W piątek masowe kontrole na drogach. Policjanci sprawdzą prędkość i trzeźwość

Moto
W piątek masowe kontrole na drogach. Policjanci sprawdzą prędkość i trzeźwość
Polsat News
Kaskadowe kontrole w piątek będą elementem międzynarodowej akcji

W piątek na polskich drogach policjanci z ruchu drogowego będą prowadzić kaskadowe pomiary prędkości. Na drogi wyjadą też policyjne załogi grup SPEED. Zdaniem policji, to sposób na wychwycenie największych piratów drogowych.

W związku ze zbliżającym się weekendem policjanci będą w piątek prowadzić wzmożone kontrole. - Kontrolowana będzie m.in. prędkość i trzeźwość kierowców - poinformował komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

 

Dodał, że funkcjonariusze sprawdzą też obowiązkowe wyposażenie samochodów.

 

ZOBACZ: Jechała na rowerze, mając 4 promile. Zemdlała po zderzeniu ze znakiem

 

- Policja oraz inne podmioty z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadzają też specjalne działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz zmiana złych nawyków kierowców. Ma to związek z organizowaną przez ROADPOL europejską akcją pod nazwą "Road Safety Days" - tłumaczył Opas.

 

Na odcinku drogi więcej niż jeden patrol

 

Wyjaśnił, że planowany w całym kraju na piątek kaskadowy pomiar prędkości "to sposób na wychwycenie największych piratów drogowych".

 

- Policjanci prowadzić będą kontrolę prędkości na określonym odcinku drogi przez więcej niż przez jedną załogę - wyjawił, dodając, że na polskie dogi wyjadą także policyjne załogi "SPEED".

 

Komisarz zaznaczył także, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest w Polsce przyczyną wielu tragicznych zdarzeń.

 

ZOBACZ: Przechodził w niedozwolonym miejscu przez jezdnię. Okazało się, że jest poszukiwany

 

- Prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym zatrzymane zostało w 2020 r. już 47 tys. 333 kierowcom, co oznacza niemal 36-procentowy wzrost tych przypadków w stosunku do roku 2019. W samych kilkunastu dniach września były to już 2 tys. 813 przypadków - poinformował.

 

Apel policji. "Na drogach nie jesteśmy sami"

 

Jego zdaniem, działania policji przyczyniają się do poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach w postaci zmniejszającej się liczby wypadków drogowych, których odnotowano w tym roku 16,776 (spadek o 20 proc. w stosunku do 2019 r.), mniejszej liczby ofiar 1 tys. 650 (-18 proc.), mniejszej liczby rannych 19,053 (-23 proc.) czy wyeliminowania z ruchu 69 tys. 091 nietrzeźwych kierowców (mniej o 14 proc. niż w 2019 r.).

 

- Pamiętajmy, że na drogach nie jesteśmy sami, że są inni uczestnicy ruchu drogowego, dlatego apelujemy o rozwagę i rozsądek. W największej mierze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu zależy bowiem od kierowców - zaapelował Robert Opas.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie