Jeśli młodzież przemieszcza się między klasami, pedagodzy spędzają czas w pokoju nauczycielskim, uczą również w kilku oddziałach, to ryzyko rozsiania zakażenia jest ogromne. Jak wiadomo dzieci, które mogą przechodzić infekcję bezobjawowo, są największymi roznosicielami i stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla domowników" - wyjaśnia w dokumencie Bożena Janicka, prezes PPOZ. 

 

"Zdrowie Polaków jest wartością najwyższą"

 

Medycy zwracają uwagę, że "codziennie służby sanitarne informują o kolejnych przypadkach zakażeń SARS-CoV-2 wśród nauczycieli i uczniów". W ich ocenie, odizolowywanie osób z kontaktu, czyli poszczególnych klas, uczniów i nauczycieli "nie stanowi żadnej ochrony". 

 

Jak podkreślają autorzy listu, mają oni świadomość, że opieka nad dzieckiem generuje pewnie problemy, ale twierdzą, że "należy przeorganizować nauczanie, żeby było jak najbardziej bezpieczne".

 

"Dzieci starsze powinny przejść »na zdalne« nauczanie, a młodsze »rozproszyć« w klasach tak, żeby miały z sobą jak najmniejszy kontakt? Do tego wprowadzić różne godziny zajęć! To temat trudny dla nas wszystkich, ale uważamy, że najwyższy czas, żeby Ministerstwo Edukacji Narodowej już teraz nie tylko rozważyło, ale wdrożyło wariant awaryjny, gdyż zdrowie Polaków jest wartością najwyższą!" - czytamy w piśmie.

 

 

Apel PPOZ do premiera Mateusza Morawieckiego
Apel PPOZ do premiera Mateusza Morawieckiego

 

Koronawirus w warszawskich szkołach 

 

Mamy bardzo wiele osób na zwolnieniach lekarskich. W Warszawie ponad dwa tysiące nauczycieli jest na L4 - mówiła w środę wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. Poinformowała przy tym, że zakażonych koronawirusem jest obecnie 87 nauczycieli oraz 129 uczniów stołecznych szkół.

 

ZOBACZ: Lockdown w Czechach. Zamknięte szkoły, restauracje, siłownie, muzea i kina

 

W związku z dynamicznym rozwojem zachorowań na koronawirusa, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska była pytana w środę w TVN24, jak wygląda sytuacja w stołecznych szkołach. - Sytuacja jest bardzo dynamiczna – podkreśliła wiceprezydent. Jak mówiła, od 1 września już 1565 osób zostało objętych kwarantanną, a 236 osób otrzymało pozytywny wynik testów na COVID-19. - W pierwszym tygodniu tych wyników było kilkanaście, to też pokazuje, jak wielka jest dynamika - powiedziała.

 

Poinformowała przy tym, że według danych z wtorku z godziny 15:30, zakażonych koronawirusem jest 87 nauczycieli stołecznych szkół oraz 129 uczniów. Choruje również 20 pracowników administracji i obsługi szkolnej. Ponadto od 1 września łącznie na kwarantannie przebywało 327 nauczycieli, a w chwili obecnej 180. Poza tym na zwolnieniach lekarskich jest także 600 pracowników administracji i obsługi.

 

ZOBACZ: Warszawa ma 420 łóżek dla chorych na Covid-19, a będzie niemal drugie tyle

 

- Obserwujemy olbrzymi progres jeżeli chodzi o tempo kolejnych osób zakażonych i też osób objętych kwarantanną" - mówiła. "Ta skala jest bardzo duża - dodała.

 

Dodała, że - mamy bardzo wiele osób na zwolnieniach lekarskich, w Warszawie jest to już ponad dwa tysiące nauczycieli - podkreśliła. - To wszystko powoduje, że coraz trudniej jest układać plany lekcji - wskazała.

laf/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie