Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Martin Divisek
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Ponad milion testów na koronawirusa przeprowadzono w sobotę w Stanach Zjednoczonych - podały w niedzielę amerykańskie media. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Brazylii 16 389 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 363 kolejne zgony. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

ac/hlk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Premier Czech Andrej Babisz w orędziu telewizyjnym w poniedziałek wieczorem uznał, że latem popełnił błąd, gdy rząd złagodził restrykcje związane z koronawirusem. Babisz stwierdził, że nie chce zamykać gospodarki i apelował m.in. o noszenie maseczek.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii szacuje, że od piątku codziennie notowanych było średnio po 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W tym samym czasie portugalskie służby medyczne potwierdziły po 674 zakażenia każdego dnia.

Poziom zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii powinien zostać z powrotem podniesiony z trzeciego do czwartego - zarekomendowali w poniedziałek wieczorem naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.


We Francji w poniedziałek odnotowano 5298 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarły 53 kolejne osoby, zwiększając ogólny bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 do 31 338.

Koronawirusa stwierdzono u 243 ubiegających się o azyl osób z tymczasowego ośrodka wzniesionego w zeszłym tygodniu na wyspie Lesbos po pożarze obozu dla migrantów Moria - poinformowała w poniedziałek grecka agencja zdrowia publicznego EODY.

W związku ze wzrostem zachorowalności na Covid-19 premier Litwy Saulius Skvernelis zapowiedział w poniedziałek, że od 1 października zostanie wprowadzony zakaz imprez masowych.

Brytyjski premier Boris Johnson przedstawi we wtorek w Izbie Gmin plan dalszych działań rządu w związku z ponownie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem - poinformowało w poniedziałek jego biuro. Jest niemal pewne, że wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia.

Urządzenie o nazwie SwabBot, opracowane przez singapurskich lekarzy i inżynierów, ma zapewnić lepszą jakość pobieranych próbek, zmniejszyć zapotrzebowanie na personel medyczny i chronić lekarzy przed zakażeniem koronawirusem.

Urządzenie o nazwie SwabBot, opracowane przez singapurskich lekarzy i inżynierów, ma zapewnić lepszą jakość pobieranych próbek, zmniejszyć zapotrzebowanie na personel medyczny i chronić lekarzy przed zakażeniem koronawirusem.


U pasażera podróżującego pociągiem relacji Poznań-Toruń potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował w poniedziałek sanepid z Gniezna (woj. wielkopolskie).

Władze Oslo ogłosiły w poniedziałek wprowadzenie od wtorku w południe zakazu zgromadzeń powyżej 10 osób w prywatnych domach, a także zaapelowały o noszenie maseczek we wszystkich miejscach, w których trudno jest zachować odstęp.

Kolejnych 17 osób zmarło we Włoszech minionej doby na Covid-19, potwierdzono 1350 nowych zakażeń koronawirusem, czyli mniej niż w poprzednich dniach - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek. Liczba zgonów od początku epidemii wzrosła do 35 724.

Prezydent Milosz Zeman powołał w poniedziałek Romana Prymulę na ministra zdrowia. Zastąpił on Adama Vojtiecha, który rano podał się do dymisji. Zdaniem premiera Andreja Babisza Prymula przejmie zarządzanie kryzysem koronawirusowym.

U pracownika III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Słupsku (Pomorskie) potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowała w poniedziałek instytucja. Sześć wyznaczonych na wtorek spraw nie odbędzie się.

Brytyjscy pracodawcy do tej pory dobrowolnie zwrócili rządowi ponad 215 milionów funtów, które zostały omyłkowo wysłane w ramach programu finansowania przez rząd pensji pracowników wysłanych na przymusowe urlopy z powodu epidemii - podano w poniedziałek.

Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Holandii po raz pierwszy od wybuchu pandemii sięgnęła w poniedziałek 2000, a nawet przekroczyła tę wartość - wynika z danych opublikowanych przez holenderskie władze.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza zarządził w poniedziałek, że osoby przybywające z Paryża i tych rejonów Francji, gdzie notuje się wysokie szerzenie się koronawirusa muszą poddać się obowiązkowym testom. To reakcja na znaczny wzrost zakażeń w tym kraju.

Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Holandii po raz pierwszy od wybuchu pandemii sięgnęła 2000, a nawet przekroczyła tę wartość - wynika z danych opublikowanych przez holenderskie władze. W poniedziałek odnotowano 2215 nowych przypadków, co zwiększyło ogólny bilans zakażeń do prawie 96 tysięcy.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza zarządził w poniedziałek, że osoby przybywające z Paryża i tych rejonów Francji, gdzie notuje się wysokie szerzenie się koronawirusa muszą poddać się obowiązkowym testom. To reakcja na znaczny wzrost zakażeń w tym kraju. Szef resortu zdrowia w oświadczeniu w mediach społecznościowych podkreślił, że dane na temat przebiegu pandemii w krajach europejskich "nie mogą być lekceważone".

Przypadek ok. 20-letniej mieszkanki Seulu, która prawdopodobnie zakaziła się koronawirusem ponownie, po wyzdrowieniu, sugeruje, że na Covid-19 można zapadać wielokrotnie, jak na grypę – oceniły w poniedziałek władze medyczne Korei Południowej. Po raz pierwszy zakażenie u kobiety wykryto w marcu, a prawdopodobną ponowną infekcję stwierdzono w kwietniu. Według południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap może to być pierwszy taki przypadek w tym kraju.

Przez weekend w Szwajcarii wykryto 1095 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zmarło pięć zainfekowanych osób - poinformowały szwajcarskie władze w poniedziałek. Nowy bilans pandemii w kraju to obecnie 50 378 wykrytych infekcji i 1770 zgonów osób z Covid-19. Spośród nowo potwierdzonych przypadków zakażeń tylko 27 wymagało hospitalizacji.

Rząd Hiszpanii porozumiał się w poniedziałek z władzami wspólnoty autonomicznej Madrytu, gdzie notuje się najwięcej zgonów na Covid-19, ws. walki z tą chorobą. Tymczasem związkowcy służby zdrowia protestują przeciw chaotycznemu zarządzaniu walką z epidemią w regionie Madrytu. Spotkanie pomiędzy premierem Pedrem Sanchezem a premier regionu Madrytu Isabel Diaz Ayuso odbyło się w dniu wejścia w życie na terenie tej wspólnoty nowych obostrzeń, ograniczających m.in. liczbę klientów w placówkach handlu i usług oraz redukujących liczbę spotykających się osób do sześciu.

W związku z przypadkami wystąpienia w szkołach SARS-CoV-2 stacje sanepidu z woj. pomorskiego wydały 61 pozytywnych opinii o wprowadzeniu nauczania w trybie zdalnym lub hybrydowym. Na kwarantannie przybywa 2398 uczniów i 328 nauczycieli. Aktualne dane o sytuacji w pomorskich szkołach w związku z epidemią podała w poniedziałek na swojej stronie internetowej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku.

Z powodu wykrycia koronawirusa u nauczycielek w dwóch przedszkolach w Radomiu zajęcia kilku grup przedszkolnych zawieszono do końca tygodnia – poinformowało w poniedziałek Biuro Informacji Prasowej i Publicznej magistratu. W Publicznym Przedszkolu nr 9 przy ul. Kalińskiej 4 z powodu zakażenia koronawirusem, potwierdzonym u dwóch nauczycielek, zajęcia zawieszono w trzech grupach przedszkolnych.

W Opolu potwierdzono nowe przypadki zakażenia koronawirusem m.in. u pracownika Publicznego Żłobka nr 2 i wśród uczestników warsztatów terapii zajęciowej Domu Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. O nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w placówkach zajmujących się opieką i edukacją poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Miasta Opola. Nowe przypadki zakażenia wykryto w Publicznej Szkole Podstawowej nr 20, w Publicznym Żłobku nr 1 i u jednego z uczestników warsztatów terapii zajęciowej Domu Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

 

Jeśli utrzyma się obecny trend w Wielkiej Brytanii, to w połowie października będzie 50 tys. zakażeń koronawirusem dziennie, a to w połowie listopada przełoży się na ponad 200 zgonów dziennie - ostrzegł w poniedziałek główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance. Główny doradca, a także naczelny lekarz Anglii Chris Whitty przedstawili w poniedziałek na konferencji prasowej prognozy w związku z rosnącą w ostatnich dniach liczbą zakażeń SARS-CoV-2. Vallance powiedział, że według szacunków ok. 70 tys. osób w całym kraju zakażonych jest obecnie koronawirusem, a liczba ta zwiększa się o 6000 dziennie.

Uczeń ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach został zarażony koronawirusem. Klasa przez pewien czas uczyć się będzie zdalnie. Podobny system nauczania obowiązuje w kilku placówkach w woj. świętokrzyskim. "Pozytywny wynik testu na COVID-19 stwierdzono u ucznia ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach. Wprowadzono tam nauczanie hybrydowe, jedna klasa jest na nauczaniu zdalnym" – powiedział świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Epidemia koronawirusa sprzyja przechodzeniu Hiszpanów na wcześniejszą emeryturę. Z szacunków rządu Hiszpanii wynika, że około 40 proc. wszystkich wnioskujących o emeryturę, to osoby, które nie ukończyły 65 lat i 10 miesięcy, czyli wieku emerytalnego w tym kraju. Jak pisze w poniedziałek dziennik “Publico”, o ile w ubiegłych latach odsetek wnioskujących o wcześniejszą emeryturę wynosił w Hiszpanii ponad 33 proc. wśród wszystkich ubiegających się o nią osób, to obecnie sięga już ok. 40 proc.

W Łódzkiem zanotowano w poniedziałek prawie dwukrotny wzrost zakażeń koronawirusem. Najwięcej w Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie – poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. Wyjaśniła, że w woj. łódzkim zanotowano w poniedziałek 93 kolejne zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: dziecka, nastoletniej dziewczynki, 6 młodych kobiet, 17 kobiet w średnim wieku, 20 kobiet w starszym wieku, 8 młodych mężczyzn, 18 mężczyzn w średnim wieku i 22 mężczyzn w starszym wieku.

15 osób jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 z ogniska w szkole podstawowej w Wąpielsku. To 10 nauczycieli i 5 osób z kontaktu. Problem dotyczy 4 szkół w gminie, gdyż pedagodzy pracowali w kilku placówkach - poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

Najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna w woj. warmińsko-mazurskim jest w Działdowie, gdzie z powodu zakażenia koronawirusem 6 lekarzy zamknięto jedną z przychodni rodzinnych. Zakażenie potwierdzono też u 11 pielęgniarek i lekarza z miejscowego szpitala oraz u 8 pacjentów.

W czasie pandemii szczególnie ważna jest profilaktyka innych chorób - zwrócili uwagę lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie podczas poniedziałkowej konferencji zapowiadającej VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

W Indonezji odnotowano w poniedziałek rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 4176 przypadki - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Z kolei na Filipinach w wyniku Covid-19 zmarło 15 osób - najmniej od dwóch tygodni.

Podczas minionego weekendu w śląskich kopalniach odnotowano jedno nowe zakażenie koronawirusem wśród górników, przybyło trzech ozdrowieńców - wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych.

Obecnie z COVID-19 zmaga się 53 górników: 36 w Polskiej Grupie Górniczej i 17 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ponad miesiąc temu liczba aktywnych zakażeń w górnictwie sięgała prawie 1,3 tys.

W Rosji zarejestrowano w ciągu minionej doby 6196 zakażeń koronawirusem; dobowy przyrost zachorowań trzeci dzień z rzędu przekroczył poziom 6 tysięcy. Spadła nieco liczba przypadków śmiertelnych Covid-19: zarejestrowano ich w ciągu ostatniej doby 71 wobec 79 dzień wcześniej.

Ministerstwo edukacji Francji zapowiedziało rozluźnienie od wtorku protokołu sanitarnego w szkołach podstawowych i przedszkolach. Placówki nie będą już zamykane po stwierdzeniu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem.

W ciągu ostatniej doby w Australii odnotowano 16 nowych zakażeń koronawirusem i jest to najniższa liczba od początku drugiej fali pandemii w czerwcu - poinformowały w poniedziałek władze medyczne. Na Covid-19 zmarły w kraju dwie kolejne osoby.

Pięciu tenisistów zostało wykluczonych z kwalifikacji wielkoszlemowego French Open po tym, jak testy na obecność koronawirusa u dwóch z nich i u trenera dały wynik pozytywny - poinformowali organizatorzy paryskiego turnieju.

Mauzoleum Tadż Mahal w Agrze zostało otwarte dla turystów po półrocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Władze wyznaczyły dzienny limit 5 tys. zwiedzających grobowiec. Indie są wciąż zamknięte dla zagranicznych turystów.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u dwóch nauczycieli III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego w Poznaniu. Stacjonarne zajęcia w szkole mają być zawieszone do końca tygodnia.

Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Potencjał systemu jest niewykorzystany, w szpitalach zajęte jest ok. 2 tys. z dziesięciotysięcznej bazy łóżek i ok. 80 z 400 respiratorów - wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rosnące liczby nowych zakażeń koronawirusem w krajach takich jak Francja, Austria czy Holandia są niepokojące - ocenił w poniedziałek niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. Wcześniej czy później "importowane" z tych krajów infekcje pojawią się w Niemczech - dodał.

Prezydent będzie jednym z pierwszych polityków europejskich, który odwiedzi Rzym w okresie między wakacjami a kolejną falą pandemii. Musimy się konsolidować w ramach europejskiej solidarności także w walce z pandemią - mówił w poniedziałek szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Na Ukrainie minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 2675 osób, 26 zainfekowanych zmarło, a wyzdrowiało 672 pacjentów - poinformował w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

U trzech pracowników Urzędu Gminy Sieraków w Wielkopolsce potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował zastępca burmistrza Arkadiusz Świderski. W poniedziałek wszyscy pracownicy urzędu, obecni w pracy, mają mieć wykonane testy na obecność SARS-CoV-2.

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podał się w poniedziałek rano do dymisji. Jak powiedział na konferencji prasowej, chce stworzyć przestrzeń do rozwiązania problemu pandemii koronawirusa.

Zachowywanie dystansu od innych osób oraz noszenie maseczek zakrywających usta i nos ma istotne znaczenie dla ograniczania transmisji koronawirusa; potwierdzają to wyniki 172 badań podsumowane w "The Lancet" - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

W niedzielę w Meksyku 235 osób zmarło w wyniku Covid-19; w ciągu doby potwierdzono 3542 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

PAP/EPA/Alonso Cupul

Połowa Włochów pracujących zdalnie przyznaje, że ma problemy z organizacją przerwy obiadowej, a posiłki są mało zróżnicowane. Pauza w domu jest mniej relaksująca niż w pracy – twierdzą. Wyniki ankiety wskazują, że praca przy komputerze zaburza porządek dnia.

Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, odnotowano 79 tys. 240 zakażeń; najwięcej wykryto ich w woj. śląskim - ponad 21 tys. i w woj. mazowieckim - powyżej 11 tys., zaś najmniej w woj. lubuskim - poniżej 900.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 922 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i żadnego zgonu z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Ponad milion testów na koronawirusa przeprowadzono w sobotę w Stanach Zjednoczonych - podały w niedzielę amerykańskie media. To rekordowa liczba w ciągu doby. Według ekspertów jest ona jednak i tak niewystarczająca, by powstrzymać epidemię.

PAP/EPA/FAROOQ KHAN

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Brazylii 16 389 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 363 kolejne zgony - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie