Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Hospital Son Espases / HANDOUT

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 612 osób - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. W Brazylii ostatniej doby potwierdzono prawie 47 tys. nowych przypadków koronawirusa, łącznie od początku epidemii zarejestrowano tam ich prawie 4 mln. Z kolei w Meksyku liczba zakażeń przekroczyła 610 tys. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

Zapis relacji
Relacja zakończona


Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7157 nowych przypadków koronawirusa. Wzrosła też liczba osób leczonych w szpitalach, w tym na oddziałach intensywnej terapii. Na Covid-19 zmarło kolejnych 11 chorych.

Ponad 9 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 40 zgonów na Covid-19 odnotowano w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby - poinformowały w czwartek służby medyczne tego kraju. W tym samym czasie w Portugalii stwierdzono ponad 400 nowych infekcji i dwa zgony.

W Genewie, która jest siedzibą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powołano zespół mający zbadać, jak organizacja ta radziła sobie z pandemią koronawirusa. Tym samym rozpoczęło się dochodzenie, którego domagały się kraje należące do WHO - podaje AP.

Niezależny zespół, na czele którego stanęły dwie przewodniczące - była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf i była premier Nowej Zelandii Helen Clark, ma za zadanie przeanalizować postępowanie WHO po wybuchu pandemii, a zwłaszcza na jej pierwszym etapie.

Panel ekspertów będzie miał pełen dostęp do wewnętrznej dokumentacji, materiałów i maili WHO - zapowiedziały Sirleaf i Clark podczas briefingu dla mediów.

W USA liczba dorosłych z objawami depresji była w kwietniu br. ponad trzy razy wyższa niż przed epidemią – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Bostonu, a opublikowanych na łamach pisma "JAMA Network Open".

Aż 18 piłkarzy Boca Juniors jest zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek klub ze stolicy Argentyny. Po wykryciu "ogniska zakaźnego" treningi zostały zawieszone już w poniedziałek, a zawodnicy odizolowani.

Klub sprecyzował, że czterech piłkarzy ma lekkie objawy chorobowe, a pozostali przechodzą zakażenie bezobjawowo.

Od wznowienia treningów zawodnicy są badani co 72 godziny. Do tej pory w Boca Juniors przeprowadzono ok. 500 testów.

Pandemia uderza nawet w sanktuarium w Fatimie. Władze sanktuarium zamierzają rozpocząć zwolnienia pracowników w związku z odnotowanym wiosną drastycznym spadkiem datków, spowodowanym pandemią koronawirusa. Zwolnienia mają objąć co najmniej 50 z 300 pracowników tego miejsca kultu maryjnego.

 

- Przed nami jest trudny okres. Jak to na jesieni, pojawia się wiele zachorowań, infekcji, grypa, infekcja górnych dróg oddechowych i koronawirus. Te zachorowania będą się na siebie nakładały, objawy są podobne. Musimy przygotować się na specyfikę warunków jesiennych - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, zwycięzca dwóch ostatnich edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (ERC), wycofała się z tegorocznej rywalizacji. Dwóch członków zespołu zostało skierowanych na kwarantannę.

ERC (ang. European Rover Challenge – ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. Po raz pierwszy zorganizowano je w 2014 r. Tegoroczna edycja ERC odbędzie się w Kielcach od 11 do 13 września. Weźmie w niej udział ponad 30 drużyn z 14 krajów świata.

Z uwagi na sytuację epidemiczną związaną z COVID-19 odwołano w Płocku (Mazowieckie) tegoroczną ekumeniczną Modlitwę w Ogrodach. W wydanym w tej sprawie komunikacie przedstawiciele siostrzanych Kościołów oświadczyli jednocześnie, że są zasmuceni i zaniepokojeni obecnym stanem Wisły.

 

W czwartek od rana gdyńska policja prowadzi wzmożone kontrole w centrach handlowych w związku z przestrzeganiem obostrzeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Jak powiedziała w czwartek oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdyni Jolanta Grunert, celem akcji jest zapobieganie i ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Policjantów można spotkać między innymi w centrach handlowych, gdzie kontrolują sklepy i lokale gastronomiczne pod kątem przestrzegania przepisów związanych z wirusem - dodała Grunert.

W czwartek przybyło sześć nowych przypadków koronawirusa wśród górników, a kolejne 42 osoby uznano za ozdrowieńców - wynika z informacji kopalń. Obecnie z COVID-19 zmaga się 290 górników – ponad trzy czwarte mniej niż niespełna miesiąc temu, kiedy liczba zakażeń sięgała 1,3 tys.

Szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez europejską formę farmaceutyczną AstraZeneca może być dostępna na rynku pod koniec 2020 r. – informuje Reuters. Do badań klinicznych wprowadzana jest natomiast szczepionka Sanofi oraz GSK.

Minister pracy i gospodarki społecznej Hiszpanii Yolanda Diaz zapowiedziała w czwartek, że rząd premiera Pedra Sancheza utrzyma reżim zdalnej pracy wprowadzony z powodu epidemii koronawirusa w połowie marca.

163 zakażenia koronawirusem zarejestrowano w Bułgarii w ciągu ostatniej doby - poinformował w czwartek resort zdrowia tego kraju. Dane uzyskano na podstawie ponad 5400 testów. Sześć kolejnych osób zmarło na Covid-19.

W Ministerstwie Zdrowia powołano zespół ds. monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii. Zarządzenie szefa resortu zdrowia w tej sprawie opublikowano w czwartek.

NOWE PRZYPADKI KORONAWRUSA W POLSCE.

Dokładnie 289 dni, czyli dziewięć i pół miesiąca – tak długą przerwę miała piłkarska reprezentacji Polski, co nie zdarzyło się od prawie 70 lat. W piątek biało-czerwoni rozegrają pierwszy mecz w tym roku, na wyjeździe z Holandią w Lidze Narodów.

Poprzednie spotkanie podopieczni Jerzego Brzęczka zagrali 19 listopada 2019 roku, gdy na zakończenie eliminacji mistrzostw Europy pokonali na PGE Narodowym w Warszawie Słowenię 3:2.

Polacy coraz bezpieczniej czują się na zakupach i w restauracjach; indeks niepokoju wraca do stanu sprzed miesiąca - w Europie spokojniejsi od nas zdają się być tylko Belgowie i Niemcy - wynika z najnowszej edycji badania firmy Deloitte "Global State of the Consumer Tracker".

 

301 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zmarł kolejny chory na Covid-19 – poinformowano w czwartek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Na Ukrainie minionej doby wykryto 2430 zakażeń koronawirusem, 859 osób wyzdrowiało, a na Covid-19 zmarło 54 pacjentów - przekazał w czwartek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwięcej zgonów w ciągu jednego dnia od początku pandemii.

Dzień wcześniej informowano o 2495 infekcjach i 51 zmarłych i były to najwyższe dobowe bilanse infekcji i zgonów dotychczas.

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że minionej doby w kraju zanotowano 650 nowych infekcji koronawirusem. To największy dobowy przyrost zakażeń od początku pandemii 1 marca. Dotychczasowe maksymalne liczby niewiele przekraczały pół tysiąca.

W Indiach odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem - 83 883 przypadki, co zwiększyło w tym kraju ogólną liczbę infekcji od wybuchu pandemii do 3 853 406 - poinformowało w czwartek indyjskie ministerstwo zdrowia.

Ponad 45 tys. osób zapisało się na wirtualny maraton w Londynie. Impreza ma się odbyć 4 października, ale na ulicach stolicy Wielkiej Brytanii pojawią się tylko zaproszeni lekkoatleci. Pozostali mogą pobiec, rejestrując się w specjalnej aplikacji.

 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Łączna liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 1311 do 246 166 - wynika z danych, które opublikował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Osiem kolejnych osób zmarło na Covid-19, zwiększając bilans ofiar śmiertelnych pandemii w RFN do 9321.

Ponad 45 tys. osób zapisało się na wirtualny maraton w Londynie. Impreza ma się odbyć 4 października, ale na ulicach stolicy Wielkiej Brytanii pojawią się tylko zaproszeni lekkoatleci. Pozostali mogą pobiec, rejestrując się w specjalnej aplikacji.

Bez uzyskania pomocy ze strony władz restauracjom nowojorskim grozi załamanie. Jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie mogły przynosić właścicielom zysk.

Jak zapowiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio nie można się spodziewać, aby wcześniej niż wiosną restauracje mogły zacząć wydawać posiłki w zamkniętych pomieszczeniach. Uzależnił to od wynalezienia do tego czasu szczepionki na koronawirusa.

1045 osób zmarło w środę w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (JHU). Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 185 674.

W środę ministerstwo zdrowia podało dobowy bilans pandemii koronawirusa, odnotowano 4921 nowych, potwierdzonych, przypadków koronawirusa i 575 zgonów.

W ciągu ostatnich 24 godzin ministerstwo zdrowia potwierdziło 46 934 nowych przypadków koronawirusa, tym samym Brazylia od początku pandemii zarejestrowała 3 997 865 przypadków Covid-19.

Restrykcje z powodu koronawirusa spowodowały, że wielu ludzi w USA nie dojeżdża do pracy. Tylko w czerwcu przejechali o ponad 59,5 miliardów kilometrów mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie