Zamknięte cmentarze 1 listopada? Rzecznik rządu odpowiada

Polska
Zamknięte cmentarze 1 listopada? Rzecznik rządu odpowiada
Polsat News
Piotr Müller gościem poniedziałkowego "Graffiti"

- W tej chwili w rządzie nie ma dyskusji nad tym, czy na przełomie października i listopada zamknąć cmentarze. Wolałbym, abyśmy w tym czasie po prostu byli bardzo ostrożni, ale by te spotkania przy grobach bliskich jednak się odbywały - podkreślił w poniedziałkowym "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller.

Prowadzący program Marcin Fijołek nawiązał do wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Müller zaznaczył, że rząd przewidywał drugą falę zachorowań.

 

- Mam nadzieję, że taka sytuacja jak we Francji czy Hiszpanii nie będzie mieć w Polsce miejsca. (…) Rozważamy, by także w strefie zielonej obniżyć liczbę osób na weselach - mówił.

 

ZOBACZ: "Żółte" i "czerwone" strefy. Ponad 50 powiatów z dodatkowymi obostrzeniami

 

Na pytanie, czy w okresie Wszystkich Świętych - ze względu na epidemię - cmentarze mogłyby zostać zamknięte, Müller odpowiedział, że "w tej chwili w rządzie nie ma takiej dyskusji". - Wolałbym, abyśmy w tym czasie po prostu byli bardzo ostrożni, ale by te spotkania przy grobach bliskich jednak się odbywały - dodał.

 

Rzecznik rządu oznajmił, że w poniedziałek odbędzie się odprawa premiera z wojewodami poświęcona sytuacji związanej z koronawirusem.

 

Müller tłumaczył też, że gdy w kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki mówił, że koronawirusa nie trzeba się już bać, to w Polsce dziennie był bardzo niski stopień zachorowań. - Nigdy premier nie powiedział, że nie ma koronawirusa - podkreślił.

 

"Dajmy szansę wykazać się nowemu ministrowi"

 

W "Graffiti" poruszono również temat kandydata na ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

 

- Pan minister będzie dziś dopiero ślubowany. Dajmy szansę, by nie tylko wyciągać wypowiedzi z ostatnich miesięcy czy lat, dajmy się wykazać nowemu ministrowi. (…) Czym innym są wypowiedzi, czasem mocniejsze słowa, a czym innym jest pokazanie swoich działań, gdy jest się ministrem i podejmuje konkretne decyzje. Jestem przekonany, że jest co najmniej kilka zmian, które trzeba wykonać w oświacie i, które pan minister ze swoimi zastępcami i rządem przeprowadzi - wyjaśniał na antenie Polsat News.

 

ZOBACZ: Czarnek zostanie ministrem edukacji i nauki. "Wszystko, co zrobię, będzie bazować na prawie"

 

- Każdy poseł awansujący na ministra zawsze nieco inaczej podchodzi do swoich wypowiedzi. To naturalne, jeśli chodzi o funkcje wykonawcze. Gdy jest się posłem, można pozwolić sobie na trochę więcej. Gdy jest się ministrem, ten język jest mniej ostry, niż gdyby tego oczekiwali oglądający debaty telewizyjne - podkreślił rzecznik rządu.

 

WIDEO: zobacz cały program "Graffiti"

  

"Być może trzeba uściślić kwestię rekompensat"

 

Fijołek pytał też o przyszłego ministra rolnictwa Grzegorza Pudę oraz poprawki do tzw. "piątki dla zwierząt".

 

- Ten projekt dotyka konkretnych dość wąskich grup producentów rolnych. (…) Być może trzeba będzie uściślić kwestię rekompensat. Jest też dyskusja wokół vacatio legis, ale nie chcemy, by było ono bardzo długie.(…) Pan minister Puda jest dobrze przygotowany, jeśli chodzi o środki unijne - mówił Müller.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie