Parlament Europejski oświetlony na złoto dla dzieci chorych na raka. Inicjatywa Ewy Kopacz

Polska
Parlament Europejski oświetlony na złoto dla dzieci chorych na raka. Inicjatywa Ewy Kopacz
Parlament Europejski
Europarlament "w złocie" gestem wobec dzieci chorych na raka. To inicjatywa Ewy Kopacz

Budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli został we wtorek oświetlony na złoto w geście solidarności z dziećmi chorującymi na raka, ich rodzinami oraz młodymi ludźmi, którzy wygrali swoją walkę z rakiem. Akcja będzie trwać do końca pierwszego tygodnia września. To inicjatywa Ewa Kopacz, wiceprzewodniczącej europalramentu.

Nowotwory są pierwszą przyczyną śmierci niemowląt, a w samej Unii Europejskiej co roku diagnozowanych jest aż 35 tys. nowych zachorowań na raka u dzieci.

 

- Jako lekarz pediatra i była minister zdrowia, wiem aż za dobrze, jaką wyniszczającą chorobą jest rak, zwłaszcza dla dzieci. Ale wiem też, że codziennie dochodzi do przełomów i postępów w poszukiwaniu leków i nowych terapii dla naszych małych pacjentów - powiedziała wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz (PO), inicjatorka akcji i koordynatorka PE ds. praw dzieci.

 

 

- Europejscy naukowcy wykonują niesamowitą pracę na tym polu, ale przez brak współpracy ośrodków badawczych i firm farmaceutycznych jest ona nieefektywna. Kryzys pandemii Covid-19 pokazał, że tylko jeśli połączymy siły i zasoby i podzielimy się informacjami, szybciej znajdziemy lekarstwo. To samo dotyczy raka - dodała.

 

Według danych Europejskiej Wspólnoty Raka Wieku Dziecięcego, w UE żyje około pół miliona osób, które przeżyły tę chorobę w dzieciństwie. Większość z nich odczuwa jej długoterminowe skutki, co znacząco utrudnia im codzienne życie. Jest to związane w dużej mierze z metodami leczenia i terapiami stosowanymi w ostatnich dziesięcioleciach.

 

ZOBACZ: Nowotwór w dzieciństwie oznacza przyspieszone starzenie się organizmu

 

Istnieją znaczne nierówności w dostępie do opieki i wiedzy w całej Europie, które powodują do 20 proc. różnicy w przeżywalności dzieci w poszczególnych krajach EU.

 

"Chcemy, żeby wszystkie osoby miały równe szanse"

 

Kopacz zaznaczyła, że w obecnej kadencji Grupa EPL będzie naciskać w ramach prac komisji specjalnej ds. walki z rakiem na stworzenie przepisów, które pomogą Europejczykom uzyskać równy dostęp do najskuteczniejszych leków i terapii, zwłaszcza w leczeniu dzieci.

 

- Chcemy, aby każdy Europejczyk, niezależnie od miejsca, w którym mieszka, miał dostęp do najnowszych terapii i leczenia, ponieważ to daje szanse na wyzdrowienie. Walka z rakiem to wyścig z czasem. Dlatego chcemy, żeby wszystkie osoby cierpiące na raka, miały na samym starcie równe szanse - podkreśliła.

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie