Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/ ABIR SULTAN
Rośnie liczba ofiar koronawirusa na świecie

W piątek mija pół roku od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii koronawirusa. Do tej pory odnotowano ponad 27,8 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w związku z Covid-19 zmarło ponad 903 tys. ludzi w 188 krajach świata. Śledź naszą relację na żywo.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Prawie 60 tys. osób wzięło udział w piątkowych wiecach w Katalonii związanych z Diadą, świętem regionu. Pomimo obostrzeń związanych pandemią Covid-19, na uroczystości organizowane w kilkudziesięciu katalońskich miastach przybyło więcej uczestników niż pierwotnie planowano. Jak oszacowały służby regionu Katalonii, na piątkowych uroczystościach pojawiło się łącznie 59 500 osób, a nie jak pierwotnie ustalono 48 tys.

W ciągu ostatniej doby we Francji na Covid-19 zmarło 40 osób, a zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 9406 osób - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie z powodu Covid-19 we Francji zmarły 30 893 osoby. Pod względem liczby ofiar śmiertelnych pandemii kraj znajduje się na siódmym miejscu na świecie.

 

W Hiszpanii pomiędzy czwartkiem a piątkiem zanotowano najwyższą liczbę dobowych zakażeń koronawirusem od początku epidemii – ponad 12 tys. Z kolei w Portugalii potwierdzono 687 infekcji, czyli najwięcej od połowy kwietnia. Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas ostatniej doby w całym kraju potwierdzono 12 183 przypadki infekcji. Najwięcej z zakażeń zanotowanych podczas minionych 24 godzin stwierdzono we wspólnocie autonomicznej Madrytu, w Kraju Basków oraz w Katalonii i Andaluzji.

W Birmingham, drugim pod względem liczby ludności mieście Wielkiej Brytanii, we wtorek wejdzie w życie zakaz spotykania się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni - ogłosił w piątek brytyjski rząd. To efekt szybko rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. W ciągu siedmiu dni do 8 września włącznie było wykryto ich 78,2 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy podczas poprzedniego tygodnia ten wskaźnik wynosił 32.

Aż 3539 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od 17 maja i wzrost o ponad 600 w stosunku do poprzedniego dnia. Zauważalny od miesiąca wzrost liczby infekcji wyraźnie przyspieszył w ciągu ostatniego tygodnia. Jeszcze do soboty ich liczba nie przekraczała 2000, tymczasem w ubiegłą niedzielę po raz pierwszy zbliżyła się do poziomu 3000. Od początku obecnego tygodnia tylko raz - i to nieznacznie - spadła poniżej 2500, ale granicy 3000 aż do teraz nie przekraczała.

 

Pierwsza europejska "bańka turystyczna", pozwalająca na swobodne podróże w czasie pandemii koronawirusa, stworzona w maju przez Litwę, Łotwę i Estonię, przestała istnieć. Łotwa ogłosiła bowiem w piątek wprowadzenie kwarantanny dla osób przybywających z Estonii - podała agencja Reutera. Przekraczający granicę, z wyjątkiem kierowców ciężarówek, dyplomatów i innych osób, które podróżują w celach służbowych, będą musieli poddać się samoizolacji przez 14 dni.

Ze względu na wykrycie koronawirusa u jednego z nauczycieli, w trzeciej szkole podstawowej w Radomiu wprowadzono tzw. nauczanie hybrydowe – poinformowało w piątek Biuro Informacji Prasowej i Publicznej radomskiego magistratu. "W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u nauczyciela w PSP nr 20 w Radomiu, za zgodą sanepidu w szkole wprowadzono nauczanie hybrydowe. Kwarantanną zostali objęci uczniowie sześciu klas oraz nauczyciele mający bezpośredni kontakt z zakażoną osobą" – przekazano w piątkowym komunikacie prasowym.

Premier Francji Jean Castex poinformował w piątek na konferencji prasowej w Paryżu, że sytuacja epidemiczna w kraju się pogarsza. 42 departamenty zostały zakwalifikowane do tzw. czerwonej strefy z dużą cyrkulacją koronawirusa. Castex nie ogłosił jednak kolejnych znaczących obostrzeń. Przekazał, że strategia rządu w walce z epidemią to przeprowadzanie masowych testów na koronawirusa i zachowywanie dystansu społecznego

Od przyszłej soboty zniesione zostaną w Finlandii ograniczenia dla przybywających m.in. z Niemiec, Norwegii, Szwecji i Polski, które są odtąd uznawane za kraje stosunkowo bezpieczne pod względem rozprzestrzeniania się koronawirusa – ogłosił w piątek fiński rząd. Restrykcje w ruchu transgranicznym (m.in. kwarantanna) będą zniesione dla osób z tych krajów, w których liczba przypadków koronawirusa zarejestrowana w okresie poprzednich 14 dni utrzymuje się na poziomie nieprzekraczającym 25 na 100 tys. mieszkańców

10 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono w testach 1616 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosiło w piątek włoskie ministerstwo zdrowia. Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł w kraju do 35 597. Dzień wcześniej informowano o 1597 nowych przypadkach infekcji SARS-CoV-2. Liczba potwierdzonych od początku epidemii zakażeń wynosi obecnie ponad 284 tysiące.

Liczba zakażeń koronawirusem w Holandii wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 1270 i jest to jeden z największych dobowych przyrostów od początku kwietnia - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Hadze. Od złagodzenia kwarantanny w lipcu liczba infekcji w Holandii stale rośnie. Najwięcej przypadków koronawirusa diagnozuje się ostatnio u ludzi młodych, w wieku od 20 do 24 lat; ustalono też, że do zakażeń dochodzi głównie w domu

W ciągu ostatniej doby na Filipinach na Covid-19 zmarły 42 osoby, a liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 4040, najwięcej od 12 dni - podało w piątek ministerstwo zdrowia w Manili. Z kolei rząd Indonezji poinformował o wykryciu 3861 infekcji i śmierci 120 chorych. Ogólna liczba zakażeń stwierdzonych na Filipinach to 252 964, a bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 - 4108. Filipiny są najbardziej dotkniętym pandemią SARS-CoV-2 krajem Azji Południowo-Wschodniej pod względem liczby udokumentowanych zakażeń.

Utrata powonienia oraz smaku to objaw towarzyszący zakażeniu koronawirusem głównie u młodszych pacjentów, poniżej 60. roku życia, wynika z badania przeprowadzonego przez hiszpańskich lekarzy na blisko 1000 zainfekowanych osobach. Z badania, które przeprowadzili lekarze z 15 szpitali działających w różnych regionach Hiszpanii, wynika, że częściej utrata węchu oraz smaku występuje u osób, które z powodu łagodnego przebiegu COVID-19 nie musiały zostać hospitalizowane. Przeprowadzone na łącznej grupie 989 pacjentów badanie dowiodło również, że objawy utraty obu zmysłów podczas COVID-19 są stosunkowo częstym symptomem zakażenia wirusem SARS-CoV-2

W Szwajcarii zanotowano 528 nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek Federalny Urząd Zdrowia. Jest to najwyższy dobowy wzrost od wczesnych dni kwietnia.

W związku z wykryciem koronawirusa u uczniów lub pracowników do piątku sanepid wydał 13 pozytywnych opinii umożliwiających dyrektorom szkół z woj. pomorskiego wprowadzenie w placówkach zdalnego nauczania. Sześć kolejnych wniosków jest rozpatrywanych.

Zniesienie zakazu wejścia do terminalu portu lotniczego osób niebędących pasażerami - takie dotychczasowe obostrzenie Główny Inspektorat Sanitarny oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego postanowiły wykreślić z obowiązujących zasad bezpieczeństwa w podróży samolotem.

ULC wyjaśnił na swojej stronie internetowej, że nowością jest obowiązek wypełnienia "deklaracji pasażera dla celów ochrony zdrowia publicznego w związku z COVID-19". Jak poinformowano, taka deklaracja powinna znajdować się na odwrotnej stronie Karty Lokalizacji Podróżnego (KLP). Za przygotowanie i zebranie druków KLP i Deklaracji COVID-19 odpowiada przewoźnik lotniczy - dodano.

Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej, we współpracy z laboratoriami z Niemiec i USA, zidentyfikował cząsteczki, które mogą stanowić przełom na drodze do znalezienia skutecznego leku na COVID-19 - poinformowała Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Dzięki pracom badawczym prowadzonym pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej udało się zidentyfikować cząsteczki, których działanie może być jeszcze lepsze niż ebselenu – znanego leku przeciwzapalnego, który we wcześniejszych badaniach okazał się obiecującą substancją hamującą (inhibitorem) obu proteaz SARS-CoV-2 – podano w komunikacie.

Ponad 200 pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, jest badanych pod kątem odległych powikłań COVID-19 w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Teraz program obejmie również dzieci, które będą diagnozowane w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19 - mówił w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że nasz kraj ma duży wpływ na negocjacje i zakup szczepionki na poziomie UE. Pierwsza umowa na zakup już została podpisana, trwają rozmowy z kolejnymi producentami.

Podczas briefingu przed siedzibą ministerstwa Andrusiewicz był pytany, czy doniesienia z Wielkiej Brytanii o wstrzymaniu badań nad szczepionką przeciw COVID-19 (po tym, jak u jednej z osób uczestniczącej w testach wykryto objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego) opóźnią jej pojawienie się na rynku i czy jest to jedyna szczepionka, której zakup rozpatrujemy.

Rzecznik resortu zapewnił, że szczepionka przeciwko COVID-19 na pewno zostanie przez Polskę kupiona.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. Polsat News

Będziemy oceniać, jak działa system zlecania testów na koronawirusa i w razie czego będziemy go modyfikować – powiedział w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że obecnie to lekarz rodzinny jest lekarzem pierwszego kontaktu i to on ma oceniać stan zdrowia pacjenta.

Austria zaostrza od poniedziałku zasady noszenia maseczek i utrzymywania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach w odpowiedzi na rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju - oświadczył w piątek kanclerz Sebastian Kurz.

186 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziły testy na Słowacji w ciągu ostatniej doby; obecnie liczba osób zakażonych w kraju wynosi 2134 - poinformowało słowackie ministerstwo zdrowia w piątek na stronie internetowej.

Rząd Hiszpanii nie przewiduje możliwości równoczesnego prowadzenia zajęć w domu oraz w szkołach - ogłosiła w piątek minister oświaty Isabel Celaa. - Teleszkoła nie jest rozwiązaniem - oceniła.

W Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie potwierdzono zakażenie koronawirusem u uczennicy w jednej z klas XII Liceum Ogólnokształcącego – poinformowała rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

Wprowadzono tam nauczanie zdalne do 14 września. Kwarantanną objęto wszystkich uczniów w klasie, czyli 19 osób.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono także u ucznia w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. Wprowadzono tam do 20 września zdalne nauczanie dla klasy Technikum Logistycznego (27 uczniów). Uczniów wraz z rodzinami objęto dziesięciodniową kwarantanną. W internacie w wydzielonej części budynku kwarantannę odbywa 12 dzieci.

 

Minionej doby w śląskich kopalniach odnotowano cztery nowe zakażenia koronawirusem wśród górników, przybyło też 17 ozdrowieńców – wynika z piątkowych danych spółek węglowych.

Ostatniej doby wykonano ponad 18,6 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 949 tys. 734 próbki pobrane od 2 mln 829 tys. 116 osób.

W czwartek resort informował o wykonaniu 18,6 tys. testów, w środę o 23,3 tys., we wtorek o 18,8 tys., w poniedziałek o 10,3 tys., w niedzielę o 18,6 tys. testów, a w sobotę o 25,5 tys. testów.

 

MZ: 594 nowe zakażenia koronawirusem, łącznie 73 tys. 47 przypadków. Kolejne 10 osób zmarło, w sumie 2169 zgonów.

Służby sanitarne zamknęły Szkołę Podstawową Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej przy ul. Waryńskiego w Ostrowie Wlkp. U nauczycielki świetlicy potwierdzono zakażenie koronawirusem. Kwarantanną objęto 221 osób – poinformował dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. Tadeusz Biliński.

Po krótkiej poprawie sytuacji pod względem liczby zakażeń koronawirusem w Belgii najnowsze dane pokazują, że pandemia znowu przybiera na sile. W ciągu tygodnia liczba wykrytych przypadków w tym kraju zwiększyła się o ponad 20 proc.

Średnia liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do 547 dziennie w okresie między 1 a 7 września - podał w piątek instytut naukowy zdrowia publicznego Sciensano. To wzrost o 22 proc. w porównaniu z poprzednim siedmiodniowym okresem.

Na razie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się poprawić. W czwartek 10 września odnotowano 877 nowych przypadków.

Od początku epidemii wyzdrowiało 58 848 chorych, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, a ostatniej doby – 779 pacjentów – poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo podało też, że w szpitalach przebywa 1 957 chorych na COVID-19 (dzień wcześniej 1 924). Pod respiratorem jest obecnie 82 pacjentów.

Kwarantanną objęto 86 892 osoby (ponad 3,7 tys. więcej niż dzień wcześniej), a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 7 090 osób (spadek o ponad 300 osób w stosunku do czwartku).

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła w ciągu minionej doby o 5504, do 1 051 874 - podał w piątek sztab ds. walki z pandemią. Jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji od końca lipca. Zmarło w ciągu doby 102 pacjentów, a od początku pandemii - 18 365.

Od 4 września dobowy przyrost zakażeń przekracza 5 tysięcy. Wcześniej od 16 sierpnia utrzymywał się poniżej tego poziomu.

W Czechach zarejestrowano w czwartek 1382 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, czyli najwięcej od początku pandemii - poinformowało czeskie ministerstwo zdrowia. Poprzedni rekord odnotowano we wtorek, gdy wykryto o ponad 200 nosicieli mniej.

Łącznie infekcję koronawirusową potwierdzono w Czechach u 32413 osób, z których 20800 już wyzdrowiało, a 448 zmarło.

Rekordowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem stwierdzono na Węgrzech w ciągu ostatniej doby: wykryto aż 718 nowych przypadków – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W piątek uczniowie Technikum Morskiego w Darłowie nie mogli przyjść do szkoły. - Mamy tam potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Jedna klasa jest na kwarantannie, zgodę na zdalne nauczanie wydano dla całego technikum – poinformowała rzecznik zachodniopomorskiego sanepidu Małgorzata Kapłan.

- Jedna klasa – 24 uczniów i 7 nauczycieli – zostało objętych kwarantanną do 20 września - sprecyzowała.

Na Ukrainie od początku pandemii wykryto 148756 przypadków zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 3144 nowych infekcji, zmarły 53 osoby - podał w piątek ukraiński resort zdrowia. Do tej pory na Ukrainie zmarło łącznie 3076 chorych.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano rekordowe 96551 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1209 kolejnych ofiar śmiertelnych - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 1484 do 256850 - wynika z danych, które opublikował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Stwierdzono jeden zgon na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych za naszą zachodnią granicą do 9342.

1004 osoby zakażone SARS-CoV-2 zmarły w czwartek w USA - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W środę liczba zgonów na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych wyniosła 1170.

Od początku pandemii w Meksyku zmarło na koronawirusa 69649 ludzi - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Komisja zdrowia w Chinach poinformowała o 15 nowych przypadkach Covid-19 zarejestrowanych podczas ostatniej doby, wszystkie u podróżnych z zagranicy.

Brazylia odnotowała w ciągu ostatniej doby 40 557 nowych potwierdzonych przypadków Covid-19 i 983 zgony z powodu tej choroby, poinformowało ministerstwo zdrowia.

Gubernator Andrew M. Cuomo poinformował, że w stanie Nowy Jork przeprowadzono do tej pory ponad 9 milionów testów na obecność na koronawirusa. 34 dzień z rzędu zdiagnozowano poniżej 1 procenta przypadków z wynikiem pozytywnym.

Według Cuomo z 76813 przeprowadzonych w całym stanie w środę testów 757, czyli 0,98 procent, było pozytywnych. Ogółem w całym stanie od początku pandemii odkryto ich 441911.

Szpitale przyjęły w ciągu ostatniej doby 482 pacjentów w tym 78 nowych. Liczba osób na oddziałach intensywnej terapii wynosiła 120, a poddanych intubacji 55. W całym stanie z powodu komplikacji Covid-19 było siedem ofiar śmiertelnych. W samym mieście nie zarejestrowano żadnej. Od początku pandemii zmarło tam 25377 chorych.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie