Nowy szef PIP. Jego poprzednik zrezygnował po ujawnieniu wysokości nagrody

Polska
Nowy szef PIP. Jego poprzednik zrezygnował po ujawnieniu wysokości nagrody
pip.gov.pl
Andrzej Kwaliński nowym głównym inspektorem pracy

Marszałek Sejmu Elzbieta Witek w czwartek powołała Andrzeja Kwalińskiego na urząd Głównego Inspektora Pracy. Kwaliński od ponad 30 lat jest związany zawodowo z inspekcją pracy, przez ostatnie trzy lata był wiceszefem PIP. Tym samym potwierdziły się doniesienia portalu interia.pl z środy. Jego poprzednik, Wiesław Łyszczek złożył rezygnację na początku zeszłego tygodnia.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), głównego inspektora pracy powołuje i odwołuje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy i właściwej komisji sejmowej.

 

ZOBACZ: Główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek rezygnuje. Po ujawnieniu wysokości nagrody

 

W czwartek na stronie Sejmu poinformowano, że marszałek Elżbieta Witek powołała Andrzeja Kwalińskiego na urząd Głównego Inspektora Pracy. "Andrzej Kwaliński jest związany zawodowo z inspekcją pracy od ponad 30 lat. Wcześniej pełnił m.in. funkcję okręgowego inspektora pracy w Warszawie. Od listopada 2017 r. był wiceszefem Państwowej Inspekcji Pracy" - podano.

Łyszczek złożył rezygnację

Wcześniej funkcję Głównego Inspektora Pracy sprawował Wiesław Łyszczek. Zrezygnował z pełnionej funkcji tydzień po tym, jak portal interia.pl ujawnił, że szef PIP przyznał sobie w tym roku 20 tys. zł za "szczególne osiągnięcia".

 

W odpowiedzi Główny Inspektorat Pracy przekazał, że tezy zawarte w artykule są - w znacznej mierze nieprawdziwe - i - można odnieść wrażenie, iż służą jedynie zdyskredytowaniu dobrego imienia ważnej instytucji państwowej i funkcjonariuszy państwa.

 

ZOBACZ: Wyjaśnienia MSWiA ws. molestowania w SOP. Aferę ujawniła Interia

 

Kilka dni później portal interia.pl podał z kolei, że szef Państwowej Inspekcji Pracy zrezygnował ze stanowiska. Tego samego dnia Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała,  że "nie jest prawdą", iż artykuły Interii doprowadziły do odwołania szefa PIP. "Główny Inspektor Pracy dalej pełni swoją funkcję" - podano argumentując, że szefa PIP powołuje i odwołuje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy i właściwej komisji sejmowej. Jednak w poniedziałek w zeszłym tygodniu informację o rezygnacji potwierdził w poniedziałek p.o. rzecznik prasowy GIP Tomasz Zalewski. - Mogę potwierdzić, że w piątek 11 września, pan inspektor Wiesław Łyszczek złożył rezygnację - powiedział Zalewski.

bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie