Grzyb, który zamienia ofiary w "zombie". Występuje w Polsce

Polska
Grzyb, który zamienia ofiary w "zombie". Występuje w Polsce
Lasy Państwowe/M. Scelina
Trzeba mieć sporo szczęścia, by grzyba wypatrzeć w polskim lesie

W Polsce żyje grzyb, który infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta np. z jej głowy, by uwolnić zarodniki. Zdjęcie pasożyta opublikowały w mediach społecznościowych Lasy Państwowe.

Lasy Państwowe udostępniły na Twitterze zdjęcie grzyba Ophiocordyceps ditmarii, który pasożytuje na błonkówkach (owady, m.in. mrówki) - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy) by uwolnić zarodniki.

 

"Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w "#zombie"? W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna" - czytamy w poście.

Pod postem wywiązała się dyskusja.

 

ZOBACZ: Próba przemytu... mrówek. Owady trafiły na kwarantannę

 

"Trochę jak maczużniki" - skomentował jeden z internautów.

 

"Bo to jest «maczużnik» - przynajmniej wg polskiej nomenklatury. Polski rodzaj «maczużnik» to Cordyceps - do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w tweecie O. ditmarii. W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj - Ophiocordyceps" - odpowiedziały Lasy Państwowe.

 

Inny użytkownik Twittera zapytał, czy łatwo wypatrzeć taki okaz w lesie. Jak się okazuje, "trzeba mieć sporo szczęścia i dobre oko", gdyż "to stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, nie występujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami".

 

ZOBACZ: Gigantyczne grzyby na łące w okolicach Augustowa

 

Grzyb, "zamieniający mrówki w zombie", o którym wspomniały Lasy Państwowe to ophiocordyceps unilateralis. Ponieważ potrzebuje on odpowiedniej temperatury i wilgotności do rozwoju, atakuje mrówkę i rozrastając się w jej organizmie zmienia sposób, w jaki reaguje ona na feromony.

 

WIDEO: Materiał "Wydarzeń" o maczużniku

 

  

 

W ten sposób skłania ją do tego, by porzuciła mrowisko i weszła na drzewa. Tam mrówka obumiera na liściu, a grzyb przerasta jej ciało i z tyłu jej głowy wypuszcza szypułkę, która, pękając, rozsiewa zarodniki. Zarodniki są niesione z wiatrem i infekują kolejne mrówki.

 

Na świecie jest 90 gatunków tego grzyba. Najpopularniejszy maczużnik chiński jest stosowany w medycynie tradycyjnej. Głównie w Tybecie i Chinach. Kilogram owocników tego grzyba kosztuje około 100 tys. zł, to więcej niż za trufle.

 

emi/ml/wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie