Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE/zdj. ilustracyjne
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące epidemii COVID-19.

2236 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce i 56 kolejnych ofiar - to wtorkowy bilans przedstawiony przez resort zdrowia. W kwarantannie przebywa trzech ministrów, którzy mieli kontakt z zakażonym Przemysławem Czarnkiem. Zakażenie potwierdzono także u jednego z piłkarzy reprezentacji Polski. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

ms/zdr/dk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

U czterech pracowników Szpitala w Puszczykowie (Wielkopolskie) potwierdzono zakażenie koronawirusem. Do odwołania wstrzymane zostały przyjęcia pacjentów w Oddziale Urologicznym.

Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem u dwóch pielęgniarek i dwóch pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu wstrzymano przyjęcia na oddział chirurgii plastycznej tej lecznicy.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski jest zakażony koronawirusem – podały we wtorek wieczorem służby prasowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski poinformował, że Krzyżanowski czuje się dobrze i przebywa w kwarantannie. - Wicemarszałek będzie zdalnie wykonywał swojej obowiązki - to przede wszystkim nadzór nad Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego oraz szpitalami wojewódzkimi - dodał rzecznik.

Senat Berlina we wtorek wieczorem ponownie zaostrzył ograniczenia dotyczące pandemii Covid-19. Władze stolicy Niemiec zdecydowały, że wprowadzona zostanie "godzina policyjna" od 23:00 do 6:00 - informuje regionalny nadawca rbb24.

W Hiszpanii i Portugalii podczas minionej doby zanotowano najwyższy dobowy przyrost liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 w drugiej połowie bieżącego roku. W pierwszym z tych państw zanotowano od poniedziałku 261 zgonów, zaś w drugim – 14.

Władze Szwecji we wtorek zmniejszyły o 12 do 5883 liczbę zgonów w kraju na Covid-19 z powodu błędów w raportowaniu. Jednocześnie, jak wskazano, rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem, choć nie można mówić o drugiej fali pandemii.

Od piątku liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła w Szwecji o 1862 do 96 145.

Rząd Singapuru zaoferuje dodatkowe, jednorazowe zapomogi pieniężne dla nowo narodzonych dzieci, by zachęcić mieszkańców do powiększania rodziny w czasie pandemii koronawirusa – poinformowały miejscowe media.

Plan powstał w związku z sygnałami, że z powodu Covid-19 niektórzy mieszkańcy decydują się na odłożenie planów posiadania dzieci na później – wyjaśnił w poniedziałek wicepremier Heng Swee Keat, cytowany przez stację CNA.

Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana w Radomiu wstrzymał we wtorek przyjęcia na oddział neurologiczny i udarowy z powodu potwierdzonych zakażeń koronawirusem wśród personelu oddziału – poinformowała rzeczniczka szpitala Elżbieta Cieślak.

Parlament węgierski zdecydował we wtorek o znacznej podwyżce wynagrodzeń lekarzy, która wejdzie w życie stopniowo, począwszy od przyszłego roku. Taki zapis zawiera nowa ustawa o stosunku prawnym w opiece zdrowotnej.

Zgodnie z ustawą podwyżka zacznie wchodzić w życie 1 stycznia 2021 roku, a zakończy się w 2023 roku. Zostaną nią objęci lekarze, stomatolodzy i farmaceuci.

Początkujący lekarze, którzy obecnie zarabiają miesięcznie 255 tys. forintów (3180 zł), od przyszłego roku będą zarabiać 481 tys. ft, od 2022 r. 619 tys. ft, a od 2023 – 687 tys. (odpowiednio 6 tys., 7720 i 8560 zł).

Od przyszłego roku pensja lekarza pracującego w zawodzie 16-20 lat będzie wynosić ponad milion ft (12,5 tys. zł), a mającego na koncie 41 lat pracy zawodowej – 1,6 mln ft (prawie 20 tys. zł). Docelowo będą oni zarabiać odpowiednio prawie 1,5 mln ft (18 700 zł) i 2,3 mln ft (28 700 zł).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie prosi o kontakt wiernych, którzy w minioną niedzielę brali udział we mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kiszkowie (Wielkopolskie). W Eucharystii uczestniczyła osoba zakażona koronawirusem.

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie Mariette Rissenbeek zapowiedziała we wtorek, że Berlinale 2021 odbędzie się mimo pandemii koronawirusa. "Chcemy w ten sposób wzmocnić kino" - wyjaśniła dziennikowi „Berliner Zeitung”.

W ciągu ostatniej doby w Iranie zdiagnozowano 4151 zakażeń koronawirusem - podało we wtorek ministerstwo zdrowia w Teheranie. To pierwszy raz, kiedy dzienna liczba wykrytych infekcji przekroczyła w tym kraju 4 tys. Zmarło 227 kolejnych zakażonych SARS-CoV-2.

Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 204 mieszkańców domów pomocy społecznej i 99 mieszkańców prywatnych placówek całodobowej opieki - poinformowała we wtorek w Sejmie wiceminister rodziny Iwona Michałek. W sumie w Polsce zmarło 2717 pacjentów z COVID-19.

W ciągu doby do wtorku rano zarejestrowano w Szwajcarii 700 nowych potwierdzonych przypadków nosicielstwa koronawirusa - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Łączna liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń wzrosła w ten sposób w tym kraju do 56 632.

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła we wtorek, że przyspieszy proces zatwierdzania szczepionki przeciw Covid-19, przygotowywanej przez niemiecką firmę BioNTech we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer - poinformowano w komunikacie.

Właściciele zakładów pogrzebowych w Hiszpanii magazynują trumny w obawie przed powtórzeniem się sytuacji z marca, kiedy brakowało im tego towaru z powodu masowych zgonów na Covid-19.

U jednego z pracowników Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w podpoznańskich Owińskach potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ośrodek nadal pracuje przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

W szpitalu dziecięcym wstrzymano planowe zabiegi operacyjne - poinformował rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu Janusz Mielcarek. Sytuacja ma związek z zakażeniami koronawirusem wśród personelu. Na inne oddziały szpitala dziecięcego pacjenci przyjmowani są normalnie.

Dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Henri Kluge zaapelował we wtorek do rządów państw europejskich, by nie rezygnowały z walki ze znużeniem społeczeństwa reżimem sanitarnym, spowodowanym pandemią koronawirusa. Zachęcił przy tym władze do kreatywności.

Dyrektor Sądu Okręgowego w Krakowie Piotr Słaby ma COVID-19 i przebywa w izolacji domowej. Na kwarantannę trafiło również ośmiu pracowników, którzy mieli z nim bezpośredni kontakt.

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną wersję testu na obecność SARS-CoV-2, która jest dwa razy szybsza od ostatniej generacji.

Rekordową od początku epidemii liczbę 14 542 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - podał we wtorek po południu brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 76 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższym bilansem od 1 lipca.

W szpitalach I, II i III poziomu w woj. kujawsko-pomorskim zajętych jest 288 z 453 łóżek covidowych i 22 z 27 respiratorów dla pacjentów chorym na COVID-19 – poinformował we wtorek urząd wojewódzki. Liczba zajętych łóżek spadła od poniedziałku o 22.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził we wtorek nadzieję, że szczepionka na koronawirusa będzie gotowa jeszcze przed końcem roku. Nie zdradził jednak żadnych szczegółów.

Od pana prezydenta i od rozwoju choroby zależy, kiedy Przemysław Czarnek będzie formalnie powołany na ministra edukacji i nauki, a ja odwołany ze stanowiska - powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, pytany jak długo będzie pełnił dotychczasową funkcję.

Wzrost liczby osób zmarłych na koronawirusa wynika z najprostszej relacji i jest logicznym następstwem zwiększonej liczby zachorowań – podkreślił specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.

Reprezentant Polski w piłce nożnej zakażony koronawirusem. 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Prawie pół miliona zwolnień pracowników dokonały lub zapowiedziały w okresie od marca do końca sierpnia brytyjskie firmy - podała we wtorek stacja BBC. W sierpniu jednak zapowiedzi zwolnień było znacznie mniej niż w czerwcu i lipcu.

Oczekiwanie przygotowania przez rząd strategii państwowej walki z koronawirusem, zarówno krótkoterminowej, jak i długoterminowej - wyrazili we wtorek posłowie PSL. Polacy chcą wiedzieć jak będzie dalej funkcjonowała edukacja i system ochrony zdrowia - podkreślili.

W Senacie nie ma żadnych nowych zakażeń koronawirusem; sprawy dwóch urzędniczek z Kancelarii Senatu to wcześniejsze przypadki, które zostały załatwione zgodnie z wytycznymi sanepidu - poinformowała we wtorek wicedyrektor CIS Anna Godzwon.

W związku z wykryciem koronawirusa u uczniów lub pracowników sanepid wydał dotąd 187 pozytywnych opinii umożliwiających dyrektorom pomorskich szkół wprowadzenie w placówkach nauczania w trybie zdalnym lub hybrydowym. W regionie na kwarantannie przybywa 3229 uczniów i 291 nauczycieli.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku większość przygotowanych łóżek dla pacjentów z COVID-19 i podejrzeniem zakażenia jest zajęta. Nie pracuje tam nadal oddział internistyczny. Pojedyncze oddziały zamknięto w trzech sąsiednich szpitalach, w tym w Kruku i w Sierpcu.

Wraz z nasileniem się przypadków zakażeń koronawirusem w Hiszpanii do wtorkowego popołudnia izolację społeczną ogłosiło 36 miast tego kraju. Najwięcej z nich znajduje się w środkowej części Hiszpanii.

Dwa przypadki zakażenia koronawirusem zostały wykryte w ekipie występującego w piłkarskiej ekstraklasie Piasta Gliwice.

W trybie mieszanym pracuje 401 placówek oświatowych, a w trybie zdalnym - 86 – podało we wtorek MEN. W porównaniu do danych z poniedziałku nastąpił nieznaczny spadek liczby placówek, w których za zgodą sanepidu zmieniono tryb nauczania.

Z powodu koronawirusa pacjenta i rodzica oraz zakażenia czterech osób z personelu szpital im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu (Małopolskie) zamknął Oddział Chirurgiczny dla Dzieci. Rzeczniczka szpitala powiedziała PAP, że w regionie jest problem z miejscami dla zakażonych.

Na skutek utrzymującej się od wielu miesięcy pandemii COVID-19 w Europie narasta zmęczenie i apatia – ostrzega ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Hans Henri Kluger. Ma jednak nadzieję, że Europejczycy będą w stanie na nowo podjąć walkę z rozwijającą się pandemią.

Kwarantanna u osób, u których nie występują objawy kliniczne COVID-19, trwa 10 dni i kończy się automatycznie. Kwarantannę nakłada inspektor sanitarny. Może on też zdecydować o jej skróceniu lub zwolnieniu z obowiązku jej odbywania.

Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego jest zakażony koronawirusem. - Czuję się nieźle, przebywam w izolacji domowej, mam grypopodobne dolegliwości – powiedział we wtorek Bogusławski.

Dowództwo 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej deklaruje wsparcie dla Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie (woj. Świętokrzyskie). W ostatnich dniach w tamtejszym DPS-ie potwierdzono zakażanie koronawirusem u 70 osób – pracowników i pensjonariuszy.

We wrocławskich LO nr 9 i nr 10 wprowadzono zdalne nauczanie po tym, jak u uczniów i nauczycieli wykryto zakażenie koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie na liście jest 201 laboratoriów.

Tom Cruise stanął we wtorek w długiej kolejce do szpitala w Rzymie, by zrobić test na obecność koronawirusa. Aktor, na widok którego inne osoby w kolejce przecierały oczy ze zdumienia, przyjechał do Wiecznego Miasta na zdjęcia do filmu "Mission Impossible 7".

Selekcjoner polskich piłkarzy Jerzy Brzęczek uzyskał po raz drugi negatywny wynik testu na koronawirusa. Trener dołączył już do drużyny przygotowującej się w Sopocie do trzech październikowych meczów. Wkrótce spodziewany jest też przyjazd Łukasza Fabiańskiego.

Klub Koalicji Obywatelskiej zwrócił się o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o informację premiera w sprawie przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem - poinformowali na wtorkowej konferencji posłowie KO Monika Wielichowska i Rajmund Miller.

W gorzowskim szpitalu zmarła we wtorek jedna z zakażonych koronawirusem pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej Dom Kombatanta w Zielonej Górze. Kobieta była w podeszłym wieku – poinformowała rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Agnieszka Wiśniewska.

Dla pacjentów z koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia będzie16 szpitali na tzw. trzecim, najwyższym poziomie zabezpieczenia. Po jednym szpitalu w każdym województwie – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ. 

W ciągu ostatniej doby w Malezji wykryto 691 nowych zakażeń koronawirusem, co oznacza drugi z rzędu rekordowy wynik. Po czterech dniach spadków znów wzrosła też liczba nowych przypadków w Indonezji; we wtorek odnotowano ich 4056.

W związku z wykryciem wirusa SARS-CoV-2 u jednego z członków wspólnoty mnisi z opactwa w Mogile pozostają na kwarantannie – poinformowali na stronie internetowej cystersi. Zamknięta jest bazylika Krzyża Świętego, a msze św. będą odprawiane według zamówionych intencji bez udziału wiernych w kaplicy za klauzurą klasztorną.

W regionie łódzkim jest 98 wolnych łóżek z 409 przewidzianych dla pacjentów z COVID-19 i z podejrzeniem tej choroby. Gotowe do użycia jest też 110 respiratorów – powiedziała we wtorek rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

MZ: odległość między zgromadzeniami musi wynosić co najmniej 100 metrów.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Objawy choroby COVID-19 mogą być nieco inne u poszczególnych osób w zależności od wieku i ogólnego stanu zdrowia. W przypadku osób starszych, w gorszej kondycji pierwszym symptomem tej choroby bywa delirium w postaci dezorientacji i senności – ostrzegają brytyjscy badacze.

Siedem wysokiej klasy nowych respiratorów dotarło do szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Ósmy trafi tu jeszcze w październiku. Służą na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii – podał we wtorek wicedyrektor szpitala Łukasz Matlakiewicz.

- Koszt jednego urządzenia to ok. 100 tys. zł. Zostały one kupione z dotacji regionalnego programu operacyjnego województwa śląskiego - powiedział Matlakiewicz, który w placówce odpowiada za sprawy administracyjno-techniczne.

 

Władze Sri Lanki poinformowały we wtorek, że 321 pracowników zakładów odzieżowych pod Kolombo jest zakażonych koronawirusem. W dwóch miejscowościach, gdzie mieszka większość pracowników fabryki, wprowadzono godzinę policyjną i zamknięto szkoły.

Jeden z piłkarzy Cracovii miał pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. To efekt badań, jakie przeprowadzono w krakowskim klubie w ubiegły piątek. Jak zapewniły władze Cracovii zakażony zawodnik został odizolowany, a klub wdrożył zalecenia sanepidu oraz Zespołu Medycznego PZPN. Jednocześnie poinformowano, że we wtorek zostaną przeprowadzone kolejne testy.

Rząd Włoch wprowadzi obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni i w kontaktach między osobami, które ze sobą nie mieszkają - ogłosił minister zdrowia Roberto Speranza we wtorek. Zapewnił, że kraj lepiej niż inne radzi sobie w drugiej fazie pandemii.

Ostatniej doby lekarze rodzinni zlecili 8171 testów, łącznie wykonano ich w tym czasie ponad 24 tys. – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 3 489 641 próbek pobranych od 3 348 809 osób.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki jest zakażony koronawirusem. Poinformował o tym we wtorek na swoim profilu faceobookowym. Miałem zrobiony wymaz, mam wynik dodatni. Tak, mam koronawirusa, zaraziłem się - napisał.

Z powodu pandemii koronawirusa odwołano 10. edycję festiwalu piosenek Kasi Sobczyk "O Złotą Różę Małego Księcia" w Tyczynie k. Rzeszowa (Podkarpackie). Impreza miała odbyć się w ostatni weekend października; co roku uczestniczyło w niej 60-70 wykonawców.

- Chcemy, żeby jubileuszowa edycja festiwalu miała godny przebieg. Była wolna od obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią – powiedziała we wtorek dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie Zakia Cieślicka-Majka.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przebywa na kwarantannie - poinformował we wtorek jego rzecznik Krzysztof Guzek, który sam jest zakażony koronawirusem i przebywa w izolacji domowej. Na kwarantannie znajduje się także szef warmińsko-mazurskiego sanepidu.

We wtorek ministerstwo zdrowia poinformowało o 2236 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Resort zdrowia poinformował także o śmierci 58 kolejnych pacjentów. W sumie dotychczas zachorowało 104 316 osób, a 2717 zmarło. 263 chorych jest pod respiratorem.Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 3719 osób, u których potwierdzono zakażenie, 263 są pod respiratorem – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. To w porównaniu z poniedziałkiem ponad 500 osób więcej w szpitalach i ponad 40 więcej pod respiratorem.

Resort przekazał, że od początku epidemii wyzdrowiało 74 tys. 158 osób, u których potwierdzono zakażenie. Kwarantanną objętych jest 159 tys. 530 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 19 tys. 933.

Potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego. Samorządowiec nie wymaga hospitalizacji. Kwarantannie poddano łącznie 14 osób, w tym wszystkich członków zarządu powiatu, którzy mieli kontakt z zakażonym. Urząd pracuje normalnie.

Coraz więcej osób jest hospitalizowanych z powodu COVID-19, coraz więcej chorych wymaga wsparcie respiratorowego; konieczne są zmiany w opiece szpitalnej, zostaną przedstawione w tym tygodniu - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował we wtorek, że ma negatywny wynik testu na koronawirusa, jednak decyzją Głównego Inspektoratu Sanitarnego zostaje w domu na kwarantannie. Lider PSL zaapelował o stosowanie się do zaleceń i uważanie na siebie.

W ciągu ostatniej doby zmarło na Węgrzech najwięcej chorych na Covid-19 od początku pandemii – aż 20. Wykryto też 818 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa. Dotąd stwierdzono na Węgrzech prawie 33 tys. zakażeń koronawirusem, a 853 chorych na Covid-19 zmarło. Wyzdrowiało ponad 8700 osób.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica), który poddał się samoizolacji, poinformował we wtorek, że zrobił test na koronawirusa, którego wynik wyszedł ujemny. Dodał, że test ma zostać powtórzony. Polityk odwołał wszystkie otwarte spotkania, bo jak mówił, wymaga tego odpowiedzialność.

Wiele zaskakujących rozstrzygnięć w obecnej edycji wielkoszlemowego French Open ma związek ze skutkami pandemii COVID-19 - uważają tenisowi eksperci. Jako główne powody wskazali: niemal puste trybuny, długą przerwę w rywalizacji i trudniejsze niż zwykle w Paryżu warunki do gry.

- To nie będzie normalny Roland Garros, gdzie piłka odbija się wysoko, a kort staje się coraz szybszy. Czuję, że to będzie coś innego - przewidywała tuż przed rozpoczęciem imprezy Wiktoria Azarenka.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 61 267 przypadków zakażenia koronawirusem, 884 osoby zmarły - podał we wtorek resort zdrowia tego kraju. Tym samym ogółem od początku pandemii wykryto prawie 6,7 mln zakażeń SARS-CoV-2 i 103 569 zgonów w związku z Covid-19.

Na Ukrainie w poniedziałek wykryto 4348 zakażeń koronawirusem, 90 chorych zmarło, a 2149 osób wyzdrowiało - poinformował we wtorek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Według niego w tym tygodniu dobowy bilans infekcji przekroczy 5 tys.

- To jest decyzja pana prezydenta. Jestem przekonany, że jesteśmy przygotowani, że wszystkie procedury, które istnieją, w pełni chronią nas przed koronawirusem. Te zmiany muszą zostać przeprowadzone, polski rząd musi sprawnie funkcjonować - mówił w "Graffiti" rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, pytany o zaprzysiężenie nowych ministrów, które ma się odbyć we wtorek po południu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus wśród polityków. "Prezydent jest badany jak każda osoba w Polsce"


Meksyk odnotował rekordową liczbę 28 115 przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby, stwierdzono 2789 zgonów - poinformowało w poniedziałek czasu lokalnego meksykańskie ministerstwo zdrowia. Tym samym do 789 780 wzrosła liczba zakażonych od początku pandemii, a ofiar śmiertelnych do 81 877.

W całym kraju zaczyna brakować remdesiviru - leku, który skuteczniej od innych chroni pacjentów z koronawirusem przed ryzykiem ciężkich powikłań - pisze we wtorek "Gazeta Wyborcza".

"GW" przypomina, że remdesivir to wynaleziony z myślą o leczeniu gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Ebola to lek, który został wiosną dopuszczony w trybie nadzwyczajnym przez Europejską Agencję Leków do stosowania w leczeniu COVID-19, bo okazał się skuteczny.

Zapomniany i zaniedbany w ostatnich latach portugalski region Alentejo w czasie epidemii COVID-19 niespodziewanie zyskał popularność wśród rodzimej ludności, a także turystów. Przybywa tam nie tylko wczasowiczów, ale także osób, które chciałyby osiąść w tym rolniczym zakątku kraju na stałe.

Fumaran dimetylu (DMF) używany w terapii stwardnienia rozsianego może leczyć COVID-19 na dwa sposoby. Ogranicza silną reakcję układu immunologicznego, która zagraża chorym na COVID-19 - i jednocześnie spowalnia namnażanie wirusa.

 

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 2 639 nowych zakażeń koronawirusem i 12 kolejnych zgonów - poinformował we wtorek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Tym samym łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła w Niemczech do 303 258. Z powodu Covid-19 zmarło w tym kraju 9 546 osób. Około 265 600 wyzdrowiało.

Po powrocie w poniedziałek ze szpitala do Białego Domu prezydent Donald Trump wyszedł na balkon, zdjął maseczkę i zasalutował do odlatującego śmigłowca. Nie bójcie się koronawirusa - mówił w nagraniu ze swojej rezydencji.

O 304 zwiększył się w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od wybuchu epidemii  z powodu koronawirusa zmarło już 210 115 Amerykanów. 

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 11 946 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 323 kolejne zgony - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Według oficjalnych danych od początku pandemii w Brazylii potwierdzono 4 mln 927 235 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło w tym kraju już 146 675 osób.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie