Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Emanuele Valeri

Kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. W czwartek odnotowano 1136 nowych przypadków, zmarło 25 osób. Najnowsze badania sugerują, że większość osób zakażonych koronawirusem przynajmniej po jakimś czasie wykazuje objawy COVID-19. Zaledwie jedna piąta z nich nie ma żadnych dolegliwości. Relacja minuta po minucie.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Rząd Portugalii ogłosił w czwartek wydłużenie do połowy października stanu ostrzegawczego w związku z nasileniem się epidemii wirusa SARS-CoV-2. Stan ostrzegawczy obowiązuje w kraju od 15 września.

Decyzją sanepidu kwarantanną objęto 169 uczniów z trzech klas II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. Pod nadzór epidemiczny trafiło także 65 uczniów z opolskiego "plastyczniaka" - poinformowało w czwartek biuro prasowe urzędu miasta Opole.

W czwartek rano na stronie Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu zamieszczono informację o przejściu całej szkoły na zdalny tryb nauczania. Powodem były trzy przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów trzech klas. Jak poinformowało biuro prasowe urzędu miasta Opole, decyzją sanepidu w LO nr 2 w Opolu kwarantannie poddano 169 uczniów - trzy klasy, w których potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem i dodatkowo osoby z innych klas, które brały udział w zajęciach międzyklasowych. Kwarantannie poddano również 5 nauczycieli z tej szkoły. Kwarantanna ma potrwać do 2 października włącznie.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii i Portugalii nastąpiło nieznaczne wyhamowanie dynamiki zakażeń koronawirusem. W ciągu tych 24 godzin zanotowano tam - odpowiednio - 10,6 tys. i 691 nowych infekcji.

Burmistrz Berlina Michael Mueller ogłosił w czwartek, że ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem władze stolicy Niemiec rozważają wprowadzenie pewnej formy zakazu spożywania alkoholu na świeżym powietrzu.

Szef władz Berlina ocenił w telewizji publicznej ZDF, że władze muszą podjąć działania w sprawie dużych prywatnych imprez organizowanych od pewnego czasu w lokalnych parkach, które stwarzają ryzyko zakażenia koronawirusem.

Rekordową od początku epidemii liczbę 6634 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - podał w czwartek po południu brytyjski rząd. Zanotowano również 40 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższym bilansem od połowy lipca.

Ponad 140 tys. wniosków zostało złożonych w ramach pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z koronawirusem - poinformował w czwartek na Twitterze resort rolnictwa.

"Co do ostatniego euro podzielimy środki na polskie gospodarstwa, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii" - podkreślił cytowany w poście szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

237 firm z Podlasia otrzyma 8,8 mln zł z UE w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, w formie dotacji na kapitał obrotowy - zdecydował w czwartek zarząd województwa podlaskiego. Pieniądze mają wesprzeć firmy w walce ze skutkami gospodarczymi koronawirusa.

Rząd Austrii postanowił odwołać z powodu koronawirusa najbliższy bal w Operze Wiedeńskiej.

Dwa szpitale w woj. pomorskim - 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie - zostały wyznaczone do leczenia ciężkich przypadków Covid-19. W ostatnich dniach w regionie znacząco wzrosła dynamika zakażeń koronawirusem.

Nie mamy wątpliwości, co do kluczowych kryteriów i przesłanek, branych pod uwagę przy wydawaniu przez inspekcję sanitarną zgody o przejściu przez szkołę na zmianę trybu nauczania na inny niż stacjonarny - powiedziała zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska.

Kucharska wzięła udział w czwartek w posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz sejmowej Komisji Zdrowia poświęconemu sytuacji epidemicznej w szkołach po rozpoczęciu roku szkolnego. Z początkiem nowego roku szkolnego wznowiona została nauka stacjonarna w szkołach.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin prosi ponad 5 tys. firm, by znów skierowały część pracowników do pracy zdalnej - poinformował w czwartek wiceszef służb prasowych mera Boris Bułaj. Tłem dla tych zaleceń jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem w stolicy Rosji.

- Listy z rekomendacjami tego rodzaju otrzyma ponad 5 tys. firm - powiedział Bułaj. Potwierdził, że prośba "związana jest z sytuacją epidemiczną" w kraju. - Celem tego kroku jest stworzenie maksymalnej bariery przed kontaktami i bezpieczeństwo obywateli - dodał przedstawiciel merostwa.

Deutsche Bank chce zamknąć jedną piątą swoich 500 oddziałów w Niemczech, i to „tak szybko, jak to możliwe” - powiedział szef działu klientów prywatnych DB Philipp Gossow, cytowany przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Deutsche Bank chce za to rozszerzyć porady telefoniczne i wideo oraz bankowość internetową. - W wyniku pandemii koronawirusa wymagania dotyczące doradztwa i działalności branżowej uległy dalszej zmianie. Nawet klienci, którzy w przeszłości nie potrafili wiele zrobić z bankowością internetową, mogą teraz wykonywać wiele prostych operacji bankowych na swoim komputerze lub iPadzie z domu - powiedział Gossow.

Ponad milion razy pobrano aplikację do wykrywania zakażonych koronawirusem w ciągu pierwszych 16 godzin od jej udostępnienia w Anglii i Walii - poinformowano w czwartek po południu.

Aplikacja NHS Covid-19 ma informować użytkownika, że był w bliskiej odległości od kogoś, kto ma koronawirusa, i w związku z tym powinien się izolować. Wykorzystuje ona technologię Bluetooth, rejestrując anonimowo telefony, które były w bliskiej odległości od siebie. Może to znaleźć zastosowanie w sytuacji, gdy osoba, u której wykryto zakażenie, była np. w komunikacji miejskiej czy innych zatłoczonych miejscach publicznych, kiedy zwykle nie zna osób stojących w pobliżu; takie kontakty są niezwykle trudne do wykrycia przez zajmujących się tym pracowników z systemu NHS Test and Trace. 

Kolejne 23 osoby zmarły minionej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 1786 następnych zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek w komunikacie ministerstwo zdrowia w Rzymie. To więcej zgonów i nowych przypadków, niż zanotowano w środę. Wykonano rekordową dzienną liczbę testów - 108 tysięcy. Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 35 781.

Trzech anestezjologów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zostało zakażonych koronawirusem. Wstrzymano przyjęcia pacjentów do wszystkich klinik zabiegowych placówki.

"W naszym szpitalu zostały od dzisiaj (czwartek – red.) wstrzymane wszystkie planowane przyjęcia do klinik zabiegowych. Nie będą się odbywać, aż do odwołania, planowe operacje. Ma to związek z tym, że zakażenie SARS-CoV-2 potwierdziliśmy u trzech lekarzy anestezjologów pracujących w szpitalu" – powiedziała rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Anna Mazur-Kałuża. Trwa ustalanie listy osób, które zostaną poddane testom na obecność wirusa.

Magistrat w Suwałkach (Podlaskie) poinformował, że prezydent tego miasta Czesław Renkiewicz został zakażony koronawirusem. Prezydent czuje się dobrze i przebywa w domu.

Komitet Antymonopolowy Ukrainy (AMKU) nałożył karę na właścicieli apteki za produkcję i sprzedaż środka o nazwie Antykoronawirus. Apteka świadomie wprowadzała ludzi w błąd - zaznaczono. Ołeksij Chmelnyckyj z AMKU podkreślił, że preparat reklamowano jako "środek na koronawirus". Dodał, że "fala oburzenia z powodu pojawienia się tego »preparatu« przelała się przez media społecznościowe już w marcu" i wtedy rozpoczęto działania w tej sprawie.

Brytyjski rząd oraz pracodawcy nadal będą dopłacać do wynagrodzeń tych pracowników, którzy nie mogą wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin z powodu epidemii koronawirusa, ale tylko jeśli faktycznie będą pracować - ogłosił w czwartek minister finansów Rishi Sunak.

W związku z zakażeniem koronawirusem u pacjentki oddziału internistycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów na oddział. Pacjentka, która początkowo nie miała objawów zakażenia, trafiła na oddział zakaźny.

U jednego z pracowników Urzędu Miasta Kostrzyna potwierdzono wynik dodatni na obecność koronawirus – poinformował w czwartek burmistrz Szymon Matysek. Dodał, że urząd pracuje w normalnym trybie.

W czwartek w Holandii odnotowano 2544 przypadki zakażenia koronawirusem. To najwyższa liczba nowych infekcji w ciągu doby od początku pandemii w tym kraju - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Premier Szwecji Stefan Loefven poinformował w czwartek, że nie będzie zapowiadanego na październik złagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Tego dnia odnotowano w Szwecji największy dobowy wzrost liczby zakażeń od lipca.

Ministerstwo Zdrowia: w strefie czerwonej dwa powiaty: głubczycki (woj. opolskie), kartuski (woj. pomorskie). MZ: w strefie żółtej 19 powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe strefy żółte i czerwone. Przybyło ich dziesięć

 

Wysoki wzrost zakażeń koronawirusem w Hiszpanii oraz rosnąca liczba zgonów na Covid-19 jest według mediów nie tylko efektem nadejścia drugiej fali epidemii, ale i wynikiem pogłębiających się w ostatnich latach problemów w zarządzaniu publiczną służbą zdrowia. W ocenie rozgłośni Cadena Ser epidemia obnażyła słabość funkcjonowania hiszpańskich placówek służby zdrowia. Madryckie radio odnotowało w czwartek, że Hiszpania jest absolutnym liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby ofiar Covid-19. Jak przypomniała rozgłośnia, tylko pomiędzy wtorkiem a środą zanotowano 130 zgonów na Covid-19 i ponad 11,2 tys. nowych infekcji koronawirusem 

Na Słowacji drugi dzień z rzędu odnotowano rekordowy przyrost potwierdzonych nowych przypadków infekcji koronawirusem – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. W środę przybyło 360 nowych przypadków, gdy we wtorek liczba ta wynosiła 338.

Po wykryciu zakażeń SARS-CoV-2 pomorskie stacje sanepidu wydały dotąd 93 pozytywne opinie o wprowadzeniu w szkołach woj. pomorskiego nauczania w trybie zdalnym lub hybrydowym. Na kwarantannie przybywa 3206 uczniów i 525 nauczycieli.

Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk od czwartku jest na kwarantannie. Urząd miasta pracuje normalnie – poinformowała rzeczniczka magistratu Gabriela Kuc-Stefaniuk

Dwa licea (XX LO przy ul. Bohdanowicza i o XXXIII LO przy ul. Kusocińskiego) w Łodzi przeszły w czwartek na nauczanie zdalne z powodu wykrycia przypadków zakażenia koronawirusem u uczniów – poinformował magistrat.

Potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. Stanisława Staszica w Pile (woj. wielkopolskie). Sześć osób, m.in. z kierownictwa placówki, które miały kontakt z zarażonym, zostało objętych kwarantanną.

W ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Iranie powiększył się o 175, łącznie na Covid-19 zmarło 25 015 osób - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Iran jest najbardziej dotkniętym pandemią krajem Bliskiego Wschodu.

Środki takie jak zachowywanie dystansu, noszenie maseczek czy wprowadzenie kwarantanny powinny być natychmiastowo wdrażane w miejscach, gdzie dochodzi do wybuchu nowych ognisk koronawirusa - rekomenduje w swych wytycznych Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Rząd Portugalii potwierdził w czwartek nasilanie się zakażeń koronawirusem w domach spokojnej starości. Do popołudnia przypadki infekcji potwierdzono już w około 80 z 2000 tego typu ośrodków działających w całym kraju. Na początku września placówek takich było zaledwie 20.

Minionej doby w śląskich kopalniach odnotowano dwa nowe zakażenia koronawirusem wśród górników, przybyło też ośmiu ozdrowieńców – wynika z czwartkowych danych spółek węglowych.

Najnowsze badania sugerują, że większość osób zakażonych koronawirusem przynajmniej po jakimś czasie wykazuje objawy COVID-19. Zaledwie jedna piąta z nich nie ma żadnych dolegliwości.

Drugi dzień z rzędu w Indonezji odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa - 4634. Jak podały w czwartek władze tego kraju, liczba zgonów wśród chorych na Covid-19 wzrosła o 128 i przekroczyła 10 tys. Na Filipinach trend jest spadkowy; w czwartek stwierdzono 2180 zakażeń.

Minister zdowia Kostadin Angełow wydał w czwartek zezwolenie, by podczas posiedzeń parlamentu posłowie nie musieli nosić maseczki. Deputowani skarżyli się, że maseczki im przeszkadzają i jest trudno zrozumieć wypowiedzi padające z mównicy.

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji szósty dzień z rzędu przekracza 6 tysięcy; jak podał w czwartek sztab rządowy, wykryto 6595 nowych infekcji. Zmarło 149 osób, a wyleczonych zostało w ciągu ostatniej doby 6130 pacjentów.

1136 nowych przypadków koronawirusa - najwięcej od początku epidemii. Zmarło 25 osób

Ministerstwo zdrowia Finlandii ostrzegło w czwartek, że po kilku miesiącach stabilizacji koronawirus znów może zacząć szybko rozprzestrzeniać się w kraju. W ciągu ostatnich dwóch tygodni średnia nowych zakażeń podwoiła się, choć wciąż jest na niskim poziomie.

U dwóch nauczycieli i u jednego ucznia z dwóch szkół podstawowych w Łodzi wykryto w ostatnich dniach zakażenie koronawirusem – poinformował w czwartek łódzki magistrat. Chodzi o SP nr 137 i SP nr 153.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu do odwołania został zamknięty dla klientów – poinformowała na swojej stronie Izba Administracji Skarbowej w tym mieście. Jest to trzeci, po Nysie i Kluczborku, urząd skarbowy w regionie, który ograniczył działalność z powodu koronawirusa.

Rząd Izraela zdecydował w czwartek o zaostrzeniu ograniczeń w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem. Premier Benjamin Netanjahu ocenił, że wzrost liczby infekcji SARS-CoV-2 popycha kraj "na skraj przepaści".


W czwartek wszyscy uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu przeszli na zdalne nauczanie. Jak poinformowało biuro prasowe urzędu miasta, powodem są trzy przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów tej placówki.

Liczba aktywnych zakażeń koronawirusem wynosi obecnie na Ukrainie ponad 100 tysięcy. Minionej doby wykryto 3372 infekcje, 52 chorych zmarło, wyzdrowiała rekordowa liczba 1788 pacjentów - przekazał w czwartek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

750 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatnich doby na Węgrzech i zmarło siedmioro kolejnych chorych na Covid-19 – poinformowano w czwartek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.


Liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Czechach wzrosła w środę o 2309. Od początku pandemii zmarło 555 osób. W szpitalach jest 628 pacjentów, 120 z nich jest w ciężkim stanie. Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że w ciągu doby przeprowadzono ponad 21 tys. testów.

Testy antygenowe wykrywające białka charakterystyczne dla wirusa SARS-CoV-2 pozwalają tanio i szybko wykrywać osoby stwarzające największe ryzyko zakażenia, nie są jednak tak czułe jak testy PCR, które mogą wychwycić nawet śladowe ilości wirusa - informuje "Nature”.

Z wizyt w kinie i teatrze zrezygnowało 47 proc. Polaków, tyle samo mniej chętnie odwiedza galerie handlowe, a 46 proc. nie tak często jak wcześniej bywa w restauracjach - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

 

Z powodu pandemii koronawirusa tej zimy nie odbędą się planowane na 28 grudnia zawody w biathlonie na stadionie piłkarskiego klubu Schalke 04 Gelsenkirchen. W tej pokazowej imprezie co roku startują czołowi zawodnicy Pucharu Świata.

W szkołach w stołecznym regionie Lacjum we Włoszech rozpoczynają się w czwartek masowe badania uczniów na obecność koronawirusa przy użyciu błyskawicznych testów. Badania są dobrowolne i wymagają zgody rodziców.

Widzimy wyraźne odbicie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych. To dobry prognostyk na przyszłość - uważa pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 u 33 281osób, a z powodu Covid-19 zmarło 869 pacjentów. W przeddzień ministerstwo zdrowia informowało o 33 536 nowych zakażeniach koronawirusem i 836 kolejnych zgonach.

Jeśli rozprzestrzeniania się choroby nie zostanie zatrzymane, COVID-19 prawdopodobnie doprowadzi do skrócenia oczekiwanej długości życia na obszarach najciężej dotkniętych - wynika z nowych badań.

Takie wnioski opublikowano w czasopiśmie "PLOS ONE”

1220 osoby zakażone SARS-CoV-2 zmarły w środę w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Liczba wykrytych przypadków koronawirusa w USA bliska jest 7 milionów.


Nowe ograniczenia wprowadzone w Wielkiej Brytanii w związku z epidemią koronawirusa są konieczne, ale nie były nieuniknione i są porażką rządu - oświadczył w środę wieczorem lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie