Przemysław Czarnek ministrem? Ma odpowiadać za edukację i szkolnictwo wyższe

Polska
Przemysław Czarnek ministrem? Ma odpowiadać za edukację i szkolnictwo wyższe
Polsat News
Poseł PiS Przemysław Czarnek ma pokierować połączonym resortem edukacji i nauki

Były wojewoda lubelski Przemysław Czarnek był wymieniany jako ewentualny następca Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości. Jak wynika z ustaleń wpolityce.pl, poseł PiS wejdzie jednak do rządu. W nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego ma odpowiadać za połączony resort edukacji i szkolnictwa wyższego. Wiadomo też, kto ma zostać ministrem rolnictwa.

W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, które miało dyskutować o zmianach w Radzie Ministrów oraz harmonogramie powoływania rządu.

 

Jak dowiedział się portal wpolityce.pl, z rządem ma się pożegnać dotychczasowa wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która niedawno opuściła Porozumienie Jarosława Gowina. Według doniesień medialnych, to właśnie Gowin ma być jedynym ministrem z ramienia swojego ugrupowania. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił przed paroma tygodniami, że "przesądzony wydaje się" powrót Gowina do rządu w charakterze wicepremiera.

 

ZOBACZ: Gowin: osiągnęliśmy zgodę co do roli Porozumienia w rządzie

 

Sprawozdawca "piątki dla zwierząt" zamiast Ardanowskiego?

 

Rekonstrukcja rządu ma dotyczyć także struktury przyszłego gabinetu. Połączone zostaną resorty środowiska i klimatu. Pokierować ma nimi dotychczasowy szef resortu klimatu Michał Kurtyka. Oznacza to, że minister środowiska Michał Woś (Solidarna Polska) pozostanie bez teki.

 

Funkcję ministerialną ma otrzymać także Przemysław Czarnek, który był przymierzany na stanowisko ministra sprawiedliwości w razie utworzenia rządu bez koalicyjnej Solidarnej Polski. Ziobryści w rządzie zostają, a Czarnek ma pokierować połączonym resortem edukacji i nauki i szkolnictwa wyższego. 

 

Z rządem pożegnać ma się z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, obecnie zawieszony w prawach członka PiS za złamanie dyscypliny partyjnej w głosowaniu ws. "piątki dla zwierząt". Jego miejsce w resorcie ma zająć Grzegorz Puda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. To on prezentował w Sejmie nowelizację ustawy ws. zwierząt.

zdr/sgo/ wpolityce.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie