Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Mohammed Saber

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek opuści szpital wojskowy Walter Reed, w którym przebywał leczony z powodu zakażenia koronawirusem. 60 procent Włochów nie chce zaszczepić się przeciwko grypie, ponad połowa przyjęłaby szczepionkę przeciw Covid-19, gdy się pojawi - wynika z sondażu.

wka/hlk/dk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Błąd techniczny, przez który "zgubiono" prawie 16 tys. przypadków koronawirusa nie powinien był się zdarzyć i podjęto działania mające wyjaśnić, jak do niego doszło, ale nie zmienia on ogólnej oceny sytuacji - oświadczył w poniedziałek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

W niedzielę wieczorem brytyjski rząd poinformował, że 15 841 przypadków koronawirusa, które wykryto między 25 września a 2 października, z powodu błędu technicznego nie było na bieżąco uwzględniane w codziennych statystykach.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o 5084 zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin. To znaczny spadek w porównaniu z dwoma poprzednimi dniami, gdy liczba nowych infekcji wynosiła w sobotę 16 972, a w niedzielę 12 565.

Ze względu na alarmująco szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, władze hiszpańskiego regionu Kastylii i Leon zdecydowały o zamknięciu od wtorku dwóch miast, Leon i Palencii – poinformowała w poniedziałek regionalna minister ds. zdrowia Veronica Casado.

Obecnie w ponad 570 gminach na terenie całego kraju obowiązują różnego rodzaju restrykcje w celu powstrzymania pandemii. Mieszka w nich ponad 11 mln osób, tj. prawie 1/4 ludności Hiszpanii. Ograniczenia w przemieszczaniu się wprowadzono dotąd w 35 miejscowościach i dotyczą 5,4 mln osób – poinformowała w poniedziałek publiczna telewizja RTVE.

Zakażony koronawirusem prezydent USA Donald Trump poinformował, że w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego zostanie wypisany ze szpitala wojskowego Walter Reed. Najważniejszy amerykański polityk przebywa od piątku w tym ośrodku medycznym pod Waszyngtonem.

"Nie bójcie się Covid-u. Nie pozwólcie, by zdominował wasze życie" - napisał na Twitterze Trump.

We Włoszech jest 1492 uczniów zakażonych koronawirusem oraz 349 nauczycieli - poinformowała w poniedziałek minister oświaty Lucia Azzolina. Liczby te przedstawiła na zakończenie narady na temat sytuacji w szkolnictwie w dobie pandemii.

Minister podkreśliła, że uczniowie z SARS-CoV-2 stanowią 0,021 procent wszystkich, a nauczyciele - 0,047 proc.

W Hiszpanii od piątku do poniedziałku służby medyczne odnotowywały każdego dnia prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem, z kolei w Portugalii minionej doby było ich 734.

Poniedziałek był pierwszym od piątku dniem, w którym hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało statystyki dotyczące rozwoju epidemii.

60 procent Włochów nie chce zaszczepić się przeciwko grypie, ponad połowa przyjęłaby szczepionkę przeciw Covid-19, gdy się pojawi - wynika z sondażu. Podkreśla się, że mimo pandemii wielu mieszkańców Włoch zachowuje sceptycyzm wobec szczepień przeciwgrypowych.

W związku z rosnącą liczbą zarażonych SARS-CoV-2 urzędnicy poznańskiego magistratu wesprą pracę sanepidu. Od wtorku mają pomóc w telefonicznym kontaktowaniu się z osobami, które mogły mieć styczność z zakażonymi koronawirusem.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 12 594 nowe przypadki koronawirusa, co jest najwyższą realną liczbą od początku epidemii, a także zarejestrowano 19 nowych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

Rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany poinformowała w poniedziałek, że zdiagnozowano u niej koronawirusa. Bliska współpracownica prezydenta USA Donalda Trumpa rozpoczyna kwarantannę.

32-letnia McEnany prowadzi w Białym Domu konferencje prasowe, a w trakcie kampanii latała z prezydentem na pokładzie Air Force One na wyborcze wiece.

16 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, wykryto 2257 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Zanotowany spadek nowych przypadków wiąże się z mniejszą liczbą testów w niedzielę; wykonano ich 60 tys.

Zakopiańska policja przez miniony weekend ukarała cztery osoby mandatami karnymi po 500 zł za brak maseczek oraz pouczyła 74 osoby w tym zakresie.

Rzecznik Zakopiańskiej policji Roman Wieczorek powiedział, że turyści tłumaczyli się brakiem informacji o tym, że Powiat Tatrzański znalazł się w czerwonej strefie i mają obowiązek noszenia maseczek.

Prywatne baseny, luksusowe potrawy i dwa razy dziennie pomiar temperatury ciała – tak agencja AFP opisuje w poniedziałek kwarantannę w pięciogwiazdkowych hotelach, jaka czeka bogatych zagranicznych turystów, którzy przyjadą do Tajlandii po otwarciu granic.

Więcej informacji tutaj

Rząd Węgier zdecydował o wprowadzeniu ułatwień przy wjeździe na Węgry dla obywateli krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Węgrów przyjeżdżających z tych państw – poinformował w poniedziałek przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem Robert Kiss.

Od wtorku obywatele Polski, Czech i Słowacji będą mieli prawo wjazdu na Węgry, jeśli okażą zaświadczenie po angielsku lub węgiersku o negatywnym wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego w ciągu ostatnich pięciu dni, i przed wejściem w życie nowych przepisów zarezerwowali na Węgrzech nocleg na co najmniej jeden dzień, najpóźniej na 31 października.

U 12 osób, w tym u dziesięciorga pensjonariuszy, potwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Podopieczni zakładu są obecnie przewożeni do szpitala we Wrocławiu.

18 pracowników oraz 49 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie w pow. buskim (woj. świętokrzyskie) jest zakażonych koronawirusem.

W trybie mieszanym pracuje 418 placówek oświatowych, a 94 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,97 tys., działają normalnie – podało w poniedziałek MEN. Liczba szkół pracujących w poniedziałek w trybie innym niż stacjonarny, zmniejszyła się w stosunku do piątku.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski jest na kwarantannie - potwierdziła rzeczniczka prasowa resortu edukacji Anna Ostrowska. Poinformowała, że szef MEN jest w stałym kontakcie z pracownikami ministerstwa, pracuje w trybie zdalnym.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski zostali skierowani na kwarantannę. Obaj mieli w sobotę kontakt z posłem Przemysławem Czarnkiem, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

U 8 pacjentów i 14 osób z personelu Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Szydłowcu (Mazowieckie) testy potwierdziły zakażenie koronawirusem. Jedna z pacjentek chorych na COVID-19 zmarła w poniedziałek.

Jak poinformował dyrektor Samodzielnego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej (SPZZOZ) w Szydłowcu Andrzej Piotrowski zmarła pacjentka Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego była osobą w starszym wieku, z licznymi chorobami towarzyszącymi.

Irlandzka rada ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET) niespodziewanie zarekomendowała w poniedziałek rządowi przejście do piątego - najwyższego - stopnia zagrożenia koronawirusem, co oznaczałoby wprowadzenie nowej, pełnej blokady.

Według rekomendacji, piąty stopień miałby obowiązywać przez okres do czterech tygodni, by zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Obecnie Irlandia jest na poziomie drugim, z wyjątkiem Dublina i najbardziej wysuniętego na północ hrabstwa Donegal, gdzie wprowadzono poziom trzeci. W Dublinie ma on obowiązywać co najmniej do 9 października, w Donegal - do 16 października.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał w niedzielę robiony test na obecność koronawirusa, który dał wynik negatywny; natomiast prezes nie jest pewny, czy ten test nie został zrobiony za szybko i będzie go powtarzał - poinformował poseł PSL Marek Sawicki.

Jacek Sasin, Michał Dworczyk, Dariusz Piontkowski, Jacek Ozdoba zostali skierowani na kwarantannę w związku z postępowaniem epidemiologicznym przeprowadzonym w związku ze stwierdzeniem zakażenia koronawirusem u posła Przemysława Czarnka - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirusem mogło zakazić się dotychczas już około 10 proc. ludności świata - oznajmił w poniedziałek dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan.

Na Białorusi rośnie liczba zakażeń koronawirusem, rozpoczęła się druga fala zachorowań - oświadczył Alaksandr Pacejeu z ministerstwa zdrowia tego kraju. Minionej doby w kraju wykryto 401 infekcji, a pięciu chorych zmarło - podał w poniedziałek resort.

Przedstawiciel ministerstwa zapewnił na kanale Biełaruś 1, że białoruski system ochrony zdrowia jest gotowy na drugą falę zachorowań. Podkreślił, że w szpitalach jest wystarczająca liczba miejsc i respiratorów, są one wyposażone w lekarstwa, a personel medyczny posiada środki ochronne.

W związku z przypadkami zakażenia koronawirusem pracowników i pacjentów szpitala powiatowego w Namysłowie placówka wstrzymała przyjęcia planowe i wypisy – poinformowała w poniedziałek rzecznik NFZ w Opolu Barbara Pawlos.

Władze powiatu namysłowskiego poinformowały o kilkunastu przypadkach zakażeń koronawirusem u kilkunastu osób przebywających w tamtejszym szpitalu. Jak powiedziała Barbara Pawlos, w związku z tym szpital do 9 października zawiesił wypisy i przyjmowanie pacjentów na planowe zabiegi.

3902 zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Iranie - poinformowało w poniedziałek tamtejsze ministerstwo zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost infekcji w tym kraju od początku pandemii.

W sumie w Iranie, jak podał resort zdrowia, koronawirusem zakaziły się 475 674 osoby. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 235 zgonów z powodu Covid-19, co jest wyrównaniem rekordu z 28 lipca. Tym samym liczba przypadków śmiertelnych wzrosła w tym kraju do 27 192.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią, samorządy nie mają do czynienia z drastycznym spadkiem wpływów z PIT i CIT - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Skuza cytowany na Twitterze przez resort finansów wyjaśnił, że łączne dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) z tytułu udziałów w podatku PIT oraz subwencji ogólnej po ośmiu miesiącach br. kształtują się na poziomie analogicznego okresu w 2019 r.

Poseł PiS Przemysław Czarnek, który ma zostać nowym ministrem edukacji i nauki, podziękował za wsparcie i życzenia, które dostał po tym, jak poinformował, że wykryto u niego koronawirusa. "To bardzo miłe. Kilka dni i wracam" - napisał.

Władze włoskiego regionu Kampania, gdzie notuje się największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem, zaostrzyły w poniedziałek przepisy, na mocy których bary, lodziarnie i cukiernie mają być zamknięte od 23.00 do 6.00. Do pizzerii można wejść do 23.00.

Obowiązujące do 20 października nowe rozporządzenie władz regionu na południu ze stolicą w Neapolu ma na celu ograniczenie tworzenia się skupisk ludzi na placach i ulicach w godzinach wieczornych i nocnych.

Przeprowadzony w poniedziałek najnowszy test na obecność koronawirusa u przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dał negatywny rezultat - poinformował rzecznik KE Eric Mamer.

Niemka przekazała wcześniej, że poddaje się kwarantannie po kontakcie w ubiegłym tygodniu z osobą, która okazała się zakażona koronawirusem. Do tej pory nie wykazała żadnych symptomów.

Stan zdrowia prezydenta Donalda Trumpa stale się poprawia i być może jeszcze w poniedziałek zostanie wypisany ze szpitala wojskowego Walter Reed - poinformował w poniedziałek szef personelu Białego Domu Mark Meadows, cytowany przez telewizję Fox News.

Meadows oświadczył, że perspektywy powrotu prezydenta do Białego Domu są "optymistyczne", ale decyzja zostanie podjęta po konsultacjach z lekarzami.

Łódzki NFZ uruchomił nowe punkty pobrań, w których można przebadać się pod kątem koronawirusa. Dwa z nich znajdują się w Łodzi, kolejne w powiatach, gdzie dotąd ich nie było - w Wieruszowie i Łęczycy. Obecnie w Łódzkiem działa 30 takich punktów.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poddał się samoizolacji, w środę ma mieć przeprowadzony test na koronawirusa - poinformowała w poniedziałek wicedyrektor CIS Anna Godzwon. Samoizolacji poddali się także liderzy Lewicy.

Decyzja o samoizolacji została podjęta w związku z czwartkowym spotkaniem, którego gospodarzem był marszałek Senatu, a w którym uczestniczył także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz'15). W poniedziałek poinformował on, że jest zarażony koronawirusem.

Wszystkie osoby, które miały od piątku kontakt z posłem PiS Przemysławem Czarnkiem, który w poniedziałek miał zostać wybrany nowym ministrem nauki, zostaną skierowane na kwarantannę i do badań na obecność koronawirusa - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w PiS.

Przy włoskiej Obronie Cywilnej reaktywowany został w poniedziałek specjalny sztab kryzysowy, który działał w pierwszych, najtrudniejszych miesiącach epidemii we Włoszech na wiosnę. Sztab ma zbierać się regularnie na naradach i analizować sytuację.

Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala wystosował w poniedziałek apel do wszystkich mieszkańców miasta o noszenie maseczek. Szczególnie poprosił o to młodzież.

Kolejni trzej lekarze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii są zakażeni koronawirusem. Łącznie od początku października infekcje potwierdzono u 15 osób z personelu i pacjentów ŚCO. W związku z tym w poniedziałek wstrzymano do odwołania przyjęcia w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele szpitala.

W związku z chorobą pana posła Przemysława Czarnka rozpoczęło się postępowanie epidemiologiczne; inspektor sanitarny prowadzi postępowanie, które ma na celu wskazanie osób narażonych na zakażenie koronawirusem i wyznaczy osoby do ewentualnej kwarantanny i badań - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

O zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi zatrudnionych w Polsce zaapelowali w poniedziałek podlascy przedsiębiorcy. Jak mówią, firmy potrzebują "rąk do pracy".

Apel ma zostać przekazany premierowi i Radzie Ministrów - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku, w której wzięli udział przedstawiciele podlaskich przedsiębiorców, Rzecznik MŚP oraz parlamentarzyści.

Paryż oraz przedmieścia stanowiące tzw. małą koronę stolicy znajdą się od wtorku w strefie maksymalnego alertu epidemicznego – poinformował prefekt paryskiej policji Didier Lallament na konferencji prasowej w poniedziałek.

 

Ponad 100 tys. uczniów w Hiszpanii nie bierze w poniedziałek udziału w zajęciach w związku z kwarantanną lub zagrożeniem zakażenia koronawirusem - wynika z szacunków władz oświatowych tego kraju i regionalnych służb medycznych.

Najwięcej klas szkolnych, około 4000, które z powodu zakażeń SARS-CoV-2 zostały objęte przymusową izolacją, występuje na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu oraz w Katalonii.

Dwóch reprezentantów Ukrainy miało pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa, a czterech kolejnych jest w izolacji - poinformowała tamtejsza federacja piłkarska. Całej szóstki zabraknie w środowym spotkaniu towarzyskim z Francją w Saint-Denis.

244 uczniów liceów w Rybniku (Śląskie) objęto kwarantanną w związku ze stwierdzeniem zakażenia koronawirusem w trzech liceach – poinformował w poniedziałek urząd miasta.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich, gdzie zakażenie dwóch nauczycieli potwierdzono już pod koniec września, cztery klasy są na kwarantannie, łącznie 113 uczniów. Wszyscy – również ci na kwarantannie – uczą się zdalnie do końca tygodnia.

W II Liceum Ogólnokształcącym im A. Frycza-Modrzewskiego na kwarantannie jest pięć klas – 131 uczniów. Również mają zajęcia zdalne po tym, jak badania potwierdziły zakażenie u jednego z nauczycieli.

W IV LO im. M. Kopernika chora jest bibliotekarka. "Na tyle długo jednak przebywa na zwolnieniu lekarskim, że sanepid po zweryfikowaniu kontaktów i terminów nie zalecił kwarantanny dla pracowników szkoły ani uczniów" – przekazała rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień.

W Moskwie szkoły wrócą do nauczania zdalnego - poinformował w poniedziałek wiceminister oświaty Rosji Wiktor Basiuk. Nie podał daty, kiedy to nastąpi. Na naukę zdalną przejdą też szkoły w obwodzie uljanowskim i na Sachalinie na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

- Minister Zdrowia Adam Niedzielski zwołał kolejny sztab kryzysowy. Informacje o wypracowanych rozwiązaniach w zakresie zwiększenia bazy łóżkowej i koordynacji opieki nad pacjentem w poszczególnych województwach będą podane we wtorek - powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W poniedziałek zapadnie decyzja w sprawie zwiększenia bazy łóżek dla pacjentów z koronawirusem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Według Andrusiewicza "mogą występować takie dobowe sytuacje, że łóżek w danych szpitalach zabraknie".

W szpitalu MSWiA w Olsztynie wykryto ognisko koronawirusa. W związku z tym placówka czasowo wstrzymała przyjęcia na stacjonarną część Klinicznego Oddziału Hematologii - poinformował szpital.

Kolejne liceum, szkoła podstawowa, a także przedszkole w Łodzi przeszły w poniedziałek na nauczanie zdalne z powodu wykrycia przypadków zakażenia koronawirusem u nauczycieli i uczniów - poinformował magistrat.

Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej przeszedł na pracę w trybie wewnętrznym po tym, gdy u jednego z pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem. Kilkoro urzędników i prezydent Konrad Krönig zostali skierowani na obowiązkową kwarantannę.

40 procent Włochów obawia się ponownego zamknięcia kraju i dalszych restrykcji z powodu nasilania się epidemii koronawirusa - wynika z sondażu, zaprezentowanego w poniedziałek. Przedstawiciele rządu zapewniają, że nowego lockdownu nie będzie.

W weekend sopoccy funkcjonariusze ujawnili w jednym z klubów dyskotekę, która po wprowadzeniu obostrzeń związanych z epidemią nie powinna działać. Ponadto interweniowali wobec 362 osób naruszających przepisy sanitarne. Od soboty Sopot jest w czerwonej strefie w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19.

Kwarantanna, której poddała się szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ma związek z jej zakończoną w środę trzydniową wizytą w Lizbonie - ustaliły w poniedziałek portugalskie media.

Według telewizji SIC przewodnicząca KE została poinformowana w niedzielę o wyniku pozytywnego testu na koronawirusa u portugalskiego polityka Antonia Lobo Xaviera. Działacz chadecko-ludowego bloku CDS-PP spotkał się 29 września w Lizbonie z von der Leyen podczas posiedzenia portugalskiej Rady Państwa.

Cineworld, druga co do wielkości sieć kin na świecie, tymczasowo zamknie wszystkie swoje kina w USA i W. Brytanii z powodu kryzysu związanego z pandemią i opóźnienia premiery nowego filmu o Bondzie - poinformowała firma w poniedziałek. Pracę straci do 45 tys. osób.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie się nie odbędą. Zostały odwołane w związku z pandemią COVID-19. "Była to trudna decyzja, tym bardziej, że od 1997 roku ostatni weekend października w Krakowie zawsze przebiegał pod znakiem literatury" – podkreślają organizatorzy.

W Czechach w poniedziałek zaczął obowiązywać stan wyjątkowy, wprowadzony przez władze na 30 dni z powodu koronawirusa. Minister zdrowia Roman Prymula zastrzegł jednak, że nie widzi powodu do zamykania gospodarki, tak jak to miało miejsce wiosną.

Po poniedziałkowym posiedzeniu rządu Prymula stwierdził, że nie ma powodu do zamykania gospodarki, tak jak zrobiono to teraz w Izraelu lub w Madrycie. Zapowiedział, że rządowa rada do spraw zagrożeń medycznych ma przedyskutować we wtorek plan kolejnych ograniczeń. Obecnie Czesi są zobowiązani do noszenia maseczek we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach. Dodatkowe ograniczenia, obowiązujące przez 14 dni, zostały ogłoszone w środę i weszły w życie od poniedziałku.

Ostatniej doby wykonano ponad 18,3 tys. testów na obecność koronawirusa - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 3 465 605 próbek pobranych od 3 325 513 osób.

Nominowany do objęcia teki ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek (PiS) jest zakażony koronawirusem - dowiedział się polsatnews.pl w poniedziałek rano. Wcześniej o zakażeniu SARS-CoV-2 poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

 

W poniedziałek ministerstwo zdrowia poinformowało o 2006 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Resort zdrowia poinformował także o śmierci 29 kolejnych pacjentów. W sumie zachorowały dotychczas 102 080 osoby, a 2 659 zmarło.

Berlińska senator ds. zdrowia Dilek Kalayci wzywa do podjęcia bardziej rygorystycznych środków w celu zmniejszenia liczby nowych infekcji w stolicy - donosi niemiecki portal rbb24. Eksperci pytają, "czy pandemia koronawirusa w Berlinie wymyka już się spod kontroli?".

Nowe zakażenia w kilku berlińskich dzielnicach są znacznie powyżej wartości krytycznej. Podstawą klasyfikacji jest liczba nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni. Wartość 50 jest oceniana przez niemieckie władze sanitarne jako krytyczna. Według berlińskiego senatu ds. zdrowia w sobotę było to 59,2 w Berlinie-Friedrichshain-Kreuzberg, 61,7 w Mitte i 56,7 w Neukölln.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 10 888 zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek sztab rządowy. To najwyższy poziom od 12 maja br. Zmarło w ciągu ostatniej doby 117 osób. Ogólna liczba zakażeń wzrosła do 1 225 889, liczba zgonów - do 21 475.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 3158 osób, u których potwierdzono zakażenie; 219 jest pod respiratorem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że od początku epidemii wyzdrowiały 73 552 osoby, u których potwierdzono zakażenie. Kwarantanną objętych jest 154 365 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 21 375.

Na całym świecie liczba osób, które zakaziły się koronawirusem przekroczyła 35 mln - wynika z poniedziałkowych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Na Covid-19 zmarło ponad milion osób. Najbardziej dotkniętymi przez pandemię krajami są USA, Indie i Brazylia.

905 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarło też jedenaścioro chorych na Covid-19 – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii COVID-19.

 

Służby medyczne Chin kontynentalnych od 50 dni nie zgłosiły ani jednego nowego lokalnego przypadku Covid-19. W poniedziałek państwowa komisja zdrowia odnotowała 20 nowych infekcji, ale wszystkie określono jako przywiezione z zagranicy. Od wielu miesięcy nie zmienia się też oficjalny bilans zgonów na Covid-19 w Chinach kontynentalnych, który wynosi 4634 – wynika z dobowego sprawozdania komisji.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w poniedziałek, że poddaje się kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

U sześciu pracowników Urzędu Miasta Gostynia potwierdzono zakażenie koronawirusem. Przynajmniej do końca tygodnia wstrzymano bezpośrednią obsługę klienta w magistracie. O pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem u pracownika urzędu gostyński magistrat poinformował 1 października.

Na Ukrainie w niedzielę wykryto 3774 zakażeń koronawirusem, 33 chorych zmarło, a 1145 osób wyzdrowiało - poinformował w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Liczba potwierdzonych zakażeń od początku pandemii przekroczyła 230 tys.

Strategia walki z koronawirusem jest modyfikowana. W tym tygodniu będziemy zwiększać pulę łóżek dla pacjentów z COVID-19 – zapowiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia w rozmowie w Programie I Polskiego Radia zwrócił uwagę, że obserwowana na jesieni fala zakażeń COVID-19 jest zupełnie inna od wiosennej. Poinformował przy tym, że strategia walki z koronawirusem jest modyfikowana. - Także w tym tygodniu będziemy ją zmieniać.(...) Będziemy zwiększać pulę łóżek dedykowanych dla pacjentów z COVID-19, ale także dla pacjentów wymagających intensywnej opieki – wskazał.

- Rozważamy zmniejszenie limitu liczby gości na weselach również w zielonej strefie - mówił rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Graffiti".

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku mocno drożeje. Notowania odbiły się z najniższego poziomu od 3 tygodniu w reakcji na informacje, że prezydent USA Donald Trump może już w poniedziałek opuścić szpital - podają maklerzy.

Otrzymałem pozytywny test na obecność koronawirusa; czuję się dobrze i przebywam w kwarantannie - poinformował w poniedziałek rano wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski na Twitterze. Podziękował pracownikom służby zdrowia i inspekcji sanitarnej za ich pracę, "często na granicy ludzkiej wytrzymałości".

Liczba studentów na wiodących polskich uczelniach niepublicznych - wbrew wcześniejszym obawom ich władz - utrzymuje się na podobnym poziomie. Niektóre uczelnie odnotowały nawet większe zainteresowanie w czasie obecnej rekrutacji niż w latach poprzednich.

W ciągu ostatniej doby w Indiach liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 74 442 do ponad 6,62 mln, w związku z Covid-19 stwierdzono 903 zgony - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia Indii.

Tym samym ogółem od wybuchu pandemii odnotowano 102 685 przypadków śmiertelnych.

W Rzymie i we wszystkich innych miastach Włoch należy dwukrotnie zwiększyć liczbę środków komunikacji, by ograniczyć ryzyko zakażeń koronawirusem - taką opinię wyraził dyrektor szpitala zakaźnego Spallanzani w Wiecznym Mieście Francesco Vaia.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapowiedział w niedzielę zamknięcie mniej istotnych dla gospodarki miasta firm oraz szkół w dziewięciu najbardziej dotkniętych przez epidemię częściach dzielnic Brooklyn i Queens. Zarządzenie to ma obowiązywać od środy.

Odcięte od reszty miasta miałyby być rejony, gdzie odsetek infekcji przekracza średnio 3 proc. i wynik taki utrzymuje się tam przez co najmniej siedem dni. Miejscowe blokady dotknęłyby - jak się ocenia - blisko pół miliona ludzi.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 8456 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 365 osób - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia. W poprzednich dniach dobowa liczba zakażeń sięgała: w sobotę - 26,3 tys., a w piątek - 33,4 tys.

Tym samym całkowity bilans zakażeń koronawirusem w Brazylii wynosi 4 mln 915 289 przypadków, z powodu Covid-19 zmarły tam już 146 352 osoby.

476 osób zakażonych SARS-CoV-2 zmarło w niedzielę w USA - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrósł w Stanach Zjednoczonych do 209 811.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 1382 nowe zakażenia koronawirusem i pięć zgonów - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Od początku epidemii w Niemczech potwierdzono łącznie 300 619 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarły w sumie 9534 osoby.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku potwierdzono obecność koronawirusa u 3712 osób, a z powodu Covid-19 zmarło 208 pacjentów - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zgonów jest mniejsza o połowę od zarejestrowanych w sobotę 414 przypadków.

Również dobowa liczba nowych zakażeń była w niedzielę niższa niż w sobotę, gdy wynosiła ona 4775. Ma to związek z przerwą w funkcjonowaniu placówek służby zdrowia podczas sobotnio-niedzielnej przerwy.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie