Wystawił "puste" faktury na blisko 35 mln zł. 32-latek trafił do aresztu

Polska
Wystawił "puste" faktury na blisko 35 mln zł. 32-latek trafił do aresztu
Mazowiecka Policja
Areszt dla 32-latka, który wystawił "puste" faktury na blisko 35 mln zł

Do aresztu trafił 32-latek, który wystawił ponad 1,6 tys. "pustych" faktur na blisko 35 mln zł, czym spowodował uszczuplenie należności Skarbu Państwa na przeszło 12 mln zł. W samochodzie zatrzymanego znaleziono blisko 1,3 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka mazowieckiej policji podinsp. Katarzyna Kucharska, mężczyznę zatrzymali we wtorek na terenie Wielkopolski policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

 

ZOBACZ: Oszustwo na duplikat karty SIM. Telefon przestał działać, włamali się na konto w banku

 

32-latek poruszał się po całej Polsce tymczasowo użytkowanymi pojazdami. W różnych miejscowościach spotykał się z osobami, które chciały nabyć od niego fikcyjne faktury VAT. Od kupujących pobierał prowizję płatną w gotówce, w wysokości stanowiącej połowę wartości VAT wskazanej na fakturach.

 

- Mężczyzna podrobił i przekazał nie mniej niż 1682 puste faktury, opiewające łącznie na kwotę blisko 35 mln zł. Spowodowało to uszczuplenia Skarbu Państwa na ponad 12 mln zł – przekazała Kucharska.

Telefony komórkowe, komputery, nośnik danych...

W pojeździe użytkowanym przez 32-latka znajdowało się kilkanaście telefonów komórkowych, komputerów i nośników danych oraz drukarka, a także torba z zawartością pieniędzy w złotówkach i euro o łącznej wartości blisko 1,3 mln zł.

 

Mężczyzna został zatrzymany. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła mu zarzuty popełnienia zbrodni VAT-owskiej, za co grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

 

ZOBACZ: Ukradli ponad 100 aut. Duża akcja policji przeciwko złodziejom samochodów

 

Funkcjonariusze mazowieckiej policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prowadzą śledztwo dotyczące procederu dystrybuowania i nabywania za pośrednictwem internetu nierzetelnych faktur VAT, oferowanych w ogłoszenia tych typu "dam koszty". Dotychczas zarzuty przedstawiono 82 podejrzanym.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie