Ambasadorowie UE na Białorusi odwołani na konsultacje

Polska
Ambasadorowie UE na Białorusi odwołani na konsultacje
Polsat News
Napięcie w stosunkach dyplomatycznych pomiędzy Unią Europejską a Białorusią

W porozumieniu z Europejską Służba Działań Zewnętrznych i państwami członkowskimi UE podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych na Białorusi - poinformował w poniedziałek wieczorem szef MSZ Zbigniew Rau. Wcześniej białoruskie MSZ poinformowało o wezwaniu na konsultacje do Mińska ambasadorów Białorusi w Polsce i na Litwie.

"W porozumieniu z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych (European External Action Service - EEAS) i państwami członkowskimi UE podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych w Republice Białorusi" - napisał szef polskiej dyplomacji.

 

ZOBACZ: Premier dla Polsat News: mamy plan dla demokratycznej Białorusi, reżimowi nie chcemy pomagać

 

Podziękował jednocześnie "za solidarność wyrażoną z Polską i Litwą przez partnerów z UE". "Priorytetem pozostaje wsparcie dla Białorusinów i ich dążenia do demokratyzacji kraju. Potrzebujemy kanałów komunikacji oraz możliwości działania na rzecz suwerennej i demokratycznej Republiki Białorusi. Wszelkie próby napiętnowania jakiegokolwiek państwa członkowskiego UE spotkają się z jednoznaczną, solidarną odpowiedzią" - oświadczył Rau.

 

 

Wcześniej w poniedziałek, rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz poinformował, że ambasadorowie Białorusi w Polsce i na Litwie, Uładzimir Czuszau i Waler Baranouski, wrócili do Mińska na konsultacje.

 

Decyzję o odwołaniu ambasadorów podjęto w piątek, gdy Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec 40 przedstawicieli białoruskich władz za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i represje wobec osób protestujących przeciwko fałszerstwom.

 

Białoruskie MSZ zażądało w piątek od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów na Białorusi. - Z uwagi na jednoznacznie destrukcyjną działalność Polski i Litwy zaproponowano, aby do 9 października 2020 roku zrównały one skład swoich misji dyplomatycznych na Białorusi z białoruskimi misjami zagranicznymi w poszczególnych krajach - powiedział wtedy Hłaz.

 

Litwa rozważa odwołanie ambasadora

 

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w wydanym w niedzielę oświadczeniu stwierdził, że żądania białoruskiego MSZ dotyczące ograniczenia liczby personelu dyplomatycznego w ambasadach Litwy i Polski w Mińsku są "nieuzasadnione" i "godne ubolewania".

 

ZOBACZ: Kolejne ograniczenia dla dziennikarzy relacjonujących protesty na Białorusi

 

Szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius oznajmił, że Wilno nie rozważa odwołania ambasadora i innych dyplomatów z Białorusi w odpowiedzi na działania dyplomatyczne Mińska. Poinformował, że Litwa swe działania "koordynuje z Polską".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie