Hiszpania: agresywne orki atakują i uszkadzają statki. Nie wiadomo, dlaczego to robią
Od dwóch miesięcy u południowo–zachodnich wybrzeży Hiszpanii nasilają się ataki orek na żaglowce i małe statki. Te morskie ssaki zdołały poważnie uszkodzić niektóre jednostki pływające. Ponadto kilku marynarzy i żeglarzy odniosło obrażenia. - Nie wiadomo, czy te ataki przeprowadzane są przez tę samą grupę orek, czy przez różne grupy - mówi ekspertka dr Ruth Esteban.
Orki za jeden z celów obrały sobie m.in. sportowy jacht żaglowy "Mirfak", należący do hiszpańskiej marynarki wojennej. Między innymi zaloga tego statku relacjonowała, że "dobrze zorganizowane" orki atakują kadłuby i uszkadzają stery.
ZOBACZ: Sensacyjne znalezisko. Wykopali niedźwiedzia jaskiniowego sprzed 40 tys. lat
Do ostatniego incydentu doszło w ubiegły piątek, kiedy żaglowiec "Beautiful Dreamer" z 3-osobową załogą został staranowany przez orki tuż po wypłynięciu z portu Ferrol w Galicii.
Orki uszkodziły ster, więc statek nie popłynął w regatach
Orki co najmniej 15 razy uderzyły w kadłub z taką siłą, że statek stracił kontrolę. Załoga wezwała na pomoc służby ratunkowe, a żaglowiec musiał zostać odholowany do portu.
Także w poprzedni piątek w okolicy Vigo (Galicia) doszło do dwóch innych incydentów z udziałem agresywnych orek.
ZOBACZ: Lubięcin: rozszarpane ciała łabędzi porzucone w lesie. To mogli być kłusownicy
Wcześniej, pod koniec sierpnia, ratownicze służby morskie odnotowały wezwanie o pomoc z francuskiego statku, którego załoga zgłosiła, że została zaatakowana przez orki.
W tym samym dniu doszło do ataku na sportowy jacht żaglowy "Mirfak", należący do hiszpańskiej marynarki wojennej, który płynął do Rias Bajas u wybrzeży Galicii. Załoga miała wziąć udział w słynnych regatach o puchar Księcia Asturii, jednak orki uszkodziły stery żaglowca.
Uderzały w statek tak mocno, że zepsuły się urządzenia
Pod koniec lipca doszło do ataku u wybrzeży przylądku Trafalgar w południowo-zachodniej Hiszpanii. Dziewięć orek otoczyło mały statek i uderzało w niego przez godzinę, powodując obrócenie o 180 stopni.
Atak był tak silny, że spowodował wyłączenie silnika i uszkodzenie urządzeń sterowniczych. Załoga poinformowała, że orki działały w sposób zgodny, agresywny i głośno porozumiewały się za pomocą gwizdów.
ZOBACZ: "Pana dokumenty zjadła koza". Zwierzę wykorzystało nieuwagę policjantki [WIDEO]
Naukowcy nie potrafią wyjaśnić jednoznacznie, dlaczego orki atakują statki. Jedni tłumaczą zjawisko stresem zwierząt morskich, zagrożonych wymarciem z powodu zmian klimatycznych, inni przypominają, że w lecie wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Hiszpanii zawsze pojawiają się stada orek płynących za ławicami tuńczyków i konkurujących o pożywienie.
Marynarzom trudno unikać agresywnych orek
Naukowcy przyznali jednak, że wyjątkowo agresywne zachowanie tych zwierząt nie jest typowe, gdyż orki zwykle nie stosują siły, gdy zbliżają się do statków.
- Nie wiadomo, czy te ataki przeprowadzane są przez tę samą grupę orek, czy przez różne grupy - powiedziała badająca populację ssaków morskich dr Ruth Esteban, cytowana przez dziennik "La Vanguardia".
Dowództwo hiszpańskiej marynarki wojennej ostrzegło marynarzy, aby podczas żeglowania zachowywali ostrożność i trzymali dystans wobec orek, co jest trudne, gdyż to właśnie one zbliżają się do statków i je atakują – zauważyła gazeta.
Czytaj więcej