Częściowy powrót kibiców na trybuny. Będą bilety na mecze reprezentacji

Świat
Częściowy powrót kibiców na trybuny. Będą bilety na mecze reprezentacji
PAP/EPA/Ole Martin Wold

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zgodziła się na częściowy powrót kibiców na trybuny podczas meczów pod jej egidą. W krajach, w których władze na to zezwolą, stadiony będą mogły być wypełnione maksymalnie w 30 procentach. W związku z tym kibice będą mogli październikowe mecze piłkarskiej reprezentacji Polski. W piątek komunikat ws. biletów na najbliższe spotkania.

Kibice nie byli wpuszczani na mecze w europejskich pucharach oraz drużyn narodowych od marca, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Wyjątkiem było spotkanie o Superpuchar UEFA 24 września w Budapeszcie, gdzie w ramach pilotażu na trybunach zasiadło ok. 15,5 tys. widzów.

 

ZOBACZ: Robert Lewandowski Piłkarzem Roku UEFA

 

"Superpuchar pokazał, że obecność kibiców na trybunach jest możliwa w określonych okolicznościach, polegających na priorytetowym traktowaniu zdrowia i bezpieczeństwa" - napisano w oświadczeniu.

 

Szef UEFA Aleksander Ceferin podkreślił, że 27 europejskich krajów w jakimiś zakresie zezwala na wpuszczanie fanów.

 

Co z kibicami w Polsce?

 

W Polsce kibice na meczach ekstraklasy obecni są od czerwca, kiedy zezwolono na wypełnienie trybun w 25 procentach. Obecnie może być zajęta połowa miejsc, pod warunkiem, że stadion nie leży w tzw. żółtej lub czerwonej strefie, czyli powiecie, w którym zanotowano znaczny przyrost zachorowań.

 

"Nasza decyzja to delikatny pierwszy krok, który na pierwszym miejscu stawia zdrowie kibiców oraz respektowanie praw w każdym kraju" - powiedział Słoweniec.

 

Będą bilety na reprezentację

 

Biało-czerwonych czekają w tym miesiącu trzy spotkania u siebie - towarzyski z Finlandią (7 października, Gdańsk), a także w Lidze Narodów z Włochami (11 października, Gdańsk) oraz Bośnią i Hercegowiną (14 października, Wrocław). Wszystkie rozpoczną się o godz. 20:45.

 

- Kibice będą mogli wejść na trybuny. UEFA zgodziła się na 30 procent, ale Gdańsk znajduje się obecnie w tzw. żółtej strefie, więc na ten moment na mecz z Finlandią publiczność może wypełnić stadion w 25 procentach - powiedział rzecznik prasowy PZPN i reprezentacji Jakub Kwiatkowski.

 

W piątek krajowa federacja ma wydać komunikat ws. sprzedaży biletów na najbliższe spotkania reprezentacji Polski, gdyż sytuacja jest dynamiczna i jeszcze może dojść do jakiś zmian.

 

W trakcie meczów kibice zobowiązani będą do zachowania dystansu społecznego oraz przestrzegania wszelkich lokalnych zasad bezpieczeństwa, jak np. noszenie maseczek. Wciąż na nie będą jednak wpuszczani kibice gości.

 

Zgoda UEFA na otwarcie stadionów będzie obowiązywała od przyszłotygodniowych spotkań reprezentacji w Lidze Narodów. Polska 10 października w Gdańsku zagra z Włochami. Trzy dni wcześniej na tym samym obiekcie podejmie w spotkaniu towarzyskim Finlandię.

msl/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie