Plan ekonomiczny dla Białorusi. Rada Europejska przyjęła propozycję Polski

Świat
Plan ekonomiczny dla Białorusi. Rada Europejska przyjęła propozycję Polski
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli

- Rada Europejska przyjęła po długiej debacie zaproponowany przez nas plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w plan ten miałyby zostać włączone instytucje międzynarodowe, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.

- Wczoraj po długiej debacie Rada Europejska przyjęła zaproponowany przez nas plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. 

 

"Konsekwencja polskich działań"

 

Jak dodał, jest to konsekwencja polskich działań w ostatnich kilku tygodniach. - Najpierw przedstawiliśmy plan w Lublinie naszym partnerom z Grupy Wyszehradzkiej, a tydzień temu w Komisji Europejskiej pani przewodniczącej Ursuli Von der Leyen. Ona również otrzymała takie zadanie od Rady Europejskiej, żeby ten plan dalej rozwinąć i przedstawić do realizacji w kolejnych miesiącach - przekazał premier.

 

Morawiecki chciałby, żeby w plan zostały włączone instytucje międzynarodowe, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, a także europejskie - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i Europejski Bank Inwestycyjny. 

 

WIDEO: premier Mateusz Morawiecki w Brukseli

  

"Rada Europejska przyjęła wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dot. Białorusi. Zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej zdecydowano o przygotowaniu planu wsparcia ekonomicznego dla Białorusi. To kolejne działania UE podejmowane na wniosek Polski" - napisał wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller.

"Politico": "Plan Warszawy"

 

"Polski plan" i "plan Warszawy" - tak dziennik "Politico" na swojej stronie określa przedstawiony w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli plan gospodarczy dla Białorusi, przygotowany przez Grupę Wyszehradzką.

 

Pierwszym punktem "planu Warszawy", jak podkreśla "Politico", jest rozpoczęcie dialogu w sprawie bezwizowego ruchu dla obywateli Białorusi, gdy tylko sytuacja na to pozwoli.

 

W dalszej kolejności, pisze dziennik, nastąpiłyby inwestycje w infrastrukturę białoruską, z udziałem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Światowego.

 

"Polski plan", jak określa "Politico" plan przedstawiony przez premiera Morawieckiego, zawiera również dążenie do partnerstwa UE z Białorusią i rozpoczęcie rozmów w sprawie nowej umowy ramowej, zawierającej kwestie gospodarcze. Polska chce też, wskazuje dziennik, by UE wspierała małe i średnie przedsiębiorstwa na Białorusi.

 

Morawiecki wezwał unijnych liderów do poparcia planu, a Komisję Europejską do rozpoczęcia konkretnych obliczeń finansowych pod kątem zaprezentowanego planu. Zdaniem szefa polskiego rządu UE nie może zignorować sytuacji, w której silne społeczeństwo obywatelskie przeciwstawia się słabnącemu reżimowi Łukaszenki przy jednoczesnym braku większego zaangażowania finansowego Rosji. 

pgo/zdr/ polsatnews.pl PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie