Policja chwali się swoimi Bellami. Nowe śmigłowce w komplecie

Polska
Policja chwali się swoimi Bellami. Nowe śmigłowce w komplecie
Policja.pl

Policyjną flotę uzupełniły trzy nowe śmigłowce Bell 407GXi, doposażone w system obserwacji lotniczej warty 18,5 milionów złotych - powiedział w środę rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji, pierwszy z trzech nowych śmigłowców wylądował w ostatni piątek na lotnisku Warszawa-Babice. - Z tej okazji lotniskowa straż pożarna powitała go tradycyjnym salutem wodnym - przekazał policjant.

 

- Druga z zakupionych maszyn wylądowała na płycie warszawskiego lotniska dzień później, a trzecia w poniedziałkowe popołudnie - powiedział.

Śmigłowce będą działały i w dzień i w nocy

Wskazał, że nowe śmigłowce będą wykonywać zróżnicowane zadania. - Dzięki zamontowanym głowicom optoelektronicznym i szperaczom będą mogły teraz prowadzić obserwację w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy - tłumaczył.

 

- Dodatkowo sprzężenie laserowego dalmierza z systemem GPS będzie pozwalać na precyzyjne określenie odległości obserwowanego celu. Dzięki laserowemu wskaźnikowi i iluminatorowi podczerwieni możliwe będzie np. wskazanie funkcjonariuszom będącym na ziemi położenia poszukiwanego pojazdu czy odnalezionej w ciemności osoby. Obraz, w czasie rzeczywistym będzie można transmitować wraz z innymi danymi dotyczącymi obiektu na stacjonarne i ruchome stanowiska odbiorcze - wyjawił.

 

Poinformował również, że nowe śmigłowce Bell 407GXi w porównaniu do swoich poprzedników wyróżniają się m.in. większą kabiną i czterołopatowym śmigłem oraz nowymi silnikiem. - Wyposażony jest w cyfrową awionikę G1000H NXi Integrated Flight Deck firmy Garmin i silnik Rolls-Royce M250-C47E/4 FADEC o mocy ponad 700 KM z systemem cyfrowego sterowania i kontroli (FADEC) - przekazał.

 

- Dwuosobowa załoga może zabrać na pokład pięciu pasażerów. Maszyna może osiągać prędkość 246 km/h. Na jednym tankowaniu jest w stanie pokonać dystans 624 km - podał.

 

 

 

ZOBACZ: "Jestem z dumny z polskich policjantów". Wymiana zdań w programie "Debata Tygodnia"

 

Podkreślił również, że nowe śmigłowce są kolejnym etapem modernizacji policyjnego lotnictwa. - W ostatnim czasie lotnictwo polskiej Policji zostało wzbogacone też o trzy śmigłowce Black Hawk. Zakup dwóch tego typu śmigłowców o wartości blisko 143 mln zł sfinansowano ze środków Programu Modernizacji Policji (dostawa w 2018 r.), a jeden – ze środków rezerwy celowej na kwotę blisko 79 mln zł (dostawa w 2019 r.) - przypomniał inspektor.

 

Dodał, że jeden z nowych śmigłowców można zobaczyć z bliska na odbywającym się Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2020, który zorganizowały Targi Kielce.

kło/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie