WHO: prawdziwa liczba infekcji koronawirusem może być ponad 20-krotnie wyższa od oficjalnej

Świat
WHO: prawdziwa liczba infekcji koronawirusem może być ponad 20-krotnie wyższa od oficjalnej
PAP/EPA/JAGADEESH NV
Prawdziwa liczba infekcji koronawirusem może być ponad 20-krotnie wyższa od tej oficjalnej

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirusem mogło zakazić się dotychczas już około 10 proc. ludności świata - oznajmił w poniedziałek dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan.

- Nasze obecne najlepsze szacunki mówią nam, że ok. 10 procent globalnej populacji mogło zostać zakażonych tym wirusem - poinformował Ryan na posiedzeniu rady zarządzającej WHO, złożonej z 34 przedstawicieli państw członkowskich.

 

Zaprezentowane przez eksperta szacunki oznaczają, że prawdziwa liczba infekcji koronawirusem może być ponad 20-krotnie wyższa od tej oficjalnej. Zgromadzone przez WHO dane mówią obecnie o ponad 35 milionach potwierdzonych przypadków Covid-19. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 7,6 miliarda ludzi.

 

Większość ludzi wciąż narażona jest na infekcję

 

Jak stwierdził Ryan, mimo tak dużej liczby zakażeń oznacza to, że zdecydowana większość ludzi wciąż narażona jest na infekcję. Wezwał przy tym rządy do dalszych działań mających spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak ocenił, dotychczasowe starania pomogły uniknąć śmierci dużej liczby ludzi.

 

Jak ostrzegł Ryan, w wielu regionach i krajach świata liczba infekcji SARS-CoV-2 znów rośnie, m.in. w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach oraz Europie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie