Awaria "Czajki". Rozpoczęła się budowa mostu pontonowego

Polska
Awaria "Czajki". Rozpoczęła się budowa mostu pontonowego
PAP/Tomasz Gzell
Przygotowania do rozpoczęcia budowy mostu pontonowego w celu przesyłu ścieków do oczyszczalni Czajka na wysokości ulicy Farysa na warszawskich Bielanach

We wtorek rozpoczęła się budowa mostu pontonowego na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny kolektor odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Montaż przeprawy potrwa do czwartku.

Saperzy zmontowali pierwsze elementy mostu pontonowego. Następnie przęsło pchane przez łodzie motorowe wypłynęło na środek Wisły. W tym czasie inni żołnierze zwodowali kolejne elementy pływające, które przywieziono ciężarówkami.

 

 

Wojsko montuje pływający most

 

Rzecznik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak poinformował, że przeprawę na Wiśle wybudują wojskowi z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia.

 

 

W akcji bierze udział ok. 50 żołnierzy. Koszt budowy poniesie miasto.

 

Na moście zostaną ułożone dwa rurociągi, którymi będą odprowadzane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.

 

245 metrów przeprawy

 

- Most pontonowy na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka" będzie składać się z sześciu części i liczyć 245 metrów - powiedział ppłk Piotr Kranz z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego.

 

ZOBACZ: Awaria "Czajki". Trzaskowski powołuje własną komisję

 

Ze względu na budowę mostu pontonowego przez Wisłę w rejonie mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz wykonywania przewiertu pod dnem Wisły, szlak żeglowny od km 520 do 523 będzie zamknięty - od północy 8 września do odwołania - poinformowała we wtorek Komenda Stołeczna Policji na Twitterze.

 

 

Budowa potrwa miesiąc

 

Według informacji wiceprezydenta Warszawy Roberta Soszyńskiego budowa połączenia zastępczego potrwa cztery tygodnie.

 

W tym czasie planowane jest także rozpoczęcie realizacji przewiertów pod rzeką. Zamontowane w nich rury przejmą awaryjny przesył ścieków i pozwolą na demontaż tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Równolegle naprawiany kolektor, który uległ awarii - wynika z tych zapowiedzi.

 

WIDEO: rozpoczęła się budowa mostu pontonowego na Wiśle

  

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę 29 sierpnia. W efekcie jest prowadzony awaryjny zrzut ścieków do Wisły.

 

Poprzednia awaria oczyszczalni "Czajka", w efekcie której nieczystości płynęły do rzeki, miała miejsce rok temu. Po decyzji premiera, wojsko zbudowało wówczas most pontonowy, na którym ułożono tymczasowy rurociąg, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie