W całych Niemczech zawyły syreny. Po raz pierwszy od 30 lat

Świat
W całych Niemczech zawyły syreny. Po raz pierwszy od 30 lat
Flickr/tup wanders/CC BY 2.0
Niemcy testują system alarmowy w całym kraju.

Po raz pierwszy od niemal trzydziestu lat Niemcy zorganizowali dzień ostrzegania o zagrożeniach. W całym kraju uruchomiono syreny, natomiast mieszkańcy doświadczyli przerw w transmisjach radiowych i telewizyjnych.

W całych Niemczech o godz. 11:00 uruchomiono test systemów ostrzegania. Alarm trwał przez 20 minut. 

 

Według Urzędu Ochrony i Pomocy w Klęskach Żywiołowych (BBK), narodowy dzień ostrzeżenia o zagrożeniach ma na celu przetestowanie niemieckich systemów ostrzegawczych i przygotowanie społeczeństwa do postępowania w przypadku sytuacji nadzwyczajnej w kraju - podaje portal dw.com.

 

 

"Chodzi o rozwagę i bezpieczeństwo"

 

- Każdy powinien wiedzieć, co robić w razie wypadku. Dziś nie chodzi o niepewność, ale o bezpieczeństwo, nie o panikę, ale o rozwagę - przekazał minister spraw wewnętrznych w rządzie Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul.

 


Tak zwane syreny nalotowe o zmiennym tonie były testowane przez jedną minutę od godziny 11:00. W całym kraju wciąż funkcjonuje około 15 tys. takich syren. W 1993 r., kiedy było ich 80 tys. Znaczna część niemieckiego systemu syren zimnowojennych popadła w ruinę, a wiele z nich zostało zdemontowanych - przypomina dw.com.

 

 

 

Jedno miejsce, w którym nie słychać było syren to Berlin, gdzie system zdemontowano jeszcze w latach 90. W części kraju transmisje telewizyjne i radiowe zostały przerwane, a cyfrowe tablice w miastach wyświetlały komunikaty alarmowe.

 

Powiadomienie na komórkę

 

Powiadomienia push na telefony komórkowe były wysyłane również do tych, którzy pobrali niemiecką aplikację ostrzegawczą NINA działającą od 2015 r.


Testy są sposobem na przygotowanie społeczeństwa do tego, co robić i gdzie szukać pomocy w przypadku sytuacji nadzwyczajnej w kraju. Mogą to być powodzie, trzęsienia ziemi, pożary i inne klęski żywiołowe, a także przerwy w dostawie prądu, emisje radioaktywne i ostrzeżenia jądrowe.

 

 

 

msl/bas/ dw.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie