Kowalski: nie poprzemy żadnej formy bezkarności za popełniane przestępstwa w "ustawie covidowej"

Polska
Kowalski: nie poprzemy żadnej formy bezkarności za popełniane przestępstwa w "ustawie covidowej"
PAP/Piotr Nowak
Zbigniew Ziobro w drodze na spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy

- Komunikujemy od wielu tygodni jako Solidarna Polska, że nie poprzemy pomysłu, w którym urzędnicy państwowi będą wyłączeni z odpowiedzialności karnej czy prawnej. A że projekt znalazł się w środowym porządku obrad nasza zapowiedź, że nie poprzemy go - powiedział w "Debacie Dnia" poseł Janusz Kowalski o nowelizacji "ustawy covidowej" dotyczącej odpowiedzialności za działania w czasie epidemii.

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem obrad Sejm w środę ma przeprowadzić drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

ZOBACZ: "Działanie bez strachu" vs. "szukanie fortelu". W "Debacie Dnia" o "ustawie covidowej"

 

W projekcie znalazł się przepis, iż "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

"Nie poprzemy żadnej formy bezkarności"

Janusz Kowalski powiedział w środę Onetowi, że obowiązkiem funkcjonariusza publicznego jest przestrzeganie prawa, a nie poszukiwanie drogi na skróty.

 

Następnie w "Debacie Dnia" w Polsat News Kowalski podtrzymał swoje słowa, że Solidarna Polska takiego projektu nie poprze.

 

- Nie poprzemy żadnej formy bezkarności za popełniane przestępstwa. Obowiązkiem funkcjonariusza publicznego jest przestrzeganie prawa, a nie poszukiwanie drogi na skróty. Jeśli potrzebne jest usprawnienie procedur, potrzebne są zmiany legislacyjne, ale nie takie jak ta, która ma być procedowana - mówił wcześniej Onetowi Kowalski.

 

Magdalena Sroka z Porozumienia powiedział,że takie przepisy są w jej ocenie nie do przyjęcia. 

 

Wtórował jej Krzysztof Śmiszek z Lewicy, który zaznaczył, że chodzi o konflikt pomiędzy ministrem sprawiedliwości a PiS.

 

- To jest już otwarta wojna, którą wydał Ziobro Morawieckiemu i Sasinowi. PiS-owi zabraknie głosów, żeby ten przepis przyjąć, a to oznacza, że otwiera się furtka do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej premiera i wicepremiera za podjecie takich, a nie innych decyzji - powiedział Śmiszek.

 

Klimczak: "Morawiecki z chwytem mata leo"

 

Odniósł się w ten sposób decyzji Warszawskiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że kwietniowa decyzja premiera Mateusza Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania w maju wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym rażąco naruszyła prawo. Sąd uznał nieważność tej decyzji. Rzecznik rządu Piotr Müller komentował po ogłoszeniu orzeczenia, że to "zaskakujące".

 

Poseł Dariusz Klimczak z Koalicji Polskiej-PSL powiedział, że "Morawiecki przegrał".

 

- Morawiecki ma świadomość, że wszyscy jego przeciwnicy w Zjednoczonej Prawicy założyli mu chwyt mata leo. Pan Morawiecki już przegrał. Dokładnie wie, że ten chwyt ma założony - powiedział Klimczak w "Debacie Dnia". - Wszyscy wiemy, że ten wyrok bardzo obniżył jego pozycję w Zjednoczonej Prawicy i ta rekonstrukcja może objąć również premiera Morawieckiego - dodał polityk ludowców.

 

- Ustawa "Bezkarność PiS plus" wraca. Wprowadzanie takich przepisów jest kompletnie niepotrzebne i sprzeczne z naszym prawem - powiedział z kolei Jacek Wilk z Konfederacji.

 

WIDEO - Politycy są sceptyczni wobec propozycji PiS, aby koronawirus wykluczał odpowiedzialność za decyzje urzędnicze

  

PiS: procedury, czy działania niestandardowe

 

W sierpniu na posiedzeniu komisji finansów publicznych Anna Milczanowska (PiS) uzasadniając istotę zaproponowanych rozwiązań zwracała uwagę, że epidemia COVID-19 wymaga podejmowania działań niestandardowych i szybkich. Przekonywała, że wiele osób mierzy się z problemem czy ściśle przestrzegać procedur, czy podjąć niestandardowe działania. Regulacja, jak przekonywała, ma m.in. wspomóc służbę zdrowia w walce z epidemią.

bas/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie