Wody Polskie: MPWiK znów zrzuca ścieki do Wisły

Polska
Wody Polskie: MPWiK znów zrzuca ścieki do Wisły
Polsat News/zdj. ilustracyjne
- Do Wisły są zrzucane nieoczyszczone ścieki - powiedział rzecznik Wód Polskich

Znów leją się nieoczyszczone ścieki wprost do Wisły – poinformował we wtorek rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Natomiast rzecznik MPWiK Marek Smółka przekazał, że nastąpiła przerwa w działaniu tymczasowego kolektora odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.

"Wczoraj między 20:00 a 24:00 MPWiK zrzuciło 15 tys. m sześc. ścieków komunalnych, o 03:00 wyłączyli pompy, bo się zapchały. Zrzut jeszcze trwa, przed chwilą 2,4 m sześc. na s. MPWiK już dawno przekroczył dopuszczalny limit 10 zrzutów/rok" – napisał Daca.

 

 

- Do Wisły są zrzucane nieoczyszczone ścieki - powiedział rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Poinformował, że nieczystości zostały skierowane bezpośrednio do rzeki po ulewach, które przeszły w poniedziałek nad Warszawą.

 

ZOBACZ: Awaria "Czajki". Trzaskowski powołuje własną komisję

Natomiast rzecznik MPWiK Marek Smółka poinformował we wtorek na Twitterze jedynie o przerwie w funkcjonowaniu kolektora zastępczego.

 

"Deszcz nawalny (miejscami w ciągu 1h spadło 35 l/m2) i ogromna ilość śmieci w kanalizacji spowodowały przerwę w pracy tymczasowego układu przesyłowego. Zgodnie z procedurą zadziałał przelew burzowy. Jednocześnie pracujemy nad udrożnieniem zapchanych instalacji i ozonujemy ścieki #czajka" – napisał Smółka. Nie odpowiedział na pytanie, czy ścieki są zrzucane do Wisły.

Awaria jednej z pomp 

Pod koniec września doszło do awarii jednej z pomp tłoczącej nieczystości do tymczasowego kolektora przesyłowego ułożonego ma moście pontonowym przez Wisłę. Ścieki były transportowane jedną nitką bypassa. Według informacji zamieszczonej na Twitterze przez prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę tylko jednego dnia, w którym druga nitka kolektora była wyłączona, MPWiK zrzuciło do rzeki 310 000 m sześc. nieoczyszczonych ścieków.

 

Daca poinformował ponadto, że "Od 1.07 godz. 5 w MPWiK działa układ pomp zapasowych i ścieki się nie leją do Wisły. Głównej pompy nie udało się naprawić i działają 2 mniejsze". Przestrzegł, że "dlatego jak tylko trochę popada, bedziemy mieli zrzuty ścieków komunalnych do rzeki. System pomp ma działać do czerwca".

 

Do awarii układu przesyłającego nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do "Czajki" doszło 29 sierpnia rano. Do dnia 25 września, kiedy uruchomiono tymczasowy rurociąg, do Wisły wpłynęło 5 079 022 m sześc. nieoczyszczonych ścieków.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie