Przybywa zabójczych szerszeni w USA. Znaleziono nowe okazy

Technologie
Przybywa zabójczych szerszeni w USA. Znaleziono nowe okazy
Wikimedai.org/KENPEI
Żądła szerszeni azjatyckich są wystarczająco długie i mocne, by swobodnie przebić się przez kombinezony pszczelarskie, mogą być śmiertelne dla ludzi

Departament Rolnictwa Stanu Waszyngton (USA) poinformował o zaobserwowaniu trzech kolejnych szerszeni azjatyckich na terenie hrabstwa Whatcom niedaleko Seattle. Władze chcą rozstawić tam pułapki, które mają umożliwić zniszczenie gniazd owadów, nim zadomowią się na dobre w stanie Waszyngton.

Gigantyczne szerszenie azjatyckie Vespa mandarinia - znane również jako "mordercze szerszenie" oraz "zabójcy jaków" - mierzą nawet 5 cm długości, a rozpiętość ich skrzydeł sięga blisko 8 cm. Żywią się dużymi owadami, takimi jak: modliszki, osy, inne szerszenie, a także pszczoły.

 

ZOBACZ: Rowerowa wycieczka zakończona atakiem roju szerszeni. Wstrząs zagrażał życiu kobiety

 

Są tak śmiercionośne, że tylko jeden taki drapieżny owad może zabić 40 europejskich pszczół miodnych w ciągu minuty, a niewielka ich grupa jest w stanie zdziesiątkować cały pszczelą rodzinę - urywając ofiarom głowy - i przejmując ul dla siebie. Zwłoki pszczół, pozbawione głów, szerszenie wykorzystują później do karmienia własnych młodych.

 

Śmiertelny jad - groźny nawet dla zdrowego człowieka 

 

Żądła szerszeni azjatyckich są wystarczająco długie i mocne, by swobodnie przebić się przez kombinezony pszczelarskie, dlatego mogą być śmiertelne dla ludzi - dawka ich jadu jest porównywana do dawki trucizny jadowitego węża.

 

Najbardziej narażone są osoby z alergią, ale nawet zdrowy człowiek może zginąć po użądleniu z powodu działania neurotoksyny zwanej mandarotoksyną. Jad niszczy czerwone krwinki, powodując niewydolność nerek i w efekcie prowadząc do śmierci.

ZOBACZ: Biliony skutecznych zabójców. Najgroźniejszy nadciąga do Polski

 

Trzy nowe obserwacje szerszeni azjatyckich na terenie hrabstwa Whatcom, które poczyniono pod koniec września, dają już łącznie 12 potwierdzonych przypadków wystąpienia tego owada na terenie zachodniego wybrzeża USA. Entomolodzy w stanie Waszyngton po raz pierwszy złapali pierwszego reprezentanta morderczych szerszeni tego lata.

 

Departament Rolnictwa Stanu Washington zamierza rozstawić pułapki na szerszenie. Pracownicy muszą je złapać żywcem, aby móc je oznakować i dotrzeć w ten sposób do ich gniazd. Następnie miejsca gniazdowania zostaną zniszczone, nim szerszenie zadomowią się na dobre w stanie Waszyngton.

grz/hlk/ ABC News, AP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie