Bezprecedensowe pożary w Oregonie. Ogień pustoszy miasta

Świat
Bezprecedensowe pożary w Oregonie. Ogień pustoszy miasta
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Ogień strawił ponad 120 000 hektarów ziemi

Setki domów zostały zniszczone przez pożary szalejące w stanie Oregon w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych - poinformowała w środę gubernator tego stanu Kate Brown. Jej zdaniem w płomieniach może zginąć wielu ludzi.

Bardzo duże zniszczenia są w miastach Detroit, Blue River, Vida, Phoenix i Talent, z których masowo ewakuowano mieszkańców. Ogień strawił ponad 120 000 hektarów ziemi, a Brown stwierdziła, że pożar może spowodować "najwięcej ofiar śmiertelnych i zniszczeń w historii naszego stanu".

 

 

 

 

- W ciągu ostatnich 24 godzin Oregon doświadczył bezprecedensowych pożarów, które spowodowały rozległe zniszczenia i katastrofalne skutki dla całego stanu - powiedziała Brown - Chcę być szczera, kiedy mówię, że spodziewamy się wielu strat, jeśli chodzi o budynki i ludzkie życie - dodała.

 

 

 

Już teraz wiadomo, że 12-letni chłopiec i jego babcia zginęli w pożarze w pobliżu miasta Lyons. - Wiatry nadal podsycają te pożary i wpychają je w nasze miasta - powiedziała Brown i dodała, że w ciągu najbliższych godzin ewakuacji będą musiały się poddać kolejne tysiące mieszkańców zagrożonych terenów.

 

 

 

Amerykańscy klimatolodzy twierdzą, że w wyniku globalnego ocieplenia powstały ekstremalnie mokre i suche pory na zachodzie Stanów Zjednoczonych, co spowodowało rozkwit traw i zarośli, a następnie ich wysychanie, przez co zwiększyła się możliwość błyskawicznego rozprzestrzeniania się pożarów.

 

 

Jak podaje amerykański Narodowy Ośrodek Przeciwpożarowy (NIFC), obecnie w USA jest 96 dużych pożarów. Od kilku tygodni najbardziej dotknięta jest nimi Kalifornia, gdzie wszystkie 18 lasów państwowych zostało zamkniętych z powodu "bezprecedensowych i historycznych warunków sprzyjających pożarom".

 

W całych Stanach Zjednoczonych w tym roku pożary strawiły ponad 3,4 miliona akrów terenów, czyli obszar wielkości niemal stanu Connecticut.

 

WIDEO: Ogień spustoszył miasta w Oregonie (USA)

  

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie