SN: posiedzenie ws. immunitetu sędziego Tulei odroczone

Polska
SN: posiedzenie ws. immunitetu sędziego Tulei odroczone
PAP/Radek Pietruszka
Przed gmachem Sądu Najwyższego zabrało się w poniedziałek kilkaset osób wspierających warszawskiego sędziego. - Murem za Igorem", "Wolne sądy - skandowali manifestujący

Do 22 października br. odroczyła w poniedziałek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego posiedzenie ws. zażalenia prokuratury na decyzję o nieuchyleniu immunitetu sędziemu Igorowi Tulei.

Chodzi o wniosek prokuratury o pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności ws. podejrzenia ujawnienia informacji ze śledztwa ws. głosowania Sejmu nad budżetem w Sali Kolumnowej.

 

ZOBACZ: Raport Komisji Europejskiej o Polsce. Zastrzeżenia do reformy sądownictwa, mediów i CBA

 

- Termin został zmieniony w związku z tym, że nowy członek składu orzekającego nie zapoznał się z aktami sprawy. W związku z tym nowy termin został wyznaczony na 22 października - powiedział dziennikarzom po wyjściu z sali sądowej po około 20 minutach posiedzenia reprezentujący sędziego Tuleyę mec. Jacek Dubois.

Manifestacja przed gmachem  

Sprawę zażalenia rozpatruje Wydział II Izby Dyscyplinarnej w trzyosobowym składzie sędziów: Piotra Niedzielaka, Jarosława Sobutki i Konrada Wytrykowskiego. Ten ostatni zastąpił nieobecnego członka składu.

 

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w Wydziale I rozpatrując kwestię uchylenia immunitetu jako I instancja w czerwcu br. nie podzieliła stanowiska, jakoby sędzia Tuleya wydając wówczas zgodę na rejestrację przez media uzasadnienia wyroku i ogłaszając orzeczenie uwzględniające zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa, nie dopełnił obowiązków służbowych. Na tamtą decyzję prokuratura złożyła zażalenie. 

 

Przed gmachem Sądu Najwyższego zabrało się w poniedziałek kilkaset osób wspierających warszawskiego sędziego. "Murem za Igorem", "Wolne sądy" skandowali manifestujący.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie