Noszenie maseczek sprzyja nieświeżemu oddechowi. Dentysta o szczegółach

Technologie
Noszenie maseczek sprzyja nieświeżemu oddechowi. Dentysta o szczegółach
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Noszenie maseczki może być przyczyną powstania nieświeżego oddechu

Noszenie maseczki nie zmniejsza ilości wytwarzanej śliny. - Jedynym prawdziwym skutkiem zasłaniania twarzy jest gorsze nawodnienie jamy ustnej. Gdy nosimy maskę, rzadziej pijemy - wyjaśnia chirurg stomatolog Christophe Lequart. To z kolei może prowadzić do nieświeżego oddechu.

Gdy nosimy maskę, mniej pijemy, a co za tym idzie, nawodnienie naszego organizmu jest mniejsze. To z kolei może powodować nieświeży oddech.

 

Stomatolog zaleca, by regularnie pić wodę, jeśli musimy nosić maskę przez cały dzień. Przypomina również, że ślina odgrywa strategiczną rolę w jamie ustnej, szczególnie jeśli chodzi o kondycję zębów. To ona ogranicza powstawanie próchnicy, neutralizując kwasy powstające w jamie ustnej po jedzeniu. Chroni także dziąsła, które - bez odpowiedniego nawilżenia - są bardziej narażone na stany zapalne.

 

ZOBACZ: Cały kraj w żółtej strefie. Obowiązkowe maseczki

 

Lequart zaznacza, że nieświeży oddech można zminimalizować poprzez mycie zębów po każdym posiłku, zbilansowaną dietę, niepalenie papierosów oraz - wcześniej wspomniane - regularne picie wody.

 

Nieświeży oddech może być również spowodowany próchnicą czy infekcją zębów, a także m.in. cukrzycą.

ac/grz/ infodent24.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie