Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Roman Pilpey
Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa. Śledź naszą relację na żywo

W ciągu ostatniej doby w Brazylii potwierdzono obecność koronawirusa u 32 058 nowych osób. W Nowym Jorku wskaźnik zakażeń wzrósł do 3,25 proc. Zaniepokojony tym faktem burmistrz Bill de Blasio zapowiedział we wtorek, że osoby odmawiające noszenia maseczek będą podlegać karze grzywny. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

dk/ac/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Turecki rząd nie informował o pełnej liczbie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a tylko o tych osobach, u których występowaly objawy - wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Fahrettina Kocy podczas konferencji prasowej w środę.

Jeden z członków sztabu Legii Warszawa miał pozytywny wynik badania na koronawirusa - poinformował klub mistrza Polski na swojej oficjalnej stronie internetowej. W czwartek stołeczna ekipa zagra u siebie w 4. rundzie eliminacji Ligi Europy z Karabachem Agdam.

Belgijskie władze w środę uruchomiły aplikację Coronalert do śledzenia kontaktów osób zakażonych, aby pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Podobne aplikacje wprowadzono już w ostatnich miesiącach we Francji, Niemczech i innych krajach Europy.

Polemikę we Włoszech wywołały zdjęcia przedstawiające Eltona Johna na wyspie Capri bez maseczki, której noszenie jest tam, podobnie jak w całym regionie Kampania, obowiązkowe także na wolnym powietrzu. Jest wniosek o wymierzenie kary artyście.

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł w środę swoich rodaków, że kraj znajduje się w krytycznym momencie i jedynym sposobem na uniknięcie nowej ogólnokrajowej blokady jest przestrzeganie najnowszych rządowych wytycznych.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zmarło 177 pacjentów z Covid-19 i stwierdzono ponad 11 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W Portugalii potwierdzono w tym czasie osiem zgonów i 825 nowych infekcji.

W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji potwierdzono 12 845 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. Oznacza to, że liczba nowych potwierdzonych infekcji po dwóch dniach przerwy znów przekroczyła próg 10 tys.

Ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Berlinie od soboty obowiązkowe będzie noszenie maseczek w biurach i budynkach administracyjnych - poinformowała przedstawicielka władz Ramona Pop.

Brytyjska Izba Gmin przytłaczającą większością głosów poparła w środę przedłużenie o kolejne sześć miesięcy nadzwyczajnych uprawnień przyznanych rządowi w calu walki z epidemią koronawirusa.

Hiszpańskie służby specjalne spodziewają się, że w najbliższych tygodniach nastąpi eskalacja cyberataków na ośrodki medyczne i badawcze pracujące nad szczepionką przeciw Covid-19. Według nich za poprzednimi przestępstwami hakerów stoją m.in. Chiny i Rosja.

W Jordanii w środę odnotowano 1767 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To rekordowa liczba wykrytych w ciągu doby infekcji w tym kraju - poinformował minister zdrowia Saad Jaber.

Ponad 160 krajów stanowiących 70 proc. światowej populacji dołączyło do programu szczepień COVAX - poinformował w środę podczas sesji ONZ szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, przemawiając z Genewy. Wezwał inne kraje, by poszły w ich ślady.

W Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Płocku (woj. mazowieckie) do 12 osób zwiększyła się liczba zakażonych koronawirusem. Obecnie jest to siedmiu mieszkańców i pięciu pracowników. Chorzy pensjonariusze leczeni są poza placówką.

Z szacunków gdańskiego samorządu wynika, że w związku z pandemią do końca 2020 r. dochody miasta spadną o 249 mln zł w stosunku do projektu budżetu. By zasypać dziurę budżetową, miasto obcięło wydatki bieżące o niemal 5 proc. i przesunęło część inwestycji.

W Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Nowym Miszewie niedaleko Płocka przybyło zakażonych koronawirusem. Obecnie jest to już 18 mieszkańców i trzech pracowników. Wszyscy przebywają w izolacji. Na kwarantannie przebywa 16 pracowników - poinformował w środę dyrektor placówki Jarosław Mioduski.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 71 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 7108 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.

19 osób zmarło we Włoszech na Covid-19, potwierdzono też ponad 1850 nowych zakażeń koronawirusem, czyli o około 200 więcej niż dzień wcześniej - ten dobowy bilans epidemii przedstawiło w środę ministerstwo zdrowia. Jednego dnia wykonano 105 tysięcy testów.

Władze stolicy Indonezji przygotowują kolejną działkę, na której mają być grzebane ciała zmarłych na Covid-19 - informują media. Zgodnie z protokołem epidemicznym w Dżakarcie pochowano ponad 6 tys. ofiar koronawirusa. W Indonezji na Covid-19 zmarło ponad 10 tys. osób.

Norweska premier Erna Solberg ogłosiła w środę złagodzenie ogólnokrajowych restrykcji epidemiologicznych. Od 12 października do 600 osób zwiększony zostanie limit uczestników imprez plenerowych, a restauracje znów będą mogły po północy podawać alkohol.

3294 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w środę w Holandii; jest to najwyższa dotąd liczba nowych infekcji wykrytych w ciągu doby - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM). Poprzedni dobowy rekord liczby infekcji, wynoszący 3011, odnotowano we wtorek.

Izraelski parlament uchwalił w środę prawo pozwalające rządowi ograniczać protesty podczas obowiązującej w kraju kwarantanny - poinformowała agencja AP, dodając, że jest to powszechnie postrzegane jako próba stłumienia protestów przeciwko premierowi.

W związku z Covid-19 w październiku odbędzie się tylko jedno plenarne posiedzenie ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) - zdecydowali w środę deputowani. Spiker Rady Dmytro Razumkow podał, że w ostatnich dniach infekcję koronawirusem wykryto u 10 parlamentarzystów.

Plenarne posiedzenie odbędzie się tylko 20 października. Parlamentarzyści mają w przyszłym miesiącu pracować w komitetach, komisjach, frakcjach, grupach.

102 przypadki koronawirusa w stołecznych szkołach odnotowano we wrześniu - poinformowała w środę Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy. 15 placówek ma częściowo zawieszone zajęcia, a trzy czekają na decyzję dotyczącą zawieszenia zajęć w klasach.

W trybie mieszanym pracują 343 placówki oświatowe, a 104 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48 tys., działają normalnie - podało w środę MEN. Liczba szkół pracujących w środę w sposób mieszany i zdalny jest najwyższa od początku roku szkolnego.

Koncern Walt Disney Company zapowiedział we wtorek zwolnienie ok. 28 tys. osób, głównie pracowników parków rozrywki w USA - poinformował Reuters. Z powodu pandemii koronawirusa Disneyland w Kalifornii pozostaje zamknięty, a pozostałe parki odwiedza mniej gości.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki 7 października przeprowadzi drugi nabór dla firm z województwa opolskiego dotkniętych pandemią koronawirusa. Na wsparcie przedsiębiorców przeznaczono tym razem ponad 10 mln złotych.

Powiatowy inspektor sanitarny w Rybniku (Śląskie) zawiesił od czwartku zajęcia w I Liceum im. Powstańców Śląskich w tym mieście dla 740 uczniów, po tym jak u dwóch nauczycieli potwierdzono zakażenie koronawirusem - podał w środę urząd miasta.

Słowacki rząd z powodu wzrostu liczby zakażeń SARS-CoV-2 podjął w środę decyzję o wprowadzeniu od 1 października stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać przez 45 dni. "Mamy to razem we własnych rękach" – napisał premier Igor Matovicz na Facebooku.

Jeszcze w środę ma zakończyć się częściowa ewakuacja do szpitali w regionie 37 pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie (Łódzkie). W ośrodku wykryto ognisko koronawirusa. Zakażenie chorobą Covid-19 potwierdzono u 60 osób, w tym u ponad 50 pensjonariuszy.

Więźniowie we Włoszech będą produkować 800 tysięcy maseczek dziennie - zapowiedział w środę minister sprawiedliwości Alfonso Bonafede. Na mocy porozumienia produkcja ta będzie prowadzona w trzech zakładach karnych w kraju.

Kanclerz Angela Merkel podczas środowej debaty w Bundestagu mówiła o "wyjątkowej sytuacji kryzysowej" w związku z pandemią koronawirusa. Broniła też projektu budżetu na 2021 r., który przewiduje rekordowe zadłużenie netto w wys. 96,2 mld euro.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), gdzie odnotowano najwięcej w górnictwie infekcji SARS-CoV-2, zakażonych pozostało jeszcze tylko trzech górników. Wzrost liczby chorych notują natomiast w ostatnim czasie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc (Świętokrzyskie) jest zakażony koronawirusem. Samorządowiec przebywa na kwarantannie – poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie urzędu gminy w Działoszycach.

Skuteczniejszego karania osób, które nie noszą maseczek tam, gdzie powinny, będzie się domagał od szefa wielkopolskiej policji prezydent Poznania. Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że sytuacja w stolicy Wielkopolski związana z walką z epidemią COVID-19 jest coraz poważniejsza.

Na zasiłkach po tymczasowym zwolnieniu z pracy w związku z pandemią koronawirusa przebywa obecnie w Hiszpanii 0,9 mln osób, z których prawie 84 proc. stanowią pracownicy mający dotychczas etaty w firmach - wynika z rządowych statystyk opublikowanych w środę przez dziennik "El Mundo".

Od czerwca w czterech regionach Włoch - na Sardynii i Sycylii oraz w Kampanii i Lacjum - liczba zakażeń koronawirusem wzrosła od 80 do ponad 150 procent. Spadła natomiast we Włoszech śmiertelność z powodu Covid-19 - poinformowało w środę krajowe Obserwatorium Zdrowia.

Ostatniej doby wykonano 28 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 1 552 nowe przypadki COVID-19.

MZ podało w środowym zestawieniu, że Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej zlecili dotąd 16 tys. 688 testów. Ogółem - jak przekazał resort - przebadano dotąd 3 mln 332 tys. 451 próbek pobranych od 3 mln 197 tys. 636 osób. Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, łącznie wykryto ich dotąd 91 tys. 514. Zmarło 2 513 zakażonych osób; o śmierci 30 z nich poinformowano w środę.(

Mamy 1552 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje 30 kolejnych osób. Najmłodsza ze zmarłych to 35-letnia kobieta z Raciborza, nie miała chorób współistniejących. Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem osób wzrosła do 91514, a ofiar śmiertelnych do 2513. Ostatniej doby liczba zajętych respiratorów wzrosła do 152 (11 więcej niż dzień wcześniej).

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko został zakażony koronawirusem i przebywa w domowej izolacji. "Zarówno ja, jak i moja żona zostaliśmy zarażeni koronawirusem. Przechodzimy chorobę niestety objawowo" – poinformował.

O swojej chorobie prezydent Tomaszowa Mazowieckiego poinformował w środę rano za pośrednictwem Facebooka. Jak przekazał Witko, ostatnie dni, a raczej godziny, były dla niego i jego rodziny bardzo nerwowe. "Teraz potwierdziły się nasze przypuszczenia - zarówno ja jak i moja żona zostaliśmy zarażeni koronawirusem. Przechodzimy chorobę niestety objawowo. Od momentu pojawienia się pierwszych symptomów COVID-19 przebywamy w domu, w izolacji. Nie wiemy, gdzie mogliśmy się zarazić" – napisał prezydent na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie 2481 osób, u których potwierdzono zakażenie; 152 są pod respiratorem – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że od początku epidemii wyzdrowiało 69 tys. 695 osób, u których potwierdzono zakażenie. Kwarantanną objętych jest 129 tys. 961 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 15 tys. 619 osób.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał we wtorek, że dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowane jest ponad 8 tys. łóżek. W ostatnim tygodniu bazę zwiększono bowiem o 1,2 tys. miejsc w województwach: małopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Dane MZ mówią, że dla pacjentów z COVID-19 jest obecnie ponad 800 łóżek szpitalnych zapewniających wsparcie respiratorowe. 

Szczepionki na grypę są systematycznie dostarczane do aptek. Teraz mamy początek dostaw szczepionkowych, w zeszłym roku były jeszcze później - zaznaczył w środę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Pinkas podkreślił w RMF FM, że od lat zachęca wszystkich, żeby się szczepili na grypę. "Nie wyobrażam sobie, żebyśmy ja lub moja rodzina nie byli zaszczepieni i namawiam wszystkich" - oświadczył.

894 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarło w tym okresie osiem osób chorych na Covid-19 – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2. Od początku pandemii stwierdzono na Węgrzech 26 461 zakażeń koronawirusem i zmarło 765 chorych na Covid-19. Prawie 5900 osób wyzdrowiało.

Prognozujemy, że do około 15 października utrzyma się podwyższony wzrost zachorowań. Później spodziewamy się subtelnego spadku, a w okolicach świąt Bożego Narodzenia ponownego wzrostu - mówił w środę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Kolejny skok liczby nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Bułgarii, w ciągu ostatniej doby było ich 276 - poinformował w środę resort zdrowia w Sofii, dodając, że oznacza to zbliżenie do szczytowych wskaźników z początku sierpnia.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 4027 zakażeń koronawirusem i jest to najwyższy dobowy bilans infekcji od początku pandemii. Padł też dzienny rekord wyzdrowień - 2110. 64 osoby zmarły, a 733 hospitalizowano - przekazał w środę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Liczba przypadków SARS-CoV-2 w Czechach wzrosła we wtorek o1965, łącznie w kraju są ponad 34 tys. zakażonych, w większości nie mają oni objawów lub Covid-19 ma łagodny przebieg - wynika z podanych w środę informacji resortu zdrowia.

W szpitalach jest 825 osób, stan 187 z nich jest poważny. Od początku epidemii w Czechach zmarło 636 osób; we wrześniu liczba zgonów wyniosła 211. To o pięć więcej od rekordowego dotąd kwietnia. Od początku września liczba hospitalizowanych, w tym pacjentów w ciężkim stanie, wzrosła ponad pięciokrotnie.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 1798 do ogółem 289 219 – wynika z danych opublikowanych w środę przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 15 kolejnych osób z Covid-19 zmarło, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 9488.

W Belgii liczba zgonów w związku z zakażeniem koronawirusem przekroczyła w środę 10 tysięcy - poinformował instytut zdrowia publicznego Sciensano. W liczącym ok. 11,5 mln mieszkańców kraju odnotowano 10 001 zgonów, w tym 14 w ciągu minionej doby. Łącznie od wybuchu pandemii wykryto w Belgii 117 115 przypadków infekcji SARS-CoV-2. Dzień wcześniej informowano o łącznie 115 353 przypadkach zakażeń - podał instytut.

Prawie połowa Polaków nie odczuwa większych życiowych zmian z powodu koronawirusa, ale 30 proc. bardziej niż dotychczas kontroluje swoje wydatki, zwłaszcza mieszkańcy największych miast oraz osoby z wyższym wykształceniem - wynika z przekazanego PAP badania Santander Consumer Bank.

Liczba wszystkich zakażeń koronawirusem w Indiach wynosi 6,23 mln - poinformowało ministerstwa zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby obecność SARS-CoV-2 potwierdzono u 80 472 osób. Liczba wszystkich zgonów sięga 97 497; w ciągu doby zmarło 1179 osób.

Niższy od normy poziom testosteronu u ponad połowy mężczyzn hospitalizowanych z powodu COVID-19 może przynajmniej częściowo wyjaśniać ich gorsze w porównaniu z kobietami rokowanie - informuje pismo "The Aging Male".

Badaniami objęto łącznie 438 pacjentów, w tym 221 mężczyzn, każdy z laboratoryjnie potwierdzonym SARS-CoV-2. 

Szczepienia przeciwko grypie jak też przeciwko chorobie COVID-19 można byłoby usprawnić dzięki włączeniu do ich wykonywania w aptekach farmaceutów – przekonywali eksperci podczas konferencji "Flu Forum 2020" w Warszawie.

To kolejny postulat w tej sprawie, do którego przekonywali już eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Specjaliści powołują się w tej sprawie na doświadczenia innych krajów. We wszystkich – podkreślono – włączenie farmaceutów pozwoliło usprawnić szczepienia, zarówno przeciwko grypie, jak i innym chorobom zakaźnym.

W ciągu ostatniej doby w mieście Nowy Jork wskaźnik zakażeń koronawirusem wzrósł do 3,25 proc. Zaniepokojony tym faktem burmistrz Bill de Blasio zapowiedział we wtorek, że osoby odmawiające noszenia maseczek będą podlegać karze grzywny.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku potwierdzono obecność koronawirusa u 4446 nowych osób; z powodu Covid-19 od poniedziałku do wtorku zmarło 560 osób - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Całkowita liczba potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 738 163, a bilans zgonów wywołanych Covid-19 wzrósł do 77 163.

Po krótkiej przerwie w poniedziałek i wtorek, gdy liczba nowych zakażeń wynosiła średnio 14 tys., a liczba zgonów nie przekraczała 350, we wtorek ministerstwo zdrowia Brazylii podało, że obecność koronawirusa potwierdzono u 32 058 osób, zmarły zaś 863 osoby.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie