"Produkcja z węgla przestaje się opłacać"

Polska
"Produkcja z węgla przestaje się opłacać"
Henryk Sobierajski, prezes zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin

- Jeśli chodzi o sprawy ekologii, myślę, że były one wiodące w decyzjach pana prezesa Solorza, ale chciałbym zwrócić uwagę, że jest też to podparte stroną biznesową. Produkcja z węgla nie opłaca się, przestaje się opłacać - mówi Henryk Sobierajski, prezes zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Startuje najbardziej ambitna w Polsce transformacja energetyczna od węgla do zielonej energii.

Zamiast węgla - energia ze słońca wiatru i wodoru. Koncern ZE PAK z grupy Zygmunta Solorza rusza z transformacją, jakiej w Polsce jeszcze nie było. W dziesięć lat zrezygnuje z węgla i będzie produkować wyłącznie zieloną energię.

 

Między dwoma jeziorami na obszarze 112 hektarów powstanie farma fotowoltaiczna - największa w Polsce elektrownia słoneczna. 

 

Pierwszy poważny krok przeobrażenia

 

Henryk Sobierajski podkreślił, że ludzie, sprawy technologiczne i regionalne to "trójporozumienie, które musi dobrze funkcjonować".

 

- Część pracowników zostanie przekwalifikowana na energię OZE, część otrzyma przekwalifikowana w ramach np. szkoleń agencji rozwoju regionalnego, cześć znajdzie pracę, a część przejdzie na emerytury. Tak będzie wyglądało zagospodarowanie tych 4 tys. osób, które funkcjonują teraz w strukturze grupy kapitałowej ZE PAK – powiedział.

 

Sobierajski stwierdził, że ważnym punktem w harmonogramie transformacji jest rok 2025, kiedy zainstalowanej mocy spółka będzie miała 1200 MW, teraz to 1100 MW. – I to jest ten pierwszy bardzo poważny krok przeobrażenia - dodał. 

 

- Jeśli chodzi o sprawy ekologii, myślę, że były one wiodące w decyzjach pana prezesa Solorza, ale chciałbym zwrócić uwagę, że jest też to podparte stroną biznesową. Po prostu produkcja z węgla nie opłaca się, przestaje się opłacać - powiedział Sobierajski. 

 

WIDEO: Henryk Sobierajski, prezes zarządu ZE PAK w Polsat News

   

160 tys. nowoczesnych paneli

 

Farma będzie produkować 70 MW. Będzie zeroemisyjna. 

 

Ponad 160 tysięcy takich paneli o mocy 440 vat każdy stanie na zrekultywowanych terenach po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. To element planowanej transformacji energetycznej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

pgo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie