Wiceminister finansów: spadek PKB może być niższy niż prognozowano

Polska
Wiceminister finansów: spadek PKB może być niższy niż prognozowano
PAP/ Tytus Żmijewski
Skuza zabrał głos podczas konferencji w Toruniu

- Spadek naszego PKB może być niższy niż prognozowany i wynosić ok. 3 procent - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza w kuluarach XXVII edycji Welconomy Forum w Toruniu.

Prognozowany przez Komisję Europejską spadek PKB Polski na poziomie 4,6 procent należy do najniższych w Unii Europejskiej, a już obecnie konsensus rynkowy mówi o jeszcze niższym spadku na poziomie ok. 3 procent. Oceniam więc, że dobrze poradziliśmy sobie z dotychczasową falą pandemii" - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister.
 
Przyznał, że przyjęta do projektu nowelizacji budżetu prognoza spadku na poziomie 4,6 proc PKB jest wyrazem konserwatywnego podejścia resortu do tej kwestii.
 
- Konsensus rynkowy wydaje się na lepszym poziomie niż nasze, co podkreślam dość konserwatywne, prognozy. Nie wspominam już nawet o pierwszych prognozach, które mówiły o spadku PKB o ok. 7,5 proc. - dodał wiceszef resortu finansów.

"Możliwe jest zmniejszenie deficytu finansów publicznych"

Przyznał, że możliwa jest sytuacja zmniejszenia deficytu finansów publicznych — w odniesieniu do zapisanego w projekcie budżetu, gdyż im mniejszy spadek PKB — tym, co oczywiste, wyższe wpływy do państwowej kasy.
 
 
Pytany o to, co słyszy o przedsiębiorców i samorządowców podczas obrad i rozmów kuluarowych w ramach Welconomy Forum in Toruń przyznał, że słyszy pochwały dla działań rządu w okresie epidemii.
 
- Te pochwały dotyczą tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Nie słyszałem głosów przeciwko tej tarczy. Nie słyszałem, żeby były to środki źle zainwestowane, źle skierowane - dodał wiceszef resortu finansów.
 
Przyznał, że także sprawność uruchomienia tego instrumentu wsparcia jest doceniania.
 
- Zwracam także uwagę na bardzo dobre przyjęcie przez jednostki samorządu terytorialnego rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - dodał.
 
 
Podkreślił, że pytał swoich rozmówców o to, kiedy wcześniej strumień środków — o wartości 12 mld zł — popłynął do samorządów na działania inwestycyjne.
 
- Nikt nie umiał sobie takiego przypadku przypomnieć. Nie było takiej sytuacji w przeszłości - dodał Skuza.
 
Dodał, że słyszał też głosy odnośnie do tego, iż samorządowcy chcieliby mieć m.in. większy wpływ na to, ile zarabiają nauczyciele w szkołach. Ocenił, że tego rodzaju postawa może być bardzo dobrym podłożem do szerszej dyskusji o tej kwestii. Przyznał, że wiele samorządów coraz lepiej rozumie, że szansą na wyjście z kryzysu są skoordynowane działania ponadregionalne. 
kło/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie