"Idziemy z pięcioma postulatami". Budka przed telekonferencją z premierem

Polska
"Idziemy z pięcioma postulatami". Budka przed telekonferencją z premierem
Polsat News
Przewodniczący PO Borys Budka

- Nie damy się nabrać premierowi, by kolejnymi PR-owymi zagrywkami próbował skierować współodpowiedzialność na opozycję - mówił we wtorek lider PO Borys Budka przed telekonferencją opozycji z premierem ws. koronawirusa. Jak dodał, przedstawiciele KO pójdą z pięcioma postulatami, wśród których jest m.in. utworzenie funduszu na walkę z pandemią i minimum 100 tys. testów dziennie.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę zaprosił przedstawicieli opozycji na telekonferencję - jej celem ma być omówienie sytuacji związanej z epidemią SARS-Cov-2. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały jeszcze tego samego dnia Lewica, PSL i Konfederacja.

 

- Po ostatnich informacja nt. liczby nowych zachorowań na Covid widać, że sytuacja w Polsce jest wyjątkowo poważna. Całkowitą odpowiedzialność za walkę z Covidem ponosi rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Wszyscy doskonale wiemy, że ostatnich pięć miesięcy zostało zmarnowanych na niepotrzebne wewnętrzne walki, zajmowaniem się sprawami, które nie były istotne, a tylko dzieliły Polaków. Nie jest czas i miejsce, by rozliczać rządzących za wszystkie grzechy, błędy i niedociągnięcia, bo nie starczyłoby konferencji prasowej - mówił we wtorek Borys Budka.

 

ZOBACZ: Apel premiera do antycovidowców. "Nie róbcie tego!"

 

Podkreślił, że KO "nie da się nabrać premierowi, by kolejnymi PR-owymi zagrywkami próbował skierować współodpowiedzialność na opozycję". - Nie będzie tej współodpowiedzialności, bo wszyscy wiemy doskonale, że całkowitą odpowiedzialność ponosi rząd i to rząd odpowiedzialny jest za zdrowie Polaków - dodał.

 

Jak poinformował Budka, Koalicję Obywatelską reprezentować będzie szef klubu Cezary Tomczyk oraz przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera, którzy przedstawią Morawieckiemu pięć postulatów. - Idziemy tam po to, żeby zażądać od premiera Morawieckiego i tego rządu konkretnych rozwiązań, które mają na celu realną walkę z Covid-19 - oświadczył.

 

10 mln szczepionek na grypę

 

Pierwsze żądanie KO dotyczy utworzenia specjalnego funduszu na walkę z Covid-19 w wysokości co najmniej 5 mld zł. W ocenie szefa PO środki te powinny być przeznaczone m.in. na zakup szczepionek, respiratorów, czy na wynagrodzenie dla medyków.

 

Kolejny postulatem KO jest przeprowadzanie 100 tys. testów na koronawirusa dziennie. - 100 tys. testów dziennie to powinno być minimum, które zagwarantuje realne odseparowanie osób, które są chore od osób zdrowych - oświadczył Budka.

 

Trzecie żądanie dotyczy zakupu w trybie interwencyjnym 10 mln szczepionek na grypę. "Kumulacja sezonowej grypy i koronawirusa może przynieść bardzo tragiczne efekty" - podkreślił szef PO.

 

Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu

 

Budka postulował też potrzebę zapewnienia lepszego dostępu do służby zdrowia dla pacjentów ze schorzeniami innymi niż Covid-19. - Całkowicie niezrozumiałe i niedopuszczalne jest powierzanie koordynacji w zarządzaniu brakującymi łóżkami szpitalnymi dyrektorom szpitali. To wojewoda i administracja rządowa odpowiedzialni są za zarządzanie kryzysowe - mówił lider PO.

 

Piąte żądanie dotyczy przedstawienia przez premiera na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu pełnej informacji o stanie służby zdrowia w Polsce. - Żądamy również, by takie dane były udostępniane na bieżąco. Czas skończyć z PR-owskim picem, który jest stosowany przez ten rząd. Czas mówić w sposób odpowiedzialny, jasny i czytelny - oświadczył Budka.

 

Według niego, "te pięć postulatów to warunek niezbędny do tego, aby wyprowadzić Polskę z chaosu".

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie