Marsz kobiet w Mińsku. Uczestniczki trafiały do więźniarek

Świat
Marsz kobiet w Mińsku. Uczestniczki trafiały do więźniarek
PAP/EPA/STRINGER =
Sobotni marsz kobiet w Mińsku

342 nazwiska są już na liście centrum praw człowieka Wiasna, gromadzącego dane zatrzymanych podczas sobotniego protestu kobiet w Mińsku. Część osób – jak poinformowały media niezależne – już wypuszczono z komisariatów. Do więźniarki zabrano m.in. 73-letnią weterankę białoruskiej opozycji Ninę Bahińską.

Do masowych zatrzymań doszło około dwóch godzin od momentu rozpoczęcia kobiecego protestu przy centrum handlowym Ajsberg na ulicy Kołasa w Mińsku.

 

Na liście zatrzymanych, którą na bieżąco sporządza centrum praw człowieka Wiasna, widnieją już 342 nazwisk, jednak zatrzymanych na pewno było więcej.

 

Na liście 73-letnia Nina Bahińska

 

Na liście Wiasny są same kobiety. Wśród nich była także 73-letnia Nina Bahińska, znana uczestniczka protestów opozycji. Zabrano ją do więźniarki, lecz później wypuszczono.

 

Zatrzymań dokonywał OMON oraz osobnicy w zielonych kombinezonach bez oznak rozpoznawczych i maskach.

 

 

 

Kobiety wypuszczane po sporządzeniu protokołów 

 

Część osób – jak poinformowały media niezależne – już wypuszczono z komisariatów.


O tym, że zatrzymane wcześniej osoby są stopniowo zwalniane, poinformował m.in. portal TUT.by, powołując się na swoich czytelników. Z jednego z komisariatów miało być zwolnionych około 25 osób. Inne media informują, że kobiety są wypuszczane po sporządzeniu protokołów za udział w "nielegalnej akcji masowej".

 

ZOBACZ: Łukaszenka: zamykamy granice z Litwą i Polską

 

Sobotni pochód kobiet stał się już tradycyjnym wydarzeniem, odkąd na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich 9 sierpnia. Oficjalnie zwyciężył w nich Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów.

 

Flagi, parasolki i balony

 

Kobiety, które niosły m.in. biało-czerwono-białe flagi, parasolki i balony w tych barwach oraz plakaty, domagały się m.in. dymisji Łukaszenki, uwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania przemocy. Według niezależnej Naszej Niwy w marszu brało udział ok. 2 tys. uczestniczek.

 

W ubiegłym tygodniu podczas sobotnich protestów zatrzymano w Mińsku ok. 100 osób – taką informację podało MSW. Dzień później podczas niedzielnej manifestacji w stolicy zatrzymano ponad 500 osób, a w całym kraju – 774.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie