Lewica: spotkania programowe z działaczami i sympatykami

Polska
Lewica: spotkania programowe z działaczami i sympatykami
PAP/Maciej Kulczyński
Liderzy Lewicy: Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg podczas konferencji prasowej na stadionie miejskim we Wrocławiu

- W każdy weekend w całym kraju odbywać się będą spotkania Lewicy z działaczami i sympatykami - zapowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty we Wrocławiu, gdzie rozpoczął się kongres programowy Lewicy. - Zapraszamy, by porozmawiać o "Polsce naszych marzeń - mówił lider Wiosny Robert Biedroń.

Kongres programowy Lewicy to cykl spotkań w dużych miastach z działaczami, samorządowcami i sympatykami, który ma zaowocować ustaleniem szczegółów programowych. Główne tematy to: praca, nowoczesna gospodarka i ochrona zdrowia.

 

ZOBACZ: Gdzie jest prawica, a gdzie lewica?

 

Czarzasty powiedział w sobotę we Wrocławiu, że podobne spotkania odbędą się w każdy weekend do końca roku we wszystkich województwach. - Na te spotkania zostały zaproszone obywatelki i obywatele, którzy mają serce mniej lub bardziej po lewej stronie. Przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, ekologicznych są zaproszeni do prawdziwej rozmowy na temat tego, jak dokładnie będą wyglądały nasze inicjatywy programowe. Bo program jest najważniejszy - mówił Czarzasty.

 

"Praca, nowoczesna gospodarka, realnie działająca ochrona zdrowia"

 

Wyjaśnił, że 21 listopada odbędzie się kongres podsumowujący, na którym zostanie uchwalony program Lewicy do końca tej kadencji. Natomiast 11 grudnia nastąpi połączenie SLD z Wiosną, a koalicjantami będą Partia Razem, PPS "oraz inne struktury, które wspólnie, jako te cztery partie będziemy dopraszali".

 

Lider Razem Adrian Zandberg podkreślił, że spotkania i kongres programowy mają zaowocować ofensywą legislacyjną w parlamencie i przełożyć się na konkretne ustawy i propozycje Lewicy.

 

ZOBACZ: "Skandaliczne i groźne", "niepotrzebne". Politycy o wypowiedziach Korwin-Mikkego

 

- Nasz projekt zawarłbym w słowach: praca, nowoczesna gospodarka, realnie działająca ochrona zdrowia. I o tych rozwiązaniach będziemy tu mówić. Praca, bo setki tysiące ludzi w ostatnich miesiącach zagrożonych jest bezrobociem. Miliony ludzi, którzy boją się obcięcia przez rząd Prawa i Sprawiedliwości pensji, zobaczyły na własne oczy, jak działa źle funkcjonujący rynek pracy - mówił Zandberg.

 

Dodał, że tematami debaty programowej będzie m.in. zapewnienie praw pracowniczych, reforma inspekcji pracy, ubezpieczenie od bezrobocia, nowoczesna gospodarka, nakłady na edukację, na badania naukowe, podatek cyfrowy, sprawiedliwy system podatkowy.

 

"Lewica musi być tam, gdzie jest zwykły człowiek"

 

- I kwestia kluczowa w realiach epidemii, ale też na czas po epidemii, czyli nowe myślenie o polskiej ochronie zdrowia. 7,2 proc. PKB, by te wydatki pozwoliły na realne funkcjonowanie tego systemu, a nie fikcyjne. Tak jak widzimy to dzisiaj w bardzo wielu szpitalach i przychodniach - mówił Zandberg.

 

Lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń podkreślił, że spotkania programowe będą przede wszystkim jednoczył środowiska postępowe, które marzą o Polsce otwartej, nowoczesnej i sprawiedliwej społecznie.

 

ZOBACZ: Lewica o decyzji SN: sędziowie dostali bardzo jasne wytyczne

 

- Ta Polska będzie budowana przede wszystkim w jednym celu: godnego życia zwykłego człowieka, bo lewica musi być tam, gdzie jest zwykły człowiek, gdzie są jego problemy, jego marzenia, gdzie politycy zawsze powinni być - powiedział Biedroń.

 

Dodał, że Lewica zaprasza do wspólnego stołu, by porozmawiać o "Polsce naszych marzeń", dlatego, że "wie, jak rozmawiać z ludźmi".

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie