Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano w niedzielę dwa nowe ogniska koronawirusa. W Pogoni Szczecin 21 piłkarzy, dwóch trenerów, cztery osoby ze sztabu szkoleniowego i trzech pracowników administracyjnych ma pozytywny wynik badania na Covid-19. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 17 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 5693 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w niedzielę brytyjski rząd. W obu przypadkach są to nieco niższe liczby od rekordów z poprzednich dni.

We Francji zarejestrowano w ciągu ostatniej doby 11 123 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w tym czasie na Covid-19 zmarło 27 osób - poinformował w niedzielę resort zdrowia. Dobowy przyrost zakażeń jest znacznie niższy niż rekordowy przyrost z czwartku - 16 096.

Łącznie we Francji zakażonych koronawirusem zostało od wybuchu pandemii 538 569 osób. 31 727 z nich zmarło. Liczba zgonów na Covid-19 jest w Europie najwyższa po Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Wiceszef władz regionu Madrytu Ignacio Aguado wezwał w niedzielę ministra zdrowia Hiszpanii Salvadora Illę do zaprzestania konfrontacji w związku z rozważaną przez rząd interwencją w stolicy, która stała się epicentrum pandemii w kraju.

Rząd centralny uważa, że środki podejmowane przez administrację regionalną nie są wystarczające, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

17 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 oraz potwierdzono 1766 nowych zakażeń - takie dane podało w niedzielę ministerstwo zdrowia. Bilans zmarłych od początku epidemii wynosi 35 tys. 835. Dotąd w kraju wykryto koronawirusa u ponad 309 tysięcy osób. Wyleczonych jest już 224 tysiące. W szpitalach przebywa prawie 2900 chorych na Covid-19. W ciągu ostatniego dnia wykonano 87 tysięcy testów. Liczba badań przeprowadzonych od stycznia przekroczyła 11 milionów.

W Portugalii ministerstwo zdrowia potwierdziło w niedzielę osiem zgonów na Covid-19 oraz 665 nowych infekcji.

31 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Hiszpanii w ciągu minionych 24 godzin - wynika z szacunków regionalnych służb medycznych. Do piątku według resortu w kraju potwierdzono 31 232 zgony na Covid-19 oraz ponad 716 tys. infekcji SARS-CoV-2.

Zarażony koronawirusem 60-letni prezydent Suwałk (Podlaskie) Czesław Renkiewicz trafił do szpitala, ale czuje się dobrze - poinformował w niedzielę PAP kierownik biura prezydenta Kamil Sznel. Magistrat o zarażeniu prezydenta poinformował w czwartek. Czesław Renkiewicz w związku z objawami typu: kaszel, dreszcze, bóle mięśni i niewysoka gorączka podjął decyzję o przeprowadzeniu prywatnego testu na obecność koronawirusa. Otrzymany wynik potwierdził zakażenie COVID-19.

 

Prezydent Radomia Radosław Witkowski poinformował w niedzielę w mediach społecznościowych, że ma koronawirusa. Zapewnił, że po wystąpieniu pierwszych objawów choroby poddał się izolacji.

ZOBACZ WIĘCEJ: Prezydent Radomia zakażony koronawirusem

W związku ze zdiagnozowaniem COVID-19 u proboszcza parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Darłówku, kościół i klasztor zostały zamknięte do odwołania – poinformowała w niedzielę parafia na profilu społecznościowym.

Obecnie w Polsce 1 proc. chorych na COVID-19 jest w stanie krytycznym - pod respiratorem; intubowanych jest 124 spośród 16 994 obecnie chorych - wynika ze strony internetowej https://www.worldometers.info/pl, na której publikowane są światowe statystyki w czasie rzeczywistym.

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, 27 września

169 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Bułgarii - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zarażonych od marca wzrosła tym samym do 19 997.

Sześciu członków drużyny i sztabu szkoleniowego Vervy Warszawa Orlen Paliwa miało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował klub występujący w ekstraklasie siatkarzy. Najbliższe dwa mecze ligowe zespołu ze stolicy zostały przełożone.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. vervawarszawa.pl

Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale ryzyko eskalacji jest wysokie - skomentował w niedzielę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski najnowsze dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Zaplanowany na 3 października mecz 6. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok został przełożony - poinformowała prowadząca rozgrywki spółka Ekstraklasa S.A. Powodem jest 30 przypadków zakażenia koronawirusem w szczecińskim klubie.

Tutaj przeczytasz więcej. 

Na Ukrainie poprzedniej doby potwierdzono 3130 zakażeń koronawirusem, 56 osób zmarło, 1009 pacjentów wyzdrowiało - przekazał w niedzielę minister ochrony zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow. 537 osób hospitalizowano.

W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano w niedzielę dwa nowe ogniska koronawirusa - w fabryce mebli w Bartoszycach oraz w zakładzie przemysłowym w Działdowie - poinformował rzecznik prasowy wojewody. W niedzielę w regionie odnotowano 82 nowe przypadki zakażeń.

W Pogoni Szczecin 21 piłkarzy, dwóch trenerów, cztery osoby ze sztabu szkoleniowego i trzech pracowników administracyjnych ma pozytywny wynik barania na koronawirusa. Zajęcia są wstrzymane, sprzedaż biletów na mecz ekstraklasy z Jagiellonią Białystok także.

7867 zakażeń koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu ostatniej doby - podał w niedzielę sztab rządowy. Dobowy przyrost zakażeń wciąż rośnie i trzeci dzień z rzędu przekracza 7 tysięcy. Zmarło 99 osób z Covid-19, wobec 169 dzień wcześniej.

Ministerstwo Zdrowia: 1350 nowych przypadków koronawirusa; zmarło 8 kolejnych osób; łącznie 87 330 zakażonych i 2 432 zgony. 

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Polsat News/ Zdj. ilustracyjne

Ostatniej doby wyzdrowiało 578 osób chorych na COVID-19, czyli o 8 mniej niż w sobotę. Natomiast od początku epidemii wyzdrowiały w sumie 67 904 osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

W ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 88 600 przypadków zakażenia koronawirusem, w związku z Covid-19 zmarły 1124 osoby, zwiększając ogólny bilans ofiar śmiertelnych do 94 503 - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Większość materiałów, z których powstają proste maseczki, powinna stosunkowo dobrze zatrzymywać większe i mniejsze krople śliny, nawet podczas kichania. A tym samym zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania SARS-CoV-2 - wykazał przeprowadzony przez naukowców test.

Jak przypominają specjaliści z University of Illinois, Urbana-Champaign (USA), według różnych badań maseczki, także te domowej roboty, w połączeniu z częstym myciem rąk i zachowaniem dystansu społecznego ograniczają roznoszenie koronawirusa.

Jednak większość dotychczasowych testów koncentrowała się na sprawdzaniu skuteczności względem tylko małych kropelek śliny, a to może nie być wystarczające.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 1411 nowych zakażeń koronawirusem i pięć kolejnych zgonów - poinformował w niedzielę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

W Meksyku zgłoszono 5573 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 399 zgonów w związku z Covid-19 - poinformowało w sobotę czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju, zwiększając ogólną liczbę zakażonych do 726 431, a ofiar śmiertelnych do 76 243.

Izolacja w związku z COVID-19 przyniosła wiele negatywnych skutków, ale paradoksalnie miała swoje dobre strony dla dzieci doświadczających nasilonych lęków szkolnych – zauważył dr Tomasz Rowiński, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na warszawskich Bielanach.

- Dystansowanie społeczne wynikające z pandemii miało paradoksalnie swoje dobre strony. Brak przymusu chodzenia do szkoły przyniósł sporą ulgę, zwłaszcza tym dzieciom, które mają problemy w relacjach lub fobię szkolną, również wysoko funkcjonującym uczniom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Te dzieci były szczęśliwe, że mogą zostać w przyjaznym domu i zdalnie się uczyć – stwierdził dr Rowiński, który pełni również funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Psychologii UKSW.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie