Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Śledź naszą relację na żywo

Mamy 302 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby zmarły 4 osoby. W lipcu i sierpniu bieżącego roku w Hiszpanii zmarło o 3560 osób więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Do znaczącego wzrostu liczby zgonów miały przyczynić się Covid-19 oraz fala upałów. Śledź naszą relację na żywo.

dk/hlk/ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Brytyjski rząd zmienił w poniedziałek zasady kwarantanny po przyjeździe z zagranicy, dopuszczając odmienne traktowanie kontynentalnej części jakiegoś kraju i należących do niego wysp. Przy okazji przywrócił kwarantannę po przyjeździe z siedmiu greckich wysp.

W ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork wskaźnik pozytywnych testów na obecnosć koronawirusa wyniósł 0,88 proc. Poniżej 1 proc. utrzymywał się przez cały sierpień.

Piłkarz reprezentacji Francji Kylian Mbappe został zakażony koronawirusem i nie zagra we wtorek przeciwko Chorwacji w meczu Ligi Narodów. Spotkanie na Stade de France pod Paryżem będzie rewanżem za finał mistrzostw świata w 2018 roku.

Bielska prokuratura okręgowa przedłużyła do 21 października śledztwo w sprawie zakażenia koronawirusem w ośrodku opieki w Czernichowie. Jej rzecznik prok. Agnieszka Michulec powiedziała w poniedziałek, że znajduje się ono nadal w fazie in rem; nikt nie usłyszał zarzutów.

4203 zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji - podało w poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia. To znaczny spadek dobowego przyrostu w porównaniu z trzema poprzednimi dniami, gdy resort informował o ponad 7 tys. nowych infekcji.

- Zapytałem kilkanaście osób związanych z medycyną, m.in. studentów: co to jest? Wszyscy odpowiedzieli, że to wątroba - powiedział dr Mirosław Nęcki, opisując reakcje po obejrzeniu zdjęcia płuc zniszczonych przez COVID-19. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu płuc pacjenta zakażonego koronawirusem.

Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął emisję filmów edukacyjnych o tym, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19. Cykl 10 materiałów zrealizowanych z udziałem ekspertów dostępny będzie na kanale "Akademia NFZ" na YouTube. Pierwsze nagrania już zamieszczono.

U 39 sióstr felicjanek z Krakowa badania potwierdziły zakażenie koronawirusem. Dochodzenie epidemiologiczne w tej sprawie prowadzi powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna – poinformowała PAP rzeczniczka małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek.

Na obecność koronawirusa wykonano dotąd ponad 2 mln 870 tys. testów, najwięcej w woj. mazowieckim – 650 tys. i w woj. śląskim – ponad 334 tys. Najmniej w woj. opolskim – ok. 28 tys. – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Phil Foden i Mason Greenwood zostali wykluczeni z piłkarskiej reprezentacji Anglii i nie zagrają we wtorkowym meczu Ligi Narodów z Danią w Kopenhadze. Obaj złamali zasady bezpieczeństwa na Islandii, gdzie ich zespół grał w sobotę. Decyzja sztabu kadry ma związek z opublikowanym w mediach społecznościowych filmie, na którym ma być widać, że obaj młodzi piłkarze przebywają w towarzystwie kobiet "spoza reprezentacyjnej +bańki+", jak napisano w komunikacie angielskiej federacji.

2948 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w poniedziałek po południu rząd tego kraju. To drugi dzień z rzędu, gdy liczba wykrytych zakażeń jest bliska trzech tysięcy.

W IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej, u jednego z uczniów wykryto przypadek koronawirusa. Klasa, w której się uczył przeszła na tryb zdalny.

Ścieżka badania pacjenta rozpoczyna się od teleporady. Jeśli objawy się utrzymują, wizyta tradycyjna może zostać zastąpiona drugą teleporadą – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, mówiąc o strategii walki z COVID-19.

 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Podczas ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem w Portugalii wzrosła o 249, natomiast zmarłych - o trzech, poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Do poniedziałku sanepid wydał 6 pozytywnych opinii umożliwiających dyrektorom placówek wprowadzenie w nich w związku z koronawirusem zdalnego lub hybrydowego nauczania. 10 kolejnych wniosków jest w trakcie rozpatrywania – poinformowały służby sanitarne.

Po pierwszym tygodniu nauki w czterech szkołach w woj. warmińsko-mazurskim nastąpiła przerwa w tradycyjnej formie nauczania – poinformowało kuratorium i służby sanitarne.

Ministerstwo zdrowia chce unormować w przepisach wsparcie psychologiczne dla dyspozytorów medycznych. Osoby przyjmujące i obsługujące zgłoszenia o nagłych, często tragicznych zdarzeniach, będą mogły liczyć m.in. na zajęcia edukacyjne, porady, szkolenia, diagnozę i wsparcie.

U ponad 56 proc. pacjentów, u których wystąpił COVID-19, następuje poprawa w funkcjonowaniu płuc po 12 tygodniach od hospitalizacji - wynika ze studium przedstawionego przez Europejskie Towarzystwo Oddechowe, na które powołuje się w poniedziałek hiszpański dziennik "La Verdad".

Na ponad 48,5 tys. szkół i przedszkoli w trybie zdalnym pracuje 45 placówek, a 35 w trybie mieszanym - podał w poniedziałek po południu w komunikacie na MEN na podstawie danych otrzymanych od kuratorów oświaty, przekazanych przez dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.

Uczniowie czterech klas czwartych szkoły podstawowej w Dobrzeniu Wielkim zostali odesłani na kwarantannę po tym, jak stwierdzono obecność koronawirusa u księdza mającego z nimi kontakt.

Testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 są tak czułe, że część z nich może być fałszywie pozytywna. Wynika to z tego, że wykrywane są fragmenty martwego już patogenu albo niezdolnego do rozmnażania się, czyli nieaktywnej infekcji – zwracają uwagę brytyjscy specjaliści.

Jeden z kościołów w Zwoleniu (woj. mazowieckie) został tymczasowo zamknięty po tym, jak u jednej z sióstr zakonnych stwierdzono zakażenie koronawirusem. Sanepid potwierdził pozytywne testy u dwóch osób duchownych. W związku z tym w ostatnich dniach kwarantanną objęto ponad 100 osób.

Ministerstwo zdrowia Bułgarii poinformowało w poniedziałek o potwierdzeniu w kraju w ciągu minionej doby 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i o pięciu kolejnych zgonach na Covid-19.

W części klas w kilku białostockich szkołach wprowadzono zmiany w związku z koronawirusem - poinformował w poniedziałek białostocki magistrat. Niektóre klasy przeszły na naukę zdalną.

Rozpoczęło się spotkanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dotyczące omówienia strategii walki z COVID-19 - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe resortu zdrowia.

Szkoła podstawowa w Byszewie k. Kutna jest pierwszą placówką w woj. łódzkim, która w nowym roku szkolnym przeszła na zdalny tryb nauczania z powodu wykrycia koronawirusa u jednej z nauczycielek. Szkoła będzie zamknięta dla uczniów co najmniej do 11 września.

Szwecja była wyśmiewana i krytykowana za swą wyjątkową strategię walki z koronawirusem. Teraz wszystkie kraje w Europie podążają za szwedzkim modelem, ale nikt nie odważyłby się do tego przyznać - pisze w poniedziałek dziennik "Svenska Dagbladet".

45-letni pacjent, któremu koronawirus nieodwracalnie zniszczył płuca tak, że konieczny był przeszczep, przeprowadzony w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (woj. śląskie), we wtorek ma opuścić ten szpital o własnych siłach.

U jednego z uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie potwierdzono obecność koronawirusa. Jak poinformowała Małgorzata Gudełajtis z opolskiego sanepidu, z tego powodu kwarantanną objęto ponad sto osób - uczniów szkoły i ich rodziny.

W lipcu i sierpniu bieżącego roku w Hiszpanii zmarło o 3560 osób więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku - wynika z szacunków służb sanitarnych tego kraju. Do znaczącego wzrostu liczby zgonów miały przyczynić się Covid-19 oraz fala upałów.

PAP/EPA/Marta Perez

Wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach jest niepokojący, ale sytuacja nie wymknęła się spod kontroli - zapewnił w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.

Australia oczekuje, że otrzyma pierwszą partię szczepionki na koronawirusa w styczniu 2021 r. Opracowane przez koncern AstraZeneca i australijską firmę CSL Ltd dwa warianty szczepionki będą produkowane lokalnie - poinformował w poniedziałek premier Scott Morrison.

Placówki oświatowe w Hiszpanii są bezpieczne - zapewnił w poniedziałek, w dniu inauguracji roku szkolnego, premier Pedro Sanchez w rozmowie z telewizją TVE. Minister oświaty Isabel Celaa zagroziła karami rodzicom tych uczniów, którzy pozostaną w domu.

Mówiąc o powrocie do szkół 8 mln dzieci w kraju, Sanchez podkreślił, że rodzice mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo. - Ryzyko infekcji istnieje zawsze, ale szkoły są naprawdę bezpiecznymi miejscami - dodał.

W drugim kwartale 2020 r. liczba zgonów na Białorusi była o ok. 5,6 tys. większa niż w tym samym okresie zeszłego roku – poinformował niezależny białoruski portal TUT.by, powołując się na niepublikowane w kraju dane urzędu statystycznego przekazane ONZ.

"Z danych ONZ wynika, że w drugim kwartale, na który przypadła szczytowa faza epidemii koronawirusa, na Białorusi zmarło prawie 35,9 tys. osób. To o 5,6 tys. (ok. 18,5 proc. – PAP) więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (30,3 tys.). W latach 2015-2017 liczba zgonów w drugim kwartale nie przekraczała 30 tys." – napisał portal TUT.by w niedzielę.

11-letnia uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach (Podlaskie) została zarażona koronawirusem. W związku z tym cala klasa trafiła na kwarantannę, a nauka tych dzieci odbywa się od poniedziałku w trybie zdalnym - poinformowano w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach.

Jak poinformował sanepid, dziewczynka wróciła z rodziną z wakacji z woj. lubelskiego i to tam prawdopodobnie doszło do zarażenia. Chora jest także jej 18-letnia siostra. Test u rodziców wyszedł negatywny.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu (Wielkopolskie) poinformował w poniedziałek, że u pasażera, który podróżował pociągiem na trasie Wągrowiec–Poznań Wschód w dniu: 31 sierpnia, oraz 1 września - potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Sanepid poszukuje współpasażerów, którzy mogli być narażeni na zakażenie.

Ostatniej doby wykonano ponad 10,3 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 870 tys. 266 próbek pobranych od 2 mln 751 tys. 413 osób.

 

Lekarze we Francji ostrzegają, że epidemia Covid-19 ponownie szybko rozprzestrzenia się w tym kraju, a dyrekcje szpitali informują o coraz większym obłożeniu placówek, w tym o wzroście liczby pacjentów z koronawirusem na oddziałach reanimacji.

W Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Franciszka Kleeberga w Dęblinie (Lubelskie) od poniedziałku, za zgodą sanepidu, wprowadzono nauczanie zdalne. U jednego z nauczycieli tej szkoły wykryto zakażenie koronawirusem.

"Za zgodą organu prowadzącego i powiatowego inspektora sanitarnego Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 podjęła decyzję o przejściu szkoły w tryb kształcenia na odległość z wykorzystaniem technik i procedur związanych z nauczaniem zdalnym. Kształcenie na odległość odbywać się będzie w dniach 7-11 września 2020 r." – głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej szkoły.

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto zakażenie koronawirusem u 5185 osób - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Tym samym, czwarty dzień z rzędu dobowy przyrost przekroczył 5 tysięcy. Ogólna liczba zakażeń w Rosji wynosi teraz 1 030 690.

Zmarło w ciągu minionej doby 51 osób. Liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 sięgnęła tym samym 17 871.

Od minionego piątku przybyły cztery nowe przypadki koronawirusa wśród górników, a kolejnych 98 osób uznano za ozdrowieńców - wynika z informacji kopalń. Obecnie z COVID-19 zmaga się 165 górników - ośmiokrotnie mniej niż około miesiąc temu, kiedy liczba zakażeń sięgała 1,3 tys.

Łącznie, według poniedziałkowych danych trzech spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8251 górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) i prywatnej kopalni Silesia. Wyzdrowiało 8086 osób, czyli 98 proc. wszystkich zakażonych.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 302 osób. Łącznie odnotowano dotąd 71 tys. 126 przypadków.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o śmierci 4 osób. Łącznie zmarło 2124 pacjentów.

W ciągu ostatniej doby na Filipinach na Covid-19 zmarło 15 kolejnych osób, a liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 1383 - podał w poniedziałek resort zdrowia w Manili. Rząd Indonezji oświadczył, że na Covid-19 zmarło 105 kolejnych osób i wykryto 2880 nowych infekcji.

Filipiny są najbardziej dotkniętym pandemią SARS-CoV-2 krajem Azji Południowo-Wschodniej pod względem liczby udokumentowanych zakażeń.

W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 875 pacjentów zakażonych koronawirusem wobec 1 910 w niedzielę. Od początku epidemii wyleczonych zostało 55 tys. 113 chorych – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; wykryto aż 576 nowych przypadków – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W sumie od początku pandemii stwierdzono na Węgrzech prawie 9 tys. zakażeń. 625 chorych na Covid-19 zmarło, a prawie 4 tys. wyzdrowiało.

Od poniedziałku Zespół Szkół nr 1 w Działdowie za zgodą sanepidu przeszedł na zdalne nauczanie, po tym jak u jednego z nauczycieli wykryto zakażenie koronawirusem. Cała kadra nauczycielska i część uczniów są na kwarantannie.

W oficjalnym komunikacie dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej w Działdowie poinformowała, że - w oparciu o opinię powiatowego inspektora sanitarnego oraz organu prowadzącego szkołę, tj. starostwa - placówka od 7 do 11 września przechodzi na tryb nauki zdalnej.

Na Ukrainie w niedzielę wykryto 2174 zakażenia koronawirusem, 31 chorych na Covid-19 zmarło, a 379 pacjentów wyzdrowiało - przekazał w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 269 osób hospitalizowano.

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano poprzedniego dnia w Kijowie - 244, a ogółem w kraju przeprowadzono 19 tys. testów.

W II LO w Olsztynie poniedziałek jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych. W niedzielę wieczorem szkoła została poinformowana przez służby epidemiologiczne o tym, że jeden z uczniów jest zakażony koronawirusem - poinformowała wicedyrektor placówki Beata Kossakowska-Szwałek.

Indie wyprzedziły w poniedziałek Brazylię pod względem liczby zakażeń koronawirusem i stały się drugim na świecie po USA krajem z najwyższym bilansem ponad 4,2 mln infekcji od początku pandemii Covid-19.

Od wybuchu pandemii w Indiach zdiagnozowano 4 204 613 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, to prawie 70 tys. więcej niż w Brazylii, która opublikuje swoje dobowe dane później w ciągu dnia.

Wystarczy dowód osobisty i pacjent dostanie darmowy test na COVID-19 – zapewnia resort zdrowia, wprowadzając od 15 września nowy system walki z koronawirusem. Rozwiązania krytykują lekarze rodzinni - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Strategia - przypomina "DGP" - zakłada, że na badania covidowe pacjentów wysyłają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. "Wcześniej robiły to tylko sanepid i szpitale. Po pierwszych informacjach o tej zmianie telefony w przychodniach zamieniły się w koronawirus-call center" - czytamy w dzienniku.

Łączna liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 814 do 250 799 - wynika z danych, które opublikował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Nie odnotowano nowych zgonów, stąd liczba ofiar śmiertelnych od wybuchu epidemii Covid-19 w RFN wynosi 9325.

Ok. 1 400 zakażonych wyzdrowiało i obecnie liczba osób w Niemczech, które wyszły z infekcji wynosi ok. 225 tys. - informuje RKI.

Kibice Wuhan Zall FC po raz pierwszy od blisko dziewięciu miesięcy mogli zobaczyć z trybun grę swoich piłkarzy. Trzystu z nich przebyło w tym celu aż 750 km, by dotrzeć do miejscowości Suzhou. To jedno z dwóch miast Chin, gdzie rozgrywane są spotkania ligowe.

Od początku epidemii 188 910 osób zmarło w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 -wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (JHU). W niedzielę liczba ta wzrosła o 403.

Zgodnie z danymi JHU co piąta zarejestrowana na świecie ofiara śmiertelna koronawirusa przypada na USA. Łącznie na Covid-19 zmarło 881 325 osób.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w niedzielę, że podczas ostatniej doby odnotowano 4 614 nowych potwierdzonych przypadków Covid-19 , o 1 705 mniej niż w sobotę.

Od początku pandemii w lutym w Meksyku potwierdzono 634 023 przypadki zakażeń koronawirusem, 442 268 ludzi uważa się za wyleczonych. Zmarło 67 558 zainfekowanych pacjentów.

Narodowa komisja zdrowia poinformowała w niedzielę, że podczas ostatniej doby odnotowano w Chinach 12 nowych przypadków Covid-19, wszystkie to infekcje importowane, przywiezione przez podróżnych z zagranicy.

Komisja stwierdziła, że niedziela jest 22 dniem bez lokalnych infekcji koronawirusa. Dobę wcześniej odnotowała 10 infekcji, również przywiezionych z zagranicy.

Brazylia odnotowała 14 521 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin, a także 447 zgonów z powodu tej choroby, podało ministerstwo zdrowia w niedzielę.

Brazylia zarejestrowała już od poczatku pandemii 4,14 miliona przypadków wirusa , oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 126 650, poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie