Imiona osób LGBT na murach krakowskiego kuratorium oświaty. Oświadczenie Barbary Nowak

Polska
Imiona osób LGBT na murach krakowskiego kuratorium oświaty. Oświadczenie Barbary Nowak
Facebook/Queerowy Maj
Na murach małopolskiego kuratorium oświaty pojawiły się napisy przypominające o samobójczych śmierciach młodych ludzi

Na murach małopolskiego kuratorium oświaty pojawiły się napisy przypominające o samobójczych śmierciach młodych ludzi, którzy - według mediów - mieli stać się ofiarami homofobicznej nagonki. "Tragedie młodych osób, ich rodzin, są cynicznie wykorzystane do walki w celach ideologicznych" - uważa małopolska kurator Barbara Nowak, która akcję nazwała "happeningiem", a autorów - "chuliganami".

W weekend na murach małopolskiego kuratorium oświaty przy ul. Szlak w Krakowie pojawiły się napisy przypominające o samobójczych śmierciach młodych ludzi, którzy - według informacji mediów - mieli stać się ofiarami homofobicznej nagonki i z powodu prześladowań odebrać sobie życie. Na murach znalazły się imiona: Zuza, Michał, Kacper, Wiktor, Milo i Dominik.

 

Jak przekazał rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, w poniedziałek przed południem funkcjonariusze udali się na miejsce zdarzenia, gdzie mieli dokonać oględzin i przyjąć zgłoszenie od przedstawiciela kuratorium.

W niedzielę wieczorem przed kuratorium oświaty w Krakowie zapaliły się znicze - by uczcić pamięć młodych osób, które z...

Opublikowany przez Queerowy Maj Poniedziałek, 5 października 2020

 

"Każda śmierć samobójcza musi być wyjaśniona"

 

Do sprawy w przesłanym mediom w poniedziałek oświadczeniu odniosła się także małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

 

"Chuligani pomalowali ściany sprejem, wykorzystując do tego argumenty o samobójstwach dzieci. Tragedie tych młodych osób, ich rodzin, są cynicznie wykorzystane do walki w celach ideologicznych, promujących segregację uczniów według rzekomych podziałów wynikających z orientacji seksualnych" - napisała kuratorka.

 

ZOBACZ: Napis "twoje dziecko LGBT+" na budynku MEN. Minister: grupa idiotów

 

W jej opinii "każda tragedia śmierci samobójczej musi być wyjaśniona przez prokuraturę", ale "robienie wokół nich widowiska, wyreżyserowanego eventu, happeningu jest działaniem obliczonym na inne cele niż dążenie do poznania prawdy".

 

"Sfera intymna każdego człowieka jest jego sprawą osobistą"

 

Nowak krytycznie odniosła się także do działania niektórych mediów. Zaapelowała do "wszystkich organizacji LGBT i dziennikarzy parających się promocją haseł ideologii gender/LGBT", wzywając do zaprzestania seksualizacji nieletnich.

 

"Pozwólcie im na harmonijny rozwój i ukształtowanie swojej seksualności w zgodzie z własnymi potrzebami. Sfera intymna każdego człowieka jest jego sprawą osobistą. Szanujcie godność dzieci" - zaapelowała kurator. Dodała, że rodzice mają prawo wychowywać dzieci tak, "jak gwarantuje im to konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej".

 

W środę minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że na gmachu MEN w nocy z wtorku na środę pojawiły się namalowane farbą napisy. Na murach napisano imiona: Wiktor, Michał, Kacper, Zuzia, Dominik, a także "moje dziecko LGBT plus". Sprawców Piontkowski nazwał "idiotami" i "barbarzyńcami". - Ci, którzy niszczą zabytki, są po prostu barbarzyńcami - zaznaczył.

zdr/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie