Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Bienvenido Velasco
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

W ciągu ostatniej doby w Brazylii liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 8429. Przybyło też 201 przypadków śmiertelnych. W Meksyku w ciągu ostatnich 24 godzin służby medyczne potwierdziły 3542 nowe zakażenia. W tym czasie zmarło 64 pacjentów. Chińczycy zapowiedzieli, że testom na obecność wirusa SARS-CoV-2 będzie poddanych 9 mln ludzi. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

dk/hlk/ms polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Służby medyczne Hiszpanii ogłosiły, że od poniedziałku zanotowano w tym kraju zmniejszenie dynamiki zakażeń koronawirusem. Podczas ostatniej doby potwierdzono ich niewiele ponad 7,1 tys. W tym samym czasie w Portugalii zanotowano 1,2 tys. infekcji, czyli podobnie jak podczas poprzednich 24 godzin.

Brytyjscy posłowie poparli we wtorek wprowadzone kroki w walce z koronawirusem - trzystopniowy system restrykcji w Anglii i nakaz zamykania pubów, barów i restauracji o godz. 22. W tej drugiej kwestii spora grupa konserwatystów głosowała przeciw własnemu rządowi.

PAP/EPA/ANDY RAIN

Piłkarz reprezentacji Włoch Stephan El Shaarawy miał pozytywny wynik testu na koronawirusa - poinformował lekarz "Squadra Azzurra" Andrea Ferretti w przeddzień meczu Ligi Narodów z Holandią w Bergamo.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o 12 993 zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Zmarło kolejnych 117 osób. Wtorkowy raport oznacza wzrost liczby nowych zakażeń w porównaniu z danymi z poniedziałku, gdy informowano o 8505 infekcjach w ciągu doby. Nadal jednak jest to dużo poniżej tego, o czym informowano w miniony weekend - w sobotę było 26 896 nowych zakażeń, a w niedzielę - 16 101.

W Holandii odnotowano kolejny dzienny rekord - prawie 7400 zakażeń koronawirusem - wynika z danych przedstawionych we wtorek. Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa potrzebny jest powrót do częściowego lockdownu.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 61-letniego pacjenta zakażonego koronawirusem, który zmarł w karetce czekającej przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym szpitala w Nysie - poinformował Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Z powodu licznych przypadków koronawirusa w zespołach Zenita Sankt Petersburg z Mateuszem Ponitką i ASVEL Lyon Villeurbanne nie odbędą się wtorkowe mecze 3. kolejki Euroligi koszykarzy z udziałem tych ekip. Rosjanie mieli zagrać w Hiszpanii, a Francuzi na własnym parkiecie.

We wtorek u sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bpa Artura Mizińskiego stwierdzono obecność koronawirusa. Pozostaje on w izolacji domowej i stosuje się do zaleceń służb sanitarnych, z którymi jest w kontakcie - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

W Hiszpanii od wtorku obowiązują przepisy dotyczące pracy zdalnej. Ta pierwsza w historii hiszpańskiego ustawodawstwa regulacja dotycząca telepracy została uchwalona z inicjatywy rządu z powodu nasilenia się epidemii COVID-19. 

Piłkarze i sztab trenerski Napoli otrzymali zgodę włoskiego organu ds. zdrowia (ASL) na zakończenie izolacji w ośrodku szkoleniowym Castel Volturno ze względu na wynik testów na koronawirusa, które nie przyniosły kolejnych pozytywnych przypadków - poinformował klub. Trenerzy i zawodnicy, w tym Piotr Zieliński, mogą wrócić do domów.

Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer wezwał we wtorek po południu do dwu-trzytygodniowego lockdownu, aby przerwać coraz szybsze ponowne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- Trzy rzeczy są teraz jasne: rząd nie ma wiarygodnego planu spowolnienia tempa infekcji. Stracił kontrolę nad wirusem. I nie stosuje się już do rad naukowych. Wzywam do dwu- lub trzytygodniowej +przerwy w obwodzie+ w Anglii, zgodnie z zaleceniem SAGE - mówił Starmer podczas konferencji prasowej, nawiązując do opublikowanego zapisu z posiedzenia naukowej grupy doradczej ds. kryzysowych, która już trzy tygodnie temu zarekomendowała rządowi krótki lockdown w celu spowolnienia transmisji wirusa.

fot. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił we wtorek, że władze nie wyślą policji do prywatnych domów, by sprawdzała, czy obywatele przestrzegają zaostrzonych przepisów o walce z epidemią. Podkreślił, że restrykcje nie są "odejściem od demokracji".

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 143 zgony z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od czterech miesięcy, a także wykryto 17 234 zakażenia koronawirusem - podał we wtorek po południu brytyjski rząd.

Zmarnowałem trzy godziny, które mógłbym poświęcić na bardziej produktywną pracę; jakakolwiek merytoryczna dyskusja z nimi nie ma sensu - tak wtorkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z opozycją ws. epidemii koronawirusa ocenił szef koła Konfederacji Jakub Kulesza.

Rząd Ukrainy podjął we wtorek decyzję o przedłużeniu w kraju tzw. kwarantanny adaptacyjnej do końca roku i o zaostrzeniu niektórych obowiązujących w związku z pandemią koronawirusa ograniczeń. Zdecydowano, że uczelnie wyższe przechodzą na miesiąc na zdalne nauczanie.

Decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, praca strażników miejskich i gminnych w regionie ponownie została podporządkowana zwierzchniemu nadzorowi policji i walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Samorządowcy zwracają uwagę, że decyzja ta została podjęta bez konsultacji.

Propozycja Lewicy ustawy o obowiązkowych maseczkach w miejscach publicznych i kar za ich nienoszenie dostała wsparcie od premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski po wtorkowej wideokonferencji z udziałem polityków opozycji i przedstawicieli rządu.

41 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, zanotowano 5901 nowych zakażeń koronawirusem; najwięcej od pół roku. Wykonanych zostało jednego dnia 112 tys. testów - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. To kolejny dzień wzrostu liczby zgonów i infekcji.

1500 osób zostało objętych kwarantanną w gminie Czempiń w Wielkopolsce m.in. po tym, jak ognisko koronawirusa potwierdzono w miejscowej szkole i przedszkolu. Obecnie liczba aktywnych przypadków na terenie gminy wynosi 23. 

160 wymazów dziennie w kierunku koronawirusa dla pacjentów pierwszorazowych ze skierowaniem od lekarza POZ - taki limit wprowadził w środę Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Osób, które chcą wykonać test przybywa, a kolejki przed punktami pobrań – nie tylko w tym szpitalu - są długie.

W łódzkich szkołach i innych placówkach edukacyjnych potwierdzono kolejnych 6 przypadków koronawirusa: 3 u uczniów i 3 u pracowników - poinformował we wtorek Grzegorz Gawlik z zespołu prasowego łódzkiego magistratu. Po sześciu nowych przypadkach zakażenia SARS - CoV-2 - wirusem, który powoduje COVID-19, dwie kolejne łódzkie szkoły w całości przeszły w tryb pracy zdalnej. Są to VIII LO i Zespół Szkół Elektroniczno-Informatycznych.

Do wiosny przyszłego roku Famur dostarczy do rosyjskiej kopalni 7 Nojabria-Nowaja 37 sekcji górniczej obudowy zmechanizowanej o wartości 6,8 mln euro. Przedstawiciele spółki podkreślają, że zawarta w tej sprawie umowa ma szczególne znaczenie w obliczu kryzysu spotęgowanego pandemią koronawirusa.

Facebook przekazał milion funtów na wsparcie muzeum w Bletchley Park, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się kwatera brytyjskich kryptologów. Z powodu epidemii koronawirusa muzeum utraciło większość dochodów.

 

Całe kierownictwo MEN, a także ja osobiście jestem przeciwny zamykaniu odgórnemu wszystkich szkół w Polsce; system, w którym musi być zgoda sanepidu na inny tryb pracy niż stacjonarny, sprawdził się - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN pytany był we wtorek w wywiadzie dla wp.pl, czy w związku z sytuacją epidemiczną szkoły powinny zostać zamknięte, czy w czwartek zostaną ogłoszone jakieś informacje na ten temat. O wprowadzeniu obostrzeń w czwartek mówił we wtorek wicepremier Piotr Gliński.

Rzecznik prasowy PZPN i drużyny narodowej Jakub Kwiatkowskie poinformował, że wszystkie testy przeprowadzone u członków reprezentacji Polski przed środowym meczem Ligi Narodów z Bośnią i Hercegowiną we Wrocławiu dały wynik negatywny.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys jest na kwarantannie, ponieważ miał kontakt z osobą chorą na COVID-19 - dowiedziała się PAP. Informację tę potwierdziło biuro prasowe PFR. Zaznaczono jednak, że prezes nie jest chory, natomiast wcześniej miał kontakt z osobą, u której stwierdzono koronawirusa.

Coraz więcej urzędów i instytucji w woj. warmińsko-mazurskim nie czekając na centralne decyzje decyduje o pracy zdalnej lub zmianowej. Wszystko po to, by uniknąć paraliżu w razie zakażenie pracownika koronawirusem.

W szpitalach na Podkarpaciu jest 608 łóżek dla osób, które chorują dla COVID-19 lub mają podejrzenie zakażenia – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dodała, że we wtorek zwiększona została liczba łóżek w dwóch szpitalach, w Dębicy i Jarosławiu.

W ciągu doby do wtorku rano w Szwajcarii zarejestrowano 1439 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). W efekcie łączna liczba wykrytych tam od początku pandemii infekcji wzrosła do 65 726, co daje wskaźnik 769,2 na 100 tys. mieszkańców.

W ostatnich dwóch tygodniach w Częstochowie podwoiła się – licząc od początku pandemii – liczba osób zakażonych koronawirusem. We wtorek prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk w specjalnym apelu poprosił mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia i stosowali się do zaleceń epidemiologów.

Prezydent stolicy zaapelował do premiera o przekazanie informacji i rekomendacji, jakie wesprą Warszawę w zapewnieniu bezpieczeństwa odwiedzających groby podczas Wszystkich Świętych oraz Zaduszek i korzystających z transportu publicznego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w liście do premiera Mateusza Morawieckiego napisał, że zauważalny w województwie mazowieckim wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem w kontekście zbliżającego się święta Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, rodzi realne zagrożenie zakażenia się tą chorobą dla osób mogących licznie odwiedzać miejskie i okołomiejskie nekropolie.

W trybie mieszanym pracuje 801 placówek oświatowych, a 284 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,39 tys., działa normalnie – podało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Liczba szkół pracujących we wtorek w sposób inny niż stacjonarny jest taka sama jak w poniedziałek, przy czym zmniejszyła się liczba szkół pracujących w trybie mieszanym, a wzrosła pracujących wyłącznie w trybie zdalnym. Dane zebrane od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów są z wtorku z godziny 14.00.

- Pan premier funkcjonuje w warunkach ekstraordynaryjnych, ale w trybie normalnej pracy - poinformował we wtorek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Wcześniej Mateusz Morawiecki przekazał, że w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem przebywa na kwarantannie. Dziś wieczorem może być znany wynik testu premiera na koronawirusa.

Gwiazdor reprezentacji Portugalii Cristiano Ronaldo miał pozytywny wynik badania na koronawirusa - poinformowała jego ojczysta federacja piłkarska FPF. Zawodnika Juventusu Turyn zabraknie zatem w środowym meczu Ligi Narodów ze Szwecją w Lizbonie.

Do końca przyszłego tygodnia szkoła podstawowa w Brożcu (gmina Walce) będzie zamknięta. Jak powiedział wójt gminy Marek Śmiech, powodem decyzji było potwierdzenie zakażenia koronawirusem u 15 z 21 pracowników placówki. Leżąca w gminie Walce miejscowość Brożec ma niespełna ośmiuset mieszkańców. W ostatnich dniach, na jej terenie sanepid odnotował kilkanaście przypadków zakażenia koronawirusem. Większość z nich to pracownicy miejscowej szkoły. Obecność koronawirusa potwierdzono także u proboszcza miejscowej parafii.

Dworczyk: premier miał wykonany test na obecność koronawirusa, w tej chwili czekamy na wyniki. 

Lekarze rodzinni alarmują, że pacjenci nie przyznają się, że są chorzy i mimo infekcji nadal chodzą do pracy i posyłają dzieci do szkół. "Ukrywanie objawów infekcji to skrajny brak odpowiedzialności" – oceniają medycy z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. W przesłanym we wtorek komunikacie lekarze rodzinni alarmują, że od swoich pacjentów z wysoką gorączką i bólem mięśni słyszą, że "to tylko lekka grypa, jutro przejdzie". Później często okazuje się, że były to objawy zakażenia koronawirusem.

W Domu Pomocy Społecznej Miłowicach w pow. żarskim wystąpiło kolejne w woj. lubuskim ognisko koronawirusa w placówce dla seniorów. Dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński poinformował, że testy wykazały zakażenie 42 pensjonariuszy i 20 osób z personelu. Zieleński przekazał, że z zakażonych osób jedna trafiła do szpitala, ale nie z powodu COVID-19, lecz innych schorzeń.

W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli 2450 osób, nałożyli mandaty na ponad 3630 osób, a w ponad 500 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust - poinformował we wtorek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Szkoły w Rybniku i Rudzie Śląskiej, szpitale w Pszczynie i Myszkowie, domy opieki w Dzięgielowie i w Kamesznicy – to miejsca w woj. śląskim, gdzie wykryto w ostatnim czasie nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Minionej doby w regionie przybyło w sumie 441 nowych infekcji.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie usłyszał we wtorek w prokuraturze wojskowej zarzuty przywłaszczania testów na koronawirusa i płynów do dezynfekcji. Decyzją prokuratora został zawieszony w czynnościach służbowych. Zatrzymany we wtorek przez CBA płk dr n. med. Adam Z. został przesłuchany w Wydziale ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej Aleksander Ceferin przyznał, że podczas przyszłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu mecze mogą być rozgrywane przy pustych trybunach. "Przygotowujemy różnce scenariusze" - powiedział szef UEFA. Pierwotnie turniej miał się odbyć latem 2020 roku, ale został przełożony na 2021 z powodu pandemii koronawirusa. Na razie nic nie wskazuje na to, że sytuacja w Europie i na świecie znacząco poprawi się do momentu rozpoczęcia turnieju.

 

 

U dwóch biskupów diecezji opolskiej - bp. Andrzeja Czai i bp. Rudolfa Pierskały stwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zgodnie z zaleceniem służb sanitarnych, obaj duchowni przebywają w izolacji domowej i podlegają zaleconym procedurom - poinformowała we wtorek kuria diecezji opolskiej.

Wojewoda warmińsko-mazurski w ostatnich dniach wydał decyzje wobec 23 lekarzy POZ kierujące tych medyków do pracy w szpitalach, w tym w szpitalu koordynującym w Ostródzie - poinformował rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek. - Wojewoda warmińsko-mazurski w ostatnich dniach wydał 23 decyzje, na których mocy lekarze z POZ mają pracować m.in. w szpitalu koordynującym leczącym chorych na COVID-19 w Ostródzie. Wciąż są one wydawane i dostarczane" - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek.

Testy na obecność koronawirusa w pierwszoligowym piłkarskim Zagłębiu Sosnowiec wykazały zakażenia u pięciu osób. Klub wstrzymał sprzedaż biletów na sobotni mecz z Resovią Rzeszów.

Duże ognisko koronawirusa wykryto w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Podgórnej w Łodzi. 45 osób jest zakażonych SARS-CoV-2 – poinformowały służby prasowe łódzkiego magistratu. Koronawirusa wykryto u 40 pensjonariuszy DPS-u przy ul. Podgórnej i u 5 osób z personelu tego domu – poinformował Robert Kolczyński z łódzkiego magistratu.

Premier Mateusz Morawiecki prowadził standardowo posiedzenie rady ministrów, tylko z innego miejsca niż zwykle - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Pytany, kto jeszcze z rządu jest na kwarantannie, odpowiedział, że na razie nic mu o tym nie wiadomo.

Minister edukacji pytany był w wywiadzie dla wp.pl jak czuje się premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował we wtorek, że w związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, zgodnie z wszelkimi procedurami, udaje się na kwarantannę. Jednocześnie Morawiecki zapewnił, że jest w stałym kontakcie ze swoimi współpracownikami, rząd pracuje normalnie.

Do 42 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w szpitalu w Inowrocławiu (Kujawsko-Pomorskie). Pozytywne wyniki testów miało 16 pacjentów i 26 pracowników. Zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Wielospecjalistycznym Szpitalu im. Ludwika Błażka w Inowrocławiu potwierdziły wyniki testów z kilku ostatnich dni.

Z powodu zakażenia koronawirusem potwierdzonego u jednego z nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku (Mazowieckie) na kwarantannę trafiło 81 uczniów z trzech klas i 12 pedagogów. Grupa ta odbywa zajęcia lekcyjne zdalnie.

Baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 w woj. lubelskim jest systematycznie zwiększana – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. W najbliższym czasie przybędzie 120 łóżek w trzech szpitalach.

Przy obecnej liczbie przypadków Covid-19 szpitale we Włoszech mogą funkcjonować przez co najmniej pięć miesięcy, bo sytuacja jest pod kontrolą; gdy dojdzie do ogromnego wzrostu zakażeń, system szpitalny nie wytrzyma więcej niż dwa miesiące - twierdzą związkowcy. Taką prognozę przedstawił we wtorek szef największego włoskiego związku zawodowego lekarzy szpitalnych Carlo Palermo w wypowiedzi dla agencji Ansa. Jego zdaniem należy obawiać się tak znacznego wzrostu zakażeń, jaki teraz notuje się w innych krajach, w tym we Francji.

W Fatimie zakończyły się we wtorek uroczystości wspomnienia 103. rocznicy objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. Z powodu restrykcji epidemicznych wzięło w nich udział najmniej pielgrzymów w historii tych obchodów – zaledwie 4500. Władze rektoratu w Fatimie przed rozpoczęciem wtorkowej mszy św. poinformowały, że wśród uczestników rozpoczętych w poniedziałek wieczorem obchodów dominowali Portugalczycy.

FOT. PAP/EPA/PAULO CUNHA

Wojewoda mazowiecki zmniejszył z 84 do 59 liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku (Mazowieckie). Zajętych jest tam 49 miejsc. O zmniejszenie ich liczby wnosiła w odwołaniu placówka, argumentując to m.in. problemami organizacyjnymi.

Komisja Europejska przedłużyła we wtorek okres obowiązywania tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy publicznej do 30 czerwca 2021 roku, aby wesprzeć gospodarkę w związku z pandemią Covid-19. W przypadku regulacji umożliwiającej wsparcie w postaci dokapitalizowania okres zostaje przedłużony do 30 września 2021 roku.

Premier Mateusz Morawiecki odbywa kwarantannę w związku z zarażeniem się funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem przebywa obecnie na kwarantannie. Szef rządu - jak informował w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller - wykonuje swoje obowiązki i nie ma objawów zakażenia.

Rosnąca liczba zakażeń SARS-CoV-2 była do przewidzenia. Dzieci wróciły do szkół, studenci na uczelnie, co zwiększyło wymianę zakażeń zwłaszcza wśród młodych, u których choroba często przebiega bezobjawowo – powiedział PAP genetyk z UJ prof. Marek Sanak. Naukowiec zwrócił uwagę, że odsetek testów z wynikiem dodatnim osiągnął 30 proc., podczas gdy wcześniej, na wiosnę, sięgał do 10 proc.

Według profesora należy się spodziewać dalszych licznych zakażeń, ale – jak ocenił – restrykcyjne ograniczenia spowodowałyby zmniejszenie liczby zakażeń już od 10 do 2 tygodni po ich wprowadzeniu. Naukowiec zapytany o rekordowy dobowy wzrost zakażeń (prawie 900 nowych przypadków) w Małopolsce uspokoił, że takie skoki często są spowodowane przez pojedyncze placówki (np. domy pomocy-społecznej, zgromadzenia zakonne –red.) albo imprezy okolicznościowe. Przypomniał, że w kwietniu i w maju też w krótkim czasie liczba zakażonych wzrastała nagle o 100, 150 osób.

Zarzucił Pan części środowiska lekarskiego niechęć do wykonywania obowiązków lekarza. Podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w okresie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne – napisał prezes NRL Andrzej Matyja, domagając się przeprosin od wicepremiera Jacka Sasina.

Zarzucił Pan części środowiska lekarskiego niechęć do wykonywania obowiązków lekarza. Podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w okresie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne – napisał prezes NRL Andrzej Matyja, domagając się przeprosin od wicepremiera Jacka Sasina.

Dwóch koszykarzy występującego w ekstraklasie MKS Dąbrowa Górnicza jest zakażonych koronawirusem. Zostali odizolowani od reszty zespołu. "Wdrożyliśmy wszelkie niezbędne procedury zalecone przez Sanepid i nasza drużyna przebywa obecnie na kwarantannie" – poinformował klub w komunikacie.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto 3906 nowych zakażeń koronawirusem i zmarły 92 osoby chore na Covid-19 - podały we wtorek władze tego kraju. Na Filipinach liczba nowych infekcji wyniosła w tym czasie 1990, co jest najniższym wynikiem od trzech tygodni.

 

Władze Wysp Kanaryjskich wprowadziły zakaz palenia papierosów na ulicach. Nowe prawo, które obowiązuje na hiszpańskim archipelagu od poniedziałku jest uzasadniane możliwością zakażania koronawirusem za pośrednictwem dymu nikotynowego. "Zakaz palenia jest konieczny, gdyż trudno zapewnić dystans społeczny pomiędzy palaczem a innymi użytkownikami ulicy" - wyjaśniły kanaryjskie władze, przypominając, że odstęp ten powinien wynosić co najmniej 1,5 metra.

Do ponad stu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), 30 kolejnych studentów jest na kwarantannie – podał we wtorek rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Na studiach anglojęzycznych wprowadzono nauczanie online.

Jeden z piłkarzy Lech Poznań jest zarażony koronawirusem - poinformował we wtorek klub. Zaplanowany na sobotę mecz wicemistrza Polski z Jagiellonią w Białymstoku ma odbyć się zgodnie z terminarzem.

Lewica podczas wideokonferencji przedstawi premierowi Mateuszowi Morawieckiemu projekt ustawy ws. obowiązku noszenia maseczek. Jak przekazał PAP przedstawiciel klubu, jeszcze we wtorek zostanie on złożony w Sejmie. We wtorek po południu odbędzie się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z opozycją ws. omówienia sytuacji związanej z rozwojem epidemii koronawirusa. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL-Kukiz15 i Konfederacja.

Kilkadziesiąt przypadków zakażeń koronawirusem stwierdzono w Domu Pomocy Społecznej w Baborowie – poinformował burmistrz miasta Tomasz Krupa. W baborowskim Domu Pomocy Społecznej "Spokojna Przystań II" przebywa około 80 osób – w tym 60 podopiecznych. Koronawirusa stwierdzono u jednego z seniorów podczas rutynowych badań. Kolejne testy ujawniły około 50 przypadków zakażenia w placówce. Jak podkreślił burmistrz Baborowa, mimo poważnego wieku podopiecznych w większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo.

Pierwszy wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk odebrał pozytywny wynik testu na COVID-19 – poinformowały służby prasowe urzędu wojewódzkiego w Łodzi. Zakażenie SARS-CoV-2 wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka potwierdziła rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

U 30 studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i u 10 pracowników tej uczelni przeprowadzone testy wykazały zakażenie koronawirusem. Około 200 osób z najbliższego kontaktu poddano kwarantannie. Jak przekazała we wtorek rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Monika Maziak, zakażenie koronawiursuem stwierdzono przede wszystkim u studentów uczących się w języku angielskim.

Jeżeli nie będziemy nosić masek i przestrzegać dystansu społecznego, doprowadzimy do tego, że wzrosty zakażeń koronawirusem będą wyższe, a my będziemy musieli podejmować decyzje o bardziej restrykcyjnych ograniczeniach - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Starosta powiatu ostrowskiego Paweł Rajski został zakażony koronawirusem. O dodatnim wyniku testu poinformował we wtorek na Facebooku. Paweł Rajski poinformował, że nie ma gorączki, tylko problem ze smakiem i węchem. Na temat wyniku zażartował: "Zawsze uważałem się za osobę myślącą pozytywnie, ale teraz potwierdził to nawet test. Dziś otrzymałem pozytywny wynik na COVID 19".

- W tej chwili premier Mateusz Morawiecki nie ma żadnych objawów. Standardowo, jak to się dzieje w związku z kontaktem z osobą zakażoną, po prostu będzie w tej chwili w kwarantannie - przekazał Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mateusz Morawiecki na kwarantannie. Rzecznik rządu o stanie zdrowia premiera

W Bułgarii w ciągu ostatniej doby zmarły 23 osoby zakażone koronawirusem - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. To najwyższa dobowa liczba zgonów od początku epidemii, która pochłonęła już w tym kraju 915 ofiar. Wykryto też 587 nowych infekcji. Koronawirusem w Bułgarii zakaziło się ogółem 24 989 osób, z których 15 975 wyzdrowiało. Za aktywne uważa się 8099 infekcji.

Przedstawiciele KO na spotkaniu z premierem będą żądali: przeznaczenia 5 mld zł na walkę z Covid-19, przeprowadzania 100 tys. testów dziennie, zakupu 10 mln szczepionek na grypę, poprawy dostępu do służby zdrowia i informacji szefa rządu na posiedzeniu Sejmu - poinformował lider PO Borys Budka.

W USA wstrzymano testy nad kolejną szczepionką przeciwko COVID-19, znajdujące się w najbardziej zaawansowanej trzeciej fazie badań. Tym razem zawieszono prace nad preparatem amerykańskiego koncernu Johnson&Johnson. Nie wiadomo jeszcze, co było powodem wstrzymania badań nad szczepionką. Amerykański koncern odmawia na razie podania bliższych szczegółów. Wiadomo tylko, że u jednego z ochotników doszło do powstania niepożądanych działań ubocznych.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Mazowieckie), decyzją wojewody mazowieckiego, ma przygotować 66 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Łóżka zostaną wyznaczone na oddziale internistycznym z pododdziałem pulmonologicznym. Wstrzymano tam przyjęcia.

Wojewoda warmińsko-mazurski wydaje decyzje, na których mocy lekarze z POZ mają pracować m.in. w szpitalu koordynującym leczącym chorych na COVID-19 w Ostródzie. - Decyzje takie rozpoczęliśmy wydawać w poniedziałek, dziś także są one wydawane i dostarczane - powiedział rzecznik prasowy wojewody.

Śląski poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister transportu Jerzy Polaczek jest zakażony koronawirusem. "To nie jest zwykłe przeziębienie" - napisał na Facebooku parlamentarzysta, apelując do wszystkich o ostrożność i odpowiedzialność, by ustrzec się infekcji.

 

Do zakażeń koronawirusem nie dochodzi w szkołach, uczniowie są w nich szczęśliwi i dlatego placówki muszą pozostać otwarte - powiedziała we wtorek włoska minister oświaty Lucia Azzolina. Dodała, że konieczna jest czujność podczas wydarzeń i zajęć pozaszkolnych.

Luterański duchowny ks. Emil Gajdacz zmarł we wtorek w wieku 80 lat. Duchowny chorował na COVID-19 – poinformowała diecezja cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Z powodu potwierdzonego zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Płocku (Mazowieckie) jedna klasa i część nauczycieli, łącznie 38 osób, skierowano na kwarantannę. Grupa ta odbywa zajęcia lekcyjne zdalnie. Kwarantanna ma potrwać do piątku.

Zakaz organizacji we Włoszech prywatnych zabaw w miejscach zamkniętych i na otwartej przestrzeni, ograniczenie do 30 liczby uczestników wesel, restauracje i bary zamknięte o północy - to przepisy nowego dekretu rządu w sprawie walki z pandemią.

W związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, zgodnie z wszelkimi procedurami udaję się na kwarantannę - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

898 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Małopolsce potwierdziły badania laboratoryjne – wynika z najnowszego raportu służb sanitarnych. To kolejny dobowy rekord. 10 osób zmarło w regionie z powodu COVID-19.

Jak powiedziała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Dominika Łatak-Glonek 777 nowych zakażeń to przypadki rozproszone. Wśród 898 osób zakażonych jest 72 dzieci i 826 dorosłych.

20-letni uczeń Zespołu Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy zmarł na COVID-19. Do zgonu doszło w niedzielę w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym im. Tadeusza Borowicz w Bydgoszczy.

W związku z śmiercią ucznia prezydent miasta Rafał Bruski zaapelował o odpowiedzialność i stosowanie się do obowiązujących zasad.

Więcej informacji tutaj

W ciągu doby wykonano ponad 33,8 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec 25 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni w tym czasie zlecili 24 071 wymazów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Ogółem przebadano dotąd 3 726 959 próbek pobranych od 3 577 867 osób.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz uzyskał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i zakończył o północy kwarantannę - poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował w ubiegły czwartek, że decyzją Sanepidu rozpoczyna kwarantannę. Przez kilka dni swoje obowiązki realizował zdalnie.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 13 868 zakażeń koronawirusem; zmarły 244 osoby - podał we wtorek sztab rządowy. Zarówno wskaźnik nowych zachorowań, jak i liczba przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby są najwyższe od początku pandemii.

Trzeci dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń przekracza w Rosji 13 tysięcy. 

Decyzje o wprowadzeniu kolejnych możliwych obostrzeń będą zapadać w następstwie dziennych raportów o koronawirusie z trzech kolejnych dni: wtorku, środy i czwartku – poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Apeluję do osób, które zaprzeczają istnieniu COVID-19, agresywnie i ostentacyjnie odmawiają noszenia maseczek, szerzą fake newsy i pseudonaukowe teorie, nie róbcie tego - napisał we wtorek w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Bądźmy odpowiedzialni - dodał.

Mamy 5068 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Z powodu COVID-19 zmarły 3 osóby, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarło 60 osób.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 5669 osób, u których potwierdzono zakażenie. 421 z nich jest podłączonych do respiratorów – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wyzdrowiało 82 tys. chorych.

Leki na bazie osocza służą nie tylko chorującym na COVID-19, ale też – na co dzień - kilkunastu tysiącom innych chorych w Polsce – wskazują eksperci, apelując o oddawanie krwi.

Dzięki dawcom wielu pacjentów z przewlekłymi, rzadkimi schorzeniami jest leczonych produktami, które można wytworzyć wyłącznie z osocza. Wśród chorób, w których terapia takimi lekami jest jedyną dostępną opcją terapeutyczną, są m.in. niektóre pierwotne niedobory odporności, wrodzony obrzęk naczynioruchowy, niedobór alfa-1 antytrypsyny, hemofilia oraz konflikt serologiczny.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przeszedł badania, otrzymał negatywny wynik testu na koronawirusa, jest już zdrowy i wraca do pracy - poinformował we wtorek resort obrony narodowej na Twitterze.

Fundacja na rzecz Praw Ucznia apeluje o podjęcie działań chroniących szkoły przed epidemią: zawieszenia zajęć stacjonarnych, przejścia na "tryb hybrydowy” czy chociaż zaostrzenia przepisów sanitarnych w szkołach. Pod petycją podpisało się 8 tys. osób.

"Nie przychodź do szkoły, a jeśli musisz, ubierz się na czarno" - napisano na twitterowym koncie Protestuczniowski. Zachęcono, by w ten sposób protestować do końca tygodnia i zamieszczono link do petycji na stronie Fundacji na rzecz Praw Ucznia. 

28 osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; to najwyższy przyrost dzienny od początku pandemii. Wykryto też 1025 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W sumie na Węgrzech stwierdzono dotąd prawie 40 tys. zakażeń koronawirusem i zmarło prawie 1000 osób. Prawie 12 tys. wyzdrowiało.

Na Ukrainie wykryto w ciągu ostatniej doby 5133 zakażenia koronawirusem, 107 osób zmarło na Covid-19, 2152 wyzdrowiały, a 865 hospitalizowano - poinformował we wtorek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Stepanow alarmuje, że sytuacja z miejscami w szpitalach dla pacjentów z Covid-19 jest napięta. Obecnie hospitalizowanych jest ponad 21 tys. osób z potwierdzoną infekcją koronawirusem lub z jej podejrzeniem.

Nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związki z pandemią koronawirusa. Koszty takiego rozwiązania są znaczenie większe, niż korzyści z niego wynikające - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało we wtorek, że dzień wcześniej zarejestrowano w kraju 4310 zakażeń koronawirusem i 31 zgonów na Covid-19. W szpitalach przebywa obecnie 2146 pacjentów z SARS-CoV-2, w tym 426 w ciężkim stanie.

Według agencji CTK dane za poniedziałek są najgorsze od początku pandemii ze wszystkich pierwszych dni tygodnia pracy. W ubiegłym tygodniu, w poniedziałek 5 października, zanotowano prawie 1200 zakażeń mniej.

Dysponujemy odpowiednią liczbą łóżek szpitalnych czy respiratorów. Sytuacja jest zupełnie inna niż wiosną i w żadnym wypadku nie można mówić, że ten czas został zmarnowany - przekonywał we wtorek wicepremier Jacek Sasin, pytany o sytuację związaną z pandemią koronawirusa.

Więcej informacji tutaj

Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku polskie firmy drobiarskie straciły 675 milionów zł tylko na samym eksporcie – szacuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. W całym 2020 r. branża może stracić nawet 1,5 mld zł, powodem jest epidemia koronawirusa.

W Indiach w ciągu ostatniej doby potwierdzono 55 342 nowe infekcje koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 706 chorych - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Dobowy wzrost nowych zakażeń był najmniejszy od połowy sierpnia.

Wirusem SARS-CoV-2 w tym drugim pod względem liczby ludności kraju świata zainfekowanych zostało już ponad 7,17 mln osób, z których 6,22 mln wyzdrowiało, a 109 856 zmarło.

Godziny dla seniorów są nietrafione, o czym przekonaliśmy się wiosną - ocenił wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Jak wyjaśnił, osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a podczas wiosennego lockdownu sklepy między 10 a 12 były niemal puste.

Mając kontakt z seniorem, brak maseczki jest totalną nieodpowiedzialnością. Zdjęcie maseczki to jak odcięcie hamulca w samochodzie. Jeśli nie będzie tego mechanizmu, przyrosty zakażeń będą bardzo duże - ostrzegł w rozmowie z "Super Expressem" minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Godziny dla seniorów w praktyce oznaczają minimalny ruch w ciągu tych 2 godzin i ograniczony dostęp innych osób do niezbędnych produktów - powiedziała prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. - Rygorystyczne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa byłoby lepszym rozwiązaniem - dodała.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 4122 nowe infekcje SARS-CoV-2, a z powodu koronawirusa zmarło 13 kolejnych osób - poinformował we wtorek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Od początku epidemii w Niemczech koronawirusem zakaziły się 329 453 osoby, z których 9634 zmarły.

Co czwarty pracownik personelu medycznego cierpi na zaburzenia psychiczne z powodu epidemii COVID-19. Najczęściej pracownicy szpitali skarżą się na stres i lęki związane z możliwością infekcji koronawirusem - wynika z badania przeprowadzonego w Hiszpanii.

Władze Chin zapowiedziały, że w związku z odkryciem ogniska koronawirusa w jednej z klinik w Qingdao testom na obecność SARS-CoV-2 będzie poddanych 9 mln ludzi. W położonym nad Morzem Żółtym 4-milionowym Qingdao potwierdzono w poniedziałek 6 zakażeń.

Korea Płd. odnotowała w poniedziałek nagły wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. Obecność koronawirusa potwierdzono u 102 osób, podczas gdy jeszcze przed tygodniem dobowy przyrost nie przekraczał 70 przypadków, co pozwoliło podjąć decyzję o poluzowaniu restrykcji.

Zgodnie z danymi opublikowanymi we wtorek przez Koreańskie Centra Kontroli Chorób (KCDC) od początku marca w Korei Południowej zarejestrowano 24 805 zakażeń koronawirusem i 433 zgony.

W ciągu ostatniej doby służby medyczne Meksyku potwierdziły 3542 nowe zakażenia. W tym czasie zmarło 64 pacjentów - podało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 821 045, zaś liczba zgonów do 83 945 przypadków.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 8429. Przybyło też 201 przypadków śmiertelnych - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia Brazylii. Całkowita liczba zakażonych przekracza 5,1 mln, a zgonów 150,6 tys.

Brytyjski premier Boris Johnson przekonywał w poniedziałek wieczorem, że ogłoszony kilka godzin wcześniej trzystopniowy system restrykcji epidemicznych jest "zrównoważonym pakietem". Jednakże naczelny lekarz Anglii wyraził obawy, czy jest on wystarczający.

Po całodziennych debatach rząd Czech podjął w poniedziałek decyzję o zamknięciu od czwartku szkół podstawowych, a także restauracji, barów i klubów. Zakazano też spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nauka w szkołach ma być wznowiona 1 listopada.

Pozostałe ograniczenia będą obowiązywać do 3 listopada.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie