Zapieczętowane sarkofagi sprzed 2,5 tys. lat. Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Technologie
Zapieczętowane sarkofagi sprzed 2,5 tys. lat. Niezwykłe odkrycie w Egipcie
Facebook/Ministry of Tourism and Antiquities
Archeolodzy odkryli 13 trumien w świetnym stanie. Minister zapewnia, że to nie koniec wykopalisk

Archeolodzy pracujący w Sakkrarze - nekropolii Memfis, znaleźli 13 nigdy nie otwieranych trumien sprzed ok. 2,5 tys. lat. Eksperci zapewniają, że odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ sarkofagi znajdują się w doskonałym stanie i nie padły ofiarą rabusiów. Niewykluczone, że w szybie grobowym może znajdować się jeszcze więcej cennych przedmiotów.

Informację o znalezieniu trumien przekazało egipskie Ministerstwo Turystyki i Zabytków. Archeolodzy natknęli się na nie na dnie głębokiego na 11 metrów szybu pochówkowego.

 

ZOBACZ: Szczątki 4 tys. osób, monety, biżuteria. Odkrycie poznańskich archeologów

 

Trumny były ułożone jedna na drugiej i zachowane w doskonałym stanie - na niektórych z nich widoczne były kolory farb naniesionych na nie ok. 2,5 tys. lat temu. Nie wiadomo jednak, kto został w nich pochowany. W nekropolii jednego z najważniejszych miast starożytnego Egiptu chowano zarówno dostojników i wysokich urzędników, jak i osoby z niższych warstw społecznych.

 

تفقد الدكتور خالد العناني وزير السياحة والآثار برفقة الدكتور مصطفي وزيري الأمين العام للمجلس الأعلى للآثار، أعمال حفائر...

Opublikowany przez ‎Ministry of Tourism and Antiquities وزارة السياحة والآثار‎ Niedziela, 6 września 2020

 

Odpowiedzi na te pytania mogą przynieść przedmioty ukryte w trzech niszach, znalezionych w szybie grobowym. Minister turystyki i antyków Khaled El-Enany zapowiedział, że wkrótce pojawią się nowe informacje o odkryciach dokonanych w grobowcu.

 

 

"Gdy jesteś świadkiem nowego odkrycia archeologicznego, to jest to uczucie nie do opisania. Bądźcie przygotowani na nowe komunikaty o odkryciach w Sakkarze. Dziękuję moim kolegom z ministerstwa" - napisał na Twitterze, zamieszczając klip promujący wykopaliska.

bas/ ScienceAlert, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie