Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Yuri Kochetkov
Śledź naszą relację "minuta po minucie"

Liczba wszystkich zakażonych SARS-CoV-2 w Meksyku od początku epidemii przekroczyła w poniedziałek 700 tys. - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Tymczasem w Brazylii w ciągu ostatniej doby odnotowano 13 tys. 439 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 377 zgonów z powodu Covid-19. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

dk/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Na Turystyczny Fundusz Pomocowy dla branży trafią środki z każdej sprzedanej imprezy turystycznej - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju. Dodano, że składka nie przekroczy 30 zł.

Debatę generalną na 75. Sesji Zgromadzenie Ogólnego (ZO) Narodów Zjednoczonych zainaugurowało we wtorek wystąpienie prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. Zabierający głos poruszali przede wszystkim problemy walki z koronawirusem i globalizacji. Mówili o zagrożeniach wynikających z podziałów.

Niewielka miejscowość Orune na Sardynii została objęta we wtorek surowymi restrykcjami z powodu dużego wzrostu liczby przypadków koronawirusa. To jedyne miejsce we Włoszech, gdzie obowiązują tak ostre przepisy, włącznie z wymogiem pozostania w domu.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii drastycznie wzrosła liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2; od poniedziałku zmarło 241 zakażonych pacjentów - odnotowało we wtorek hiszpańskie ministerstwo zdrowia. W tym samym czasie portugalskie służby medyczne potwierdziły pięć ofiar śmiertelnych Covid-19.

Jeden z nauczycieli z zespołu szkół ogólnokształcących w Milówce na Żywiecczyźnie jest chory na COVID-19 – poinformował we wtorek wieczorem wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk. Kwarantanną może zostać objętych nawet 180 osób.

Po raz szósty w ostatnich 12 dniach we Francji stwierdzono ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało we wtorek o 10 008 nowych infekcjach.

Pierwsze 5 mln zł wypłacono z Tarczy Finansowej dla Dużych Firm - poinformował we wtorek na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Paweł Borys. Pieniądze otrzymała spółka Men’sfield.

 

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił we wtorek, że rząd wypracował z władzami 17 wspólnot autonomicznych porozumienie w sprawie skrócenia przymusowej izolacji w związku z Covid-19 z 14 do 10 dni dla osób, które miały kontakt z zakażonymi.


Rozpoczęte we wtorek po południu rozmowy związkowców z przedstawicielami rządu o przyszłości górnictwa i energetyki do wieczora będą toczyć się w węższym gronie. Strony rozpoczęły prace nad dokumentem, w którym będą zawarte poczynione dotąd ustalenia, jednak nie będzie to jeszcze tekst porozumienia.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 37 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 4926 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd. W obu przypadkach są to najwyższe liczby od wielu tygodni.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, dlatego musi zostać objęty kwarantanną. Jego rzecznik poinformował, że Belg zdecydował się przenieść zaplanowany na czwartek i piątek szczyt UE na początek przyszłego miesiąca.

 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

14 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, zanotowano 1392 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Liczba dalszych infekcji i zgonów utrzymuje się na stabilnym poziomie. Zanotowano już ponad 300 tys. zakażeń.

Liczba testów wykonanych jednego dnia przekroczyła 87 tys.

Mieszkańcy Szkocji nie będą się mogli spotykać w domach z członkami innych gospodarstw domowych - ogłosiła we wtorek po południu szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon w ramach nowych działań w celu zatrzymania epidemii koronawirusa.

W trybie mieszanym pracuje 185 placówek oświatowych, a 68 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,2 tys. placówek, działa normalnie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Hiszpania jest coraz mniej katolicka – 59,2 proc. Hiszpanów zadeklarowało się we wrześniu br. jako katolicy, wobec 61,2 proc. w kwietniu - wynika z sondaży na temat religijności, przeprowadzonych przez państwowe Centrum Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie.


Realizacja szczepień ochronnych, która wiosną była czasowo ograniczona z powodu epidemii, wróciła do normy – oceniła we wtorek zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska.

We wtorek na kwarantannie przebywa 2657 uczniów i 361 nauczycieli z woj. pomorskiego – poinformował sanepid. Służby wydały w sumie 73 opinie, które umożliwiły wprowadzenie w placówkach oświatowych w regionie zdalnego lub hybrydowego nauczania.

Powiększyła się liczba mobilnych punktów pobrań materiału do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2. W całej Polsce jest ich obecnie 376 – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Do 10 dni skrócono na Węgrzech czas kwarantanny obowiązującej przy powrocie z zagranicy – poinformował we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z pandemią koronawirusa Robert Kiss.

Liczba zakażeń koronawirusem w stołecznych placówkach oświatowych systematycznie wzrasta. Odnotowano kolejnych kilkadziesiąt przypadków. Na kwarantannie jest aktualnie kilkuset uczniów, kilkudziesięciu nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi - poinformował we wtorek stołeczny ratusz. Dodano, że wśród tej grupy od 1 września w Warszawie odnotowano 61 pozytywnych wyników na COVID-19.

Wszystkie osoby, które mogą pracować z domu, powinny to robić, a wszystkie puby, bary i restauracje w Anglii od czwartku mogą obsługiwać klientów tylko przy stolikach i mogą być otwarte tylko do godz. 22 - ogłosił we wtorek brytyjski premier Boris Johnson w związku z pandemią Covid-19.

Japoński producent oświetlenia wprowadził na rynek lampę emitującą światło ultrafioletowe, które zabija koronawirusa, nie zagrażając przy tym zdrowiu ludzi - podała we wtorek agencja Kyodo, oceniając, że jest to pierwsze takie urządzenie na świecie.

Noszenie maseczek ma sens, dystans społeczny ma sens. Pamiętajmy o tym i przypominajmy innym - zaapelował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła psychologiczną barierę tysiąca dziennie i będzie rosła - stwierdził.

Pozytywny wynik u jednej z pracownic szkoły podstawowej w Bulowicach przyniósł test na obecność wirusa SARS-CoV-2 - podały służby prasowe magistratu w Kętach koło Bielska-Białej. Kobieta od kilku dni przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Od wtorku rano w placówkach oświatowych na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu trwa dwudniowy strajk nauczycieli. Protestujący domagają się poprawy warunków sanitarnych w szkołach i na uczelniach, twierdząc, że ryzyko zakażenia koronawirusem jest tam bardzo wysokie.

Na rzymskich lotniskach Fiumicino i Ciampino rozpoczęły się badania pasażerów przybyłych z rejonów Francji, w tym z Paryża, gdzie notuje się duży wzrost zakażeń koronawirusem. W życie weszło rozporządzenie włoskiego ministra zdrowia o obowiązkowych testach.

70 proc. Węgrów uważa, że koronawirus jest groźny głównie dla gospodarki, a tylko według 27 proc. jest groźny głównie dla ludzkiego zdrowia – wykazał sondaż instytutu Szazadveg, o którym piszą we wtorek dzienniki "Magyar Nemzet" i "Magyar Hirlap".

W sezonie grypowym w pierwszych miesiącach 2020 r. ryzyko zgonu z powodu grypy i jej powikłań wśród osób hospitalizowanych było w Anglii ponad dwukrotnie większe, niż na skutek choroby COVID-19 – wykazały badania Public Health England.

Więcej informacji tutaj.

Ogłoszenie 9 października laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla oraz ceremonia wręczenia nagrody 10 grudnia będą skromniejsze w związku z restrykcjami epidemiologicznymi - poinformował we wtorek Norweski Instytut Noblowski.

Jak przekazał dyrektor tej instytucji Olav Njolstad, tradycyjna ceremonia wręczenia złotego medalu oraz dyplomu w sali Ratusza w Oslo, w której uczestniczy zwykle tysiąc osób, w tym norweska rodzina królewska, nie odbędzie się. W jej miejsce laureat lub laureaci zostaną zaproszeni do mniejszej auli na 100 osób na Uniwersytecie w Oslo. W przypadku kłopotów z przyjazdem noblisty, rozważane jest łączenie online.

Po weekendzie w Czechach jest znów ponad 1000 nowych przypadków SARS-CoV-2. Ministerstwo zdrowia podało we wtorek, że poprzedniej doby w kraju przybyło 1476 zakażeń. Nowy szef resortu Roman Prymula, który tego dnia rano objął urząd, zapowiedział kolejne ograniczenia.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji odnotowano 160 zgonów wśród osób chorych na Covid-19, najwięcej w tym kraju od początku pandemii.

Tymczasem na Filipinach spada liczba nowych przypadków koronawirusa, minionej doby wykryto najmniej infekcji od dwóch tygodni.

U dwóch lekarzy i dwóch pielęgniarek oddziału płucnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Płocku badanie potwierdziło zakażenie koronawirusem. Oddział został ewakuowany. Jest zamknięty, dezynfekowany i ozonowany. Zakażeni oraz ponad 30 innych pracowników z oddziału przebywa obecnie w domu.

Minionej doby w śląskich kopalniach odnotowano cztery nowe zakażenia koronawirusem wśród górników, przybyło też dziewięciu ozdrowieńców – wynika z wtorkowych danych spółek węglowych.

Obecnie z COVID-19 zmaga się 48 górników: 35 w Polskiej Grupie Górniczej i 13 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ponad miesiąc temu liczba aktywnych zakażeń w górnictwie sięgała prawie 1,3 tys.

Ostatniej doby wykonano ponad 22,5 tys. testów na obecność koronawirusa – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 711 nowych przypadków.

Kolejny dzień z wysoką liczbą potwierdzonych przypadków koronawirusa. Ministerstwo zdrowia we wtorek poinformowało o kolejnych 711 zachorowaniach. W ciągu ostatniej doby zmarło 18 osób.

633 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, w związku z czym liczba wszystkich stwierdzonych infekcji od początku pandemii zbliża się już do 20 tysięcy - poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii SARS-CoV-2.

Zmarło 8 kolejnych chorych na Covid-19. Od początku pandemii śmierć na Węgrzech poniosły 694 osoby cierpiące na tę chorobę.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 1 993 osoby, pod respiratorem jest 85 chorych. Wyzdrowiało 64 tys. 972 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

6215 zakażeń koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu minionej doby - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. To kolejny dzień, gdy liczba nowych zakażeń rośnie: dzień wcześniej było ich 6196. Ogólna liczba infekcji wzrosła do 1 115 810.

Zmarło w ciągu minionej doby 160 pacjentów z Covid-19, wobec 71 dzień wcześniej. Ogólna liczba przypadków śmiertelnych choroby wynosi teraz 19 649. Wyzdrowiało od poniedziałku 5976 osób, a od początku pandemii 917 949.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Bułgarii wyniosła 19 014. W ciągu ostatniej doby odnotowano 151 nowych infekcji, dobę wcześniej 44 - poinformował resort zdrowia. Na Covid-19 zmarło w kraju łącznie 765 osób, w tym cztery w ciągu minionych 24 godzin.

Hospitalizowanych jest obecnie 714 pacjentów z Covid-19, w tym 33 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Zasłaniając nos i usta ograniczamy ryzyko zakażenia koronawirusem, chronimy siebie i innych – przypomina we wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia. Pamiętajmy o maseczkach w komunikacji publicznej, sklepie i aptece – postuluje NFZ.

Wzrost pozytywnych wyników badań na koronawirusa w ogólnej ich liczbie to skutek zmiany strategii testowania, m.in. pobierania próbek od osób z objawami - wskazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Francja wprowadziła rozwiązania gwarantujące, że do samolotów będą wpuszczane wyłącznie osoby z ujemnym wynikiem testu na koronawirusa, w związku z tym zakaz połączeń lotniczych z tym krajem został zniesiony - wynika z informacji MSZ.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 75 tys. przypadków koronawirusa, a na Covid-19 zmarły 1053 osoby - wynika z wtorkowych danych ministerstwa zdrowia. To najniższa dobowa liczba zakażeń w tym kraju we wrześniu.

Krzywa infekcji SARS-CoV-2 w Indiach wykazuje systematyczny spadek od 16 września, kiedy odnotowano rekordową liczbę przypadków w ciągu jednego dnia - 97,8 tys.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 2884 zakażenia SARS-CoV-2, a 59 osób zainfekowanych zmarło - przekazał we wtorek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 504 osoby hospitalizowano. 1717 zakażonych wyzdrowiało - to najwyższa liczba wyzdrowień od początku epidemii.

W kraju przeprowadzono w ciągu ostatniej doby ok. 42 tys. testów, a najwięcej nowych zakażeń odnotowano w obwodzie charkowskim (372).

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła o 1821, do 274 158 – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 10 kolejnych osób zmarło, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 9396.

Ok. 1500 zakażonych wyzdrowiało, co oznacza, że łączna liczba osób w RFN, które wyszły z Covid-19, wzrosła do ok. 243 700 - informuje RKI.

Kandydat Demokratów na prezydenta Joe Biden oskarżył ubierającego się o reelekcję prezydenta Donalda Trumpa o panikę w obliczu epidemii i przedstawiał się jako osoba znająca problemy robotników.

- Trump spanikował. Wirus był dla niego za duży - stwierdził. Biden wyraził również zaniepokojenie, że czołowi politycy Republikanów nie poświęcają wystarczającej uwagi epidemii. 

Od 4 marca, kiedy potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zakażenie wykryto dotąd u 79 tys. 988 osób, z których 2298 zmarło. Najwięcej zgonów zanotowano w woj. śląskim - 525, a najmniej w warmińsko-mazurskim - 12.

Więcej informacji tutaj.

200 tysięcy uczniów wraca we wtorek do szkół na Sardynii. Lekcje na tej włoskiej wyspie zostaną wznowione ponad tydzień po inauguracji roku szkolnego w całym kraju. Jednym z powodów opóźnienia otwarcia szkół było przedłużenie sezonu turystycznego na wyspie.

Po ponad pół roku przerwy na zdalne nauczanie i wakacje uczniów szkół wszystkich szczebli powita 20 tysięcy nauczycieli. Brakuje ich nadal około dwóch i pół tysiąca – poinformował szef kuratorium na Sardynii Francesco Feliziani.

O 344 wzrósł w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika ze statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dobowy przyrost nowych zakażeń wyniósł 24 295. Całkowita liczba zakażonych wzrosła do 6 833 722.

Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło 199 818 Amerykanów.

Liczba wszystkich zakażonych SARS-CoV-2 w Meksyku od początku epidemii przekroczyła w poniedziałek 700 tys. - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W poniedziałek zarejestrowano 2917 nowych zakażeń i 204 zgonów z powodu Covid-19.

Zgodnie z ostatnimi szacunkami całkowita liczba zakażeń w Meksyku wynosi 700 580, liczba przypadków śmiertelnych sięga zaś 73 697.

W stanie Nowy Jork odnotowano w ciągu ostatniej doby tylko jeden zgon z powodu Covid-19. Jest to najniższa jednodniowa liczba przypadków śmiertelnych od początku epidemii.

- To nie tylko figura retoryczna - to rzeczywistość. Zmarł tylko jeden nowojorczyk i nie zatrzymamy się, dopóki ten wynik nie będzie zerowy. Kiedy spojrzeć na to, co dzieje się w całym kraju i na świecie, jest to naprawdę niezwykłe osiągnięcie będące zasługą nowojorczyków. Składam im tą drogą gratulacje - mówił w poniedziałek gubernator Andrew Cuomo.

W ciągu ostatniej doby odnotowano w Brazylii 13 439 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 377 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w poniedziałek wieczorem brazylijskie ministerstwo zdrowia. Całkowita liczba zakażeń wynosi 4,5 mln, zgonów - 137,2 tys.

Wszystkie puby, bary, restauracje i inne lokale gastronomiczne w Anglii muszą od czwartku być zamykane o godz. 22 - poinformowało późnym wieczorem w poniedziałek biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, zapowiadając decyzję, którą ogłosi on we wtorek.

Spodziewane są także restrykcje dotyczące spotkań osób z różnych gospodarstw domowych. Jeśli chodzi o gastronomię, wprowadzone zostanie także prawny wymóg obsługi wyłącznie przy stolikach, co obecnie jest tylko zaleceniem.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie