Nie żyje emir Kuwejtu. Władzę przejmie jego brat
W wieku 91 lat zmarł we wtorek emir Kuwejtu szejch Sabah al-Ahmad al-Sabah - poinformowała kuwejcka telewizja państwowa, powołując się na oficjalny komunikat z pałacu emira.
Sabah al-Ahmad al-Sabah rządził Kuwejtem od 2006 roku, a polityką zagraniczną tego emiratu kierował przez ponad 50 lat. Jego wyznaczonym następcą jest jego brat, szejch Nawaf al-Ahmad al-Sabah.
Zmarły uważany był za umiarkowanego władcę w Zatoce Perskiej, wstrząsanej politycznymi zawirowaniami, wielkiego sojusznika Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej, utrzymującego jednocześnie dobre stosunki z ich rywalem, Iranem.
الديوان الأميري: ببالغ الحزن والأسى ننعى إلى الشعب الكويتي والأمتين العربية والإسلامية وشعوب العالم الصديقة وفاة المغفور له بإذن الله تعالى صاحب السمو الشيخ صباح الأحمد الجابر الصباح أمير دولة الكويت الذي انتقل إلى جوار ربه pic.twitter.com/NxeybFCx37
— كـــــــــــونا KUNA (@kuna_ar) September 29, 2020
Urodzony 6 czerwca 1929 r. szejch Sabah został faktycznym przywódcą Kuwejtu jeszcze przed swoją intronizacją, która miała miejsce w styczniu 2006 r. Władzę przejął w 2003 roku z powodu problemów zdrowotnych swojego poprzednika, jego przyrodniego brata szejcha Dżabera i ówczesnego następcy tronu, jego kuzyna szejcha Saada, który zmarł w 2008 roku.
Członek rodziny, która rządzi Kuwejtem przez ponad 250 lat, szejch Sabah był uważany za architekta współczesnej polityki zagranicznej Kuwejtu. Wspierał Bagdad w czasie wojny iracko-irańskiej (1980-1988), a następnie przeprowadził swój emirat przez inwazję wojsk Saddama Husajna w 1990 roku.
Dążył do zmian w swoim kraju
Na szczycie arabskim w Mekce w maju 2019 r. emir zdecydowanie opowiadał się za deeskalacją napięć w Zatoce Perskiej, wywołanych konfliktem między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. - Musimy dołożyć wszelkich starań, aby opanować sytuację - mówił.
Uważany za liberała dążył do zmian w swoim kraju. Po długich staraniach w 2005 roku zdołał przeforsować ustawę, dającą kobietom prawo głosu. Wykluczył jednak legalizację partii politycznych, oficjalnie zakazanych w Kuwejcie. Za jego rządów dokonano wielu aresztowań, głównie przeciwników oskarżonych o krytykowanie władcy.
Szejch Sabah w lutym 2000 roku miał wszczepiony rozrusznik serca. Dwa lata później przeszedł usunięcie wyrostka robaczkowego, a w 2007 przeszedł w USA operację urologiczną. W lipcu tego roku ponownie leczył się kilka dni w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj więcej