Gigantyczna dynia. Leśnicy stawiali zakłady o jej wagę

Polska
Gigantyczna dynia. Leśnicy stawiali zakłady o jej wagę
Nadleśnictwo Szczecinek
Rekordowa dynia została wyhodowana w ubiegłym roku. Ważyła 870 kg!

Gigantyczną dynię wyhodował emerytowany leśniczy szkółkarz z Nadleśnictwa Szczecinek, Tadeusz Stypa. Leśnicy stawiali zakłady o to, ile będzie ona ważyła. Wynik był zdumiewający, ale i tak znacznie poniżej rekordu Polski.

Kiedy w końcu dynia dojrzała do tego, by ją zerwać, okazało się, że warzywo osiągnęło wagę 112 kilogramów.    

 

Pracownicy nadleśnictwa zauważyli, że "emerytowany leśniczy szkółkarz, Pan Tadeusz Stypa, jest nie tylko jednym z najlepszych polskich szkółkarzy i mistrzem od szczepienia drzew. To także wielkiej pasji ogrodnik!". 

 

ZOBACZ: Tajemnicze nasiona w paczkach z Chin. Zidentyfikowano 14 gatunków roślin

 

Kiedy pracownicy nadleśnictwa zamieścili zdjęcia okazałej dyni na profilu na Facebooku, posypały się przepisy kulinarne z propozycjami jej przyrządzenia. 

 

Przychodzi taki czas na naszej szkółce leśnej, kiedy wszyscy pracownicy robią ciche zakłady: będzie powyżej stówy, czy...

Opublikowany przez Nadleśnictwo Szczecinek, Lasy Państwowe Poniedziałek, 21 września 2020

Dynie o wadze ponad pół tony

 

Gigantyczna dynia leśniczego ze Szczecinka, choć robi wrażenie, to jednak daleko jej do prawdziwych rekordzistów. Jednym z najbardziej utytułowanych hodowców dyń gigantów jest Jan Styra ze Zdzieszowic, wielokrotny mistrz Polski, który uprawia dynie od 2006 r. Już w pierwszym roku upraw wyhodował największą dynię w Polsce. W 2009 r. jego warzywo po raz pierwszy osiągnęło wagę pół tony - miało 422 cm obwodu.

 

ZOBACZ: Kradli jabłka, mogą trafić do więzienia na kilka lat. Bo to 5 ton owoców było

 

W 2012 r. dynia Jana Styry, o wadze... 580 kilogramów, zdobyła czwarte miejsce na zawodach w Niemczech. Przed laty tłumaczył, że hodowla olbrzymich dyń jest bardzo kosztowna, ale musi kupować drogie nasiona za granicą. 

 

Jednak i on nie wyhodował największej dyni w Polsce. Rekord należy do Grzegorza Zołotucha, który został oficjalnie uznany 13 października 2019 r. we Wrocławiu podczas XVI Dolnośląskiego Festiwalu Dyni. Najcięższa dynia w Polsce ważyła 870 kg!

grz/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie