Rekordy nie tylko w Polsce. Rośnie liczba zakażonych w sąsiednich krajach

Świat
Rekordy nie tylko w Polsce. Rośnie liczba zakażonych w sąsiednich krajach
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
W Czechach w sobotę padł rekord - potwierdzono 3793 przypadki.

Od kilku dni w Polsce notowane są rekordowe liczby nowych przypadków. Ale taka sytuacja nie dotyczy tylko naszego kraju. Na Ukrainie w piątek wykryto 4661 zakażeń koronawirusem, 92 chorych zmarło - to najwyższe dobowe bilanse od początku pandemii. W Czechach w sobotę również padł rekord - potwierdzono 3793 przypadki.

Na Ukrainie w piątek wykryto 4661 zakażeń koronawirusem, 92 chorych zmarło - to najwyższe dobowe bilanse od początku pandemii. 2146 osób wyzdrowiało, a 877 zainfekowanych hospitalizowano - przekazał w sobotę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

 

W szpitalach 16 tys. zakażonych

 

Piątek to czwarty dzień z rzędu z rekordową liczbą zakażeń. Najwięcej zakażeń wykryto tego dnia w obwodzie charkowskim (516) i w Kijowie (441).

 

Jak podkreślił Stepanow, w szpitalach przebywa ok. 16 tys. zakażonych koronawirusem i liczba ta wciąż rośnie. Ok. 54 proc. łóżek przeznaczonych dla zainfekowanych jest zajętych.

 

ZOBACZ: Ukraina: samobójstwa pacjentów z Covid-19. Z okna wyskoczyło dwóch mężczyzn

 

Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono na Ukrainie u 222 322 osób, zmarło 4 353 chorych, a wyzdrowiało 98 737 pacjentów. W kraju jest obecnie 119 232 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.

 

Do 31 października trwa na Ukrainie tzw. kwarantanna adaptacyjna, czyli dostosowywanie restrykcji i wytycznych sanitarnych do skali epidemii w danym regionie.

 

Kolejny rekord w Czechach

 

Z kolei ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w sobotę o kolejnym rekordowym wzroście liczby zakażonych koronawirusem - w piątek potwierdzono 3793 przypadki, o 300 więcej niż w czwartek, kiedy odnotowano poprzednią najwyższą liczbę infekcji.

 

W Czechach jest aktualnie 42 320 zakażonych. Liczba zgonów w wyniku Covid-19 w piątek wzrosła o 12, do 699. Od początku epidemii w kraju łącznie stwierdzono 78 tys. zakażeń SARS-CoV-2, z czego 13 466 w tym tygodniu. U większości osób zakażonych choroba przebiega łagodnie. W szpitalach przebywa 1134 pacjentów z Covid-19. Stan 221 z nich lekarze oceniają jako ciężki.

 

W dalszym ciągu najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie miasta Uherske Hradisztie w kraju (województwie) zlińskim, gdzie w ciągu siedmiu dni zanotowano 341 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Na powiatowej mapie zagrożeń epidemicznych, którą ministerstwo zdrowia zaktualizowało w piątek, nie ma już regionów, które uznawane byłyby za całkowicie bezpieczne.

 

ZOBACZ: "Popełniłem błąd". Premier Czech o złagodzeniu restrykcji

 

Agencja CTK opublikowała zestawienie obrazujące dzienny wzrost zakażeń w krajach sąsiadujących z Czechami oraz na Węgrzech na milion obywateli w ciągu 14 dni. Wnika z niego, że 2 października ten wskaźnik wynosił 354,8 w Czechach; 32,2 w Niemczech; w Polsce 60,4. Wysokie wzrosty dotyczą Słowacji – 124,4 oraz Węgier – 135,3.

 

W poniedziałek w Czechach zacznie obowiązywać stan wyjątkowy związany z rozprzestrzenianiem się Covid-19. Został wprowadzony przez rząd w środę i ma obowiązywać 30 dni. Będą mu towarzyszyć nowe ograniczenia, które wpłyną na funkcjonowanie szkół oraz liczbę uczestników wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie