Pedofilia w Kościele. "Polacy nie chcą odpowiedzialności zbiorowej"

Polska
Pedofilia w Kościele. "Polacy nie chcą odpowiedzialności zbiorowej"
pixabay
43,3 proc. badanych uważa, że biskup, któremu zarzuca się nieprawidłowości przy wyjaśnianiu pedofilii, powinien być zawieszony w czynnościach do czasu wyjaśnienia sprawy.

Za tuszowanie spraw pedofilskich mają odpowiadać konkretni biskupi. Polacy nie chcą odpowiedzialności zbiorowej - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta zwraca uwagę, że do Watykanu wpływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących możliwych zaniedbań polskich biskupów przy wyjaśnianiu spraw związanych z molestowaniem seksualnym nieletnich. Jak wskazuje dziennik, "w opinii wielu komentatorów oraz polityków spraw »zamiatania pod dywan« przypadków pedofilii jest tak dużo, że Kościół w Polsce sam nie poradzi sobie z ich wyjaśnieniem".

 

Z wyników sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, iż dymisji całego Episkopatu domaga się jedynie 16,8 proc. badanych. "Większy odsetek (26,7 proc.) uważa, że papież powinien powołać specjalną komisję, która przyjrzałaby się polskim biskupom" - czytamy.

 

ZOBACZ: Ks. Isakowicz-Zaleski opublikował list do kard. Dziwisza sprzed ośmiu lat. Dotyczy księży-pedofilów

 

Dziennik wskazuje też, że zdecydowana większość badanych przez IBRiS – 43,3 proc. – uważa, że biskup, któremu zarzuca się nieprawidłowości przy wyjaśnianiu pedofilii, powinien być zawieszony w czynnościach do czasu wyjaśnienia sprawy.

 

"To jest bardzo zdroworozsądkowe podejście do tego problemu. Widać, że respondenci mają oczekiwania, by ewentualną odpowiedzialność poniósł jeden konkretny biskup, a nie cały Episkopat" - komentuje cytowany przez "Rz" ks. dr Piotr Studnicki, kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie