Emilewicz za "piątką dla zwierząt". Będą konsekwencje w partii?

Polska
Emilewicz za "piątką dla zwierząt". Będą konsekwencje w partii?
PAP/Wojciech Olkuśnik
Wicepremier Jadwiga Emilewicz (Porozumienie)

W głosowaniu nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt nie było dyscypliny w Porozumieniu, dlatego nie będzie konsekwencji dla wicepremier Jadwigi Emilewicz, która głosowała inaczej niż większość posłów ugrupowania - poinformowała rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

Podczas piątkowego głosowania nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt spośród 18 posłów Porozumienia 15 wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw, a wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz głosowała za przyjęciem ustawy.

 

Nie obowiązywała dyscyplina

 

Rzeczniczka Porozumienia, posłanka Magdalena Sroka pytana o doniesienia medialne dotyczące wyjaśnień, które ma władzom Porozumienia złożyć Emilewicz, powiedziała w poniedziałek, że wicepremier nie spotkają żadne konsekwencje w szeregach partii.

 

Poinformowała, że w tym tygodniu planowane jest spotkanie prezydium Porozumienia, ale "takiego punktu nie ma w planie posiedzenia".

 

ZOBACZ: Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. "Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach"

 

- Z pewnością koledzy i koleżanki zapytają o powód odmiennej decyzji minister Emilewicz, ale chciałabym też zaznaczyć, że nie obowiązywała dyscyplina w Porozumieniu, jeśli chodzi o to głosowanie, dlatego złożenie wyjaśnień to za dużo powiedziane. Pewnie rozmowa na ten temat będzie, ale to nie będzie kwestia żadnego wyciągania konsekwencji od wicepremier Emilewicz - dodała.

 

Mimo dyscypliny jaka obowiązywała w klubie PiS, przeciw ustawie opowiedziało się 38 posłów z tego klubu, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia. Od tego czasu politycy PiS wielokrotnie powtarzali, że koalicja rządowa praktycznie nie istnieje.

 

"Zdecydowane rozstrzygnięcia"

 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że podczas spotkania kierownictwa PiS pewnie zostaną podjęte decyzje co do dalszego kształtu koalicji. Pytany, jaka to będzie decyzja odparł: "z pewnością małe partyjki, które wchodzą w skład zjednoczonej koalicji muszą troszkę utemperować swoje apetyty". - Jeżeli to zrobią, jeżeli zrozumieją powagę swojej sytuacji to będziemy próbowali się jeszcze porozumieć - powiedział Terlecki.

 

ZOBACZ: Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. "Prezydent jest zaniepokojony i zdziwiony"

 

Ostatecznie spotkanie władz PiS zakończyło się po trzech godzinach i jak napisała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie