Beatyfikacja 15-letniego geniusza Internetu. "Błogosławiony w bluzie i dżinsach"

Świat
Beatyfikacja 15-letniego geniusza Internetu. "Błogosławiony w bluzie i dżinsach"
AP
Włoch Carlo Acutis

W bazylice św. Franciszka w Asyżu odbyła się w sobotę beatyfikacja zmarłego w 2006 r. w wieku 15 lat na białaczkę Włocha Carlo Acutisa. Nazywany jest pierwszym patronem pokolenia millenialsów i geniuszem internetu, który uważał za narzędzie szerzenia wiary.

To jeden z najmłodszych błogosławionych w Kościele. Być może zostanie też patronem internetu.

 

Włoski nastolatek został beatyfikowany w obecności jego rodziny przez papieskiego delegata kardynała Agostino Valliniego. We mszy uczestniczyło około trzech tysięcy osób; większość zgromadziła się wokół bazyliki.

 

"Eucharystia to moja autostrada do nieba"

 

Urodzony w 1991 roku Carlo Acutis spędził prawie całe życie w Mediolanie. Od dzieciństwa był bardzo pobożny. Zauważa się, że wpływ na jego głęboką religijność miała zapewne też jego pochodząca z Polski niania.

 

Codziennie przystępował do komunii. Jednocześnie zafascynował się internetem i jego możliwościami. Postanowił wykorzystywać sieć do szerzenia wiary, a także informacji o życiu Kościoła. Za pośrednictwem internetu opowiadał też o cudach eucharystycznych.

 

ZOBACZ: Córka byłego premiera Włoch prosi o przerwanie jego procesu beatyfikacyjnego

 

"Eucharystia to moja autostrada do nieba" - powtarzał.

 

Był, jak zaznacza się we włoskich mediach, "Bożym influencerem", "błogosławionym w bluzie i dżinsach".

 

W 2006 roku, gdy miał 15 lat, zdiagnozowano u niego nieuleczalną, ostrą postać białaczki. Gdy był w szpitalu, mówił najbliższym, że swoje cierpienie ofiarowuje za papieża i Kościół. Zmarł 12 października 2006 roku w Monzy.

 

Zgodnie ze swym życzeniem został pochowany na cmentarzu miejskim w Asyżu, mieście świętego Franciszka, którego podziwiał.

 

 

"Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie"

 

Proces beatyfikacyjny Carlo Acutisa rozpoczął się w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. Pięć lat później papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a w lutym tego roku zaaprobował cud uzdrowienia za jego wstawiennictwem.

 

W swym niedawnym liście do młodzieży papież Franciszek zacytował słowa Acutisa: "Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie".

 

W związku z beatyfikacją wystawiono w Asyżu trumnę z ciałem Acutisa, które zostało poddane specjalnej konserwacji.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie