Warszawa. Szakale złociste widziane na Bielanach i w Wawrze

Polska
Warszawa. Szakale złociste widziane na Bielanach i w Wawrze
commons.wikimedia/Attis1979/CC BY-SA 3.0
Szakale złociste były widziane na Bielanach i w Wawrze

W dwóch warszawskich dzielnicach zaobserwowano szakala złocistego. Zwierzęta te coraz częściej pojawiają się na naszym terytorium m.in. w związku ze zmianami klimatycznymi. Ich obecna populacja w naszym kraju może sięgać nawet 200 sztuk.

W Polsce szakala pierwszy raz widziano i sfotografowano w 2015 r. nad Biebrzą, a niedługo później na Lubelszczyźnie. Ich obecną populację w naszym kraju szacuje się od 20 do nawet 200 sztuk.

 

ZOBACZ: Inwazja obcych. Groźne gatunki dotarły do Polski

 

O tym, że widziany był na warszawskich Bielanach i w Wawrze donosi Radio Kolor.

 

- Ostatnio miałam zgłoszenie, że ktoś widział szakala złocistego na krawędzi Bielan, w rejonie lasu Nowa Warszawa - powiedziała Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich w programie "Tydzień w Warszawie". Jak dodała, nie jest to potwierdzone zgłoszenie, ale inne, dotyczące Wawra, zostało potwierdzone przez fachowców.

 

- Nie jest niczym niezwykłym, żeby takie zwierzę, szukając nowych terytoriów, zahaczyło o obrzeża Warszawy. Tak, jak sprawa się miała z wilkami - przyznała Gackowska.

 

To nie obcy gatunek

 

Szakal złocisty jest drapieżnikiem z rodziny wilków (wyglądem przypomina połączenie wilka i lisa). Samce ważą od 7 do 15 kg, samice są nieco mniejsze. Żyje samotnie lub w parach.

 

"Przywędrowały do Europy z Bliskiego Wschodu. W latach 80. ubiegłego wieku dotarły na Węgry i do Serbii. Dzisiaj obecne są w niemal wszystkich krajach Europy, po Danię i Estonię. W Polsce pierwszego osobnika zaobserwowano pięć lat temu, a obecną ich populację w naszym kraju szacuje się od 20 do nawet 200 sztuk" - pisał Grzegorz Lepak na łamach "Tygodnika polsatnews.pl".

 

ZOBACZ: Olsztyn: dziki i wilki straszą mieszkańców. Zwierzęta grasują po okolicznych wsiach

 

Są wszystkożerne, ale najchętniej polują na mniejsze zwierzęta, jak zające, ptaki gniazdujące na ziemi, gryzonie czy młode jeleniowate.

 

Szakale, z naukowego punktu widzenia nie są w Polsce gatunkiem obcym - migrowały w naturalny sposób. "Mogło przyczynić się do tego wiele czynników, przede wszystkim ocieplenie klimatu. Jednak duży wpływ na ich ekspansję na północ miało wytępienie populacji wilka w XX w., naturalnego wroga szakala, a także znaczne przerzedzanie lasów i konieczność poszukiwania nowych terenów łowieckich" - dodawał Grzegorz Lepak.

emi/bas/ Radio Kolor, tygodnik.polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie