Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK/zdj. ilustracyjne
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii Covid-19

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zanotowano 1215 kolejnych zgonów z powodu koronawirusa i 42 659 nowych przypadków zakażenia - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.1066 osób zmarło we wtorek w USA na Covid-19 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (JHU). Śledź naszą relację na żywo.

ms/PAP,polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę , że w ciągu ostatniej doby wykryto 7017 zakażeń koronawirusem; dobę wcześniej było ich 4982. Łącznie od początku pandemii zmarło 30 686 osób, w tym w ciągu ostatnich 24 godzinach - 25 osób.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii potwierdzono 42 zgony będące skutkiem zakażenia koronawirusem  i 8581  nowych zakażeń - podało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Z kolei w Portugalii w ostatnich 24 godzinach zanotowano trzy nowe ofiary śmiertelne epidemii oraz 390 zakażeń.

W ramach doraźnego przeciwdziałania skutkom kryzysu koronawirusowego niemiecki rząd wsparł do końca lipca mniejszych przedsiębiorców oraz osoby samozatrudnione pomocą pieniężną na łączną sumę 13,4 mld euro - poinformowała w środę agencja dpa.

Rząd Nepalu wydał zezwolenie na wyprawę księcia Bahrajnu szczyty Manaslu i Lobuche w czasie, gdy większa część kraju jest pod ścisłą kwarantanną i wstrzymano turystykę. Specjalne traktowanie księcia wywołało oburzenie branży turystycznej, która przez epidemię koronawirusa nie pracuje już od pięciu miesięcy. Decyzję o specjalnym pozwoleniu dla 18 członków wyprawy podjęto na posiedzeniu rady ministrów w środę. 

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 10 osób i wykryto 1508 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę po południu brytyjski rząd. Dziesięć nowych zgonów to nieco więcej niż w bilansach z trzech ostatnich dni, na nie miał jednak wpływ przedłużony weekend. To zarazem liczba zbliżona do średniej z ostatnich siedmiu dni. W ostatnich kilku tygodniach dobowa liczba zgonów ustabilizowała się na niskim - w porównaniu z poprzednimi miesiącami - poziomie. Od początku sierpnia nie zdarzyło się, by przekroczyła ona 20.

20 uczniów szkół średnich i podstawowych w Legnicy, a także ich rodziny skierowano na kwarantannę. Uczniowie pod koniec wakacji byli na obozie, na którym jedna z pań pracujących w kuchni miała pozytywny wynik testu. Rzecznik PSSE w Legnicy Małgorzata Stawiska-Lichota poinformowała, że uczestników tego obozu i ich bliskich prewencyjnie skierowano na kwarantannę, ale zagrożenie, że mogli się oni zakazić jest minimalne.

 

Szefowa czeskich służb sanitarnych Jarmila Rażova zakaziła się koronawirusem - podała w środę rzeczniczka resortu zdrowia Gabriela Sztiepanyova. Rażova znajduje się w domowej izolacji. Kwarantanną został też objęty minister zdrowia Adam Vojtiech, który był z nią na spotkaniu.

Była ukraińska premier i liderka opozycyjnej partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko, która zachorowała na Covid-19, oświadczyła w środę, że udało się jej przetrwać stan kryzysowy i powoli wraca do normalnego życia.

"Prawie dwa tygodnie walki z ciężką chorobą zmieniają poczucie rzeczywistości. Ale o tym porozmawiamy trochę później... A dzisiaj, w końcu, kryzysowy stan udało się przetrwać, i choć do wyzdrowienia jeszcze daleko, teraz jest już możliwy powrót krok po kroku do normalnego życia" - napisała Tymoszenko na Facebooku.

Przedstawiciele rządu Hiszpanii wezwali w środę rodziców do posyłania dzieci do szkół. Zastrzegli, że choć w placówkach oświatowych najpewniej pojawią się ogniska zakażeń koronawirusem, to lekcje w związku z obowiązkiem szkolnym muszą ruszyć.

- Miejmy świadomość, że infekcje w szkołach wystąpią i trzeba będzie z nimi walczyć. (…) Pamiętajmy jednak, że dzieci zakażają się rzadziej niż dorośli - powiedział w środę w telewizji Antena 3 hiszpański minister zdrowia Salvador Illa. Przypomniał, że w hiszpańskich szkołach przed zaplanowanym na 7 września początkiem roku szkolnego wdrożonych zostanie wiele procedur bezpieczeństwa. - Zajęcia z udziałem uczniów muszą ruszyć  - podkreślił Illa.

U nauczycielki ze szkoły w Ostrowie w mazowieckiej gminie Celestynów potwierdzono zakażenie koronawirusem. Z uwagi na jej wcześniejszą kwarantannę rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się tam w trybie zdalnym. W środę dzieci nie poszły do szkoły. 12 nauczycieli i dyrektor będą poddani testom.

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostrowie rok szkolny rozpoczął się w trybie zdalnym. Powodem było to, że jedna z nauczycielek, która wcześniej brała udział w radzie pedagogicznej, przebywała na kwarantannie. Dyrektor placówki Andrzej Kraszewski tłumaczył, że to, czy dzieci naukę rozpoczną w szkolnych ławkach, zależy od wyniku testu pedagog.

- W czwartek minister zdrowia przedstawi plan działań na jesień – powiedział na środowej konferencji rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. W związku z tym, jak zaznaczył, nowa lista powiatów z obostrzeniami będzie ogłoszona w piątek.

W ciągu ostatniej doby na Filipinach na Covid-19 zmarło 27 kolejnych osób, a liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 2218 - podał w środę resort zdrowia w Manili. Rząd Indonezji oświadczył, że na Covid-19 zmarło w tym kraju 111 kolejnych osób i wykryto 3075 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Dobowy bilans zakażeń SARS-CoV-2 na Filipinach jest w środę najniższy od pięciu tygodni. Ogólna liczba wykrytych infekcji w tym kraju to 226 440. Od początku epidemii zmarły na Covid-19 na Filipinach 3623 osoby, ale aż jedna czwarta wszystkich ofiar śmiertelnych to chorzy, którzy zmarli w ciągu ostatnich 15 dni - poinformował resort zdrowia.

Ostatniej doby wykonano ponad 34,1 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 777 tys. 601 próbek pobranych od 2 mln 652 tys. 626 osób – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 14 osób z personelu Centrum Medycznego HCP w Poznaniu i wśród pacjentów - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska.

- Zgłoszenie otrzymaliśmy wczoraj. Obecnie cały czas prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne - mówiła Staszewska.

Podkreśliła, że zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd u 14 osób, u sześciu osób z personelu placówki i u ośmiorga pacjentów. Staszewska dodała, że oddział kardiologiczny szpitala został zamknięty.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii odnotowano 188 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę resort zdrowia tego kraju. Stwierdzono też 13 kolejnych zgonów na Covid-19.

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w położonym na południowym zachodzie kraju Błagojewgradzie - 35, Sofii i Burgas - po 26 oraz Warnie - 17.

W środę przybyło sześć nowych przypadków koronawirusa wśród górników, a kolejnych 68 osób uznano za ozdrowieńców - wynika z informacji kopalń. Obecnie z COVID-19 zmaga się 326 górników – blisko trzy czwarte mniej niż cztery tygodnie temu, kiedy liczba zakażeń sięgała 1,3 tys.

Łącznie, według środowych danych trzech spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8232 górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) i prywatnej kopalni Silesia. Wyzdrowiało 7906 osób, czyli ponad 96 proc. wszystkich zakażonych.

Sanepid nie widzi wskazań do nauczania zdalnego w szkole w Unisławiu, gdzie wykryto zakażenie koronawirusem u nauczycielki. Osoby z kontaktu zostały objęte kwarantanną i czekają na testy. "Do piątku szkoła jest zamknięta na mocy decyzji o dniach dyrektorskich" - przekazał wójt Jakub Danielewicz.

W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 4952 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Tym samym łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła w kraju do 1 005 000 - poinformował w środę sztab ds. walki z pandemią.

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 115 kolejnych zgonów na Covid-19, przez co ogólny bilans ofiar śmiertelnych w Rosji zwiększył się do 17 414. Poprzedniej doby zmarły 123 osoby. Według sztabu całkowita liczba zgonów wynosi 1,73 proc. wszystkich zakażonych w Rosji.

Do tej pory wyzdrowiało już 47 tys. 865 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 2 168 osób, a pod respiratorem 83 chorych – poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 96 664 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 145.

"Mamy 595 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w środę rano ministerstwo zdrowia. Nie żyje też 20 kolejnych osób. Liczba zakażonych wzrosła do 68 517. Od początku pandemii z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 2078 osób.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Prawie 600 zakażeń, 20 osób zmarło

365 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i jest to znacznie więcej niż kiedykolwiek od początku pandemii – wynika z danych opublikowanych w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo uznał we wtorek kolejne dwa stany jako zagrażające mieszkańcom jego stanu z powodu pandemii koronawirusa. Przybywający z nich podróżni muszą się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Kwarantanna obowiązuje każdą osobę, pragnącą odwiedzić stan Nowy Jork a trafia z obszarów, gdzie pozytywne wyniki testów na obecność Covid-19 są średnio wyższe w ciągu siedmiu dni niż 10 na 100 000 mieszkańców, albo przekraczają 10 proc. z tam wykonanych. Po dodaniu Alaski i Montany na liście objętej wymogiem kwarantanny znajdują się przybysze z 30 stanów. Są na niej także podróżni z trzech terytoriów: Portoryko, Wysp Dziewiczych i Guam.

Dzienny przyrost zakażeń koronawirusem w Czechach po raz drugi od wybuchu epidemii w marcu przekroczył 500 przypadków – podało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. We wtorek odnotowano 503 infekcje. Dotychczasowy największy przyrost – 502 - był 21 sierpnia.

Ogółem w kraju zaraziło się dotychczas 25 117 osób, z czego ponad 18 tys. jest wyleczonych, a 425 pacjentów zmarło na Covid-19. Liczba aktywnych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła do 6576.

Australia weszła w najgłębszą recesję od lat 30. XX wieku z powodu kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Tylko w czerwcu gospodarka skurczyła się o 7 proc. i był to największy taki spadek od 1959 roku - wynika z danych australijskiego biura statystycznego opublikowanych w środę.

Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 2495 infekcji koronawirusem, a zmarło 51 chorych - przekazał w środę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwyższy dobowy bilans zakażeń i zgonów od początku pandemii. 1015 osób uznano za wyzdrowiałe, 445 osób hospitalizowano.

Poprzednio o najwyższym bilansie infekcji - 2481 przypadków - informowano w sobotę. We wtorek przeprowadzono na Ukrainie ok. 47 tys. testów na obecność koronawirusa w organizmie, a najwięcej infekcji wykryto w Kijowie - 332 - i obwodzie charkowskim - 302.

Stepanow poinformował, że w kraju zajętych jest 44 proc. miejsc w szpitalach przygotowanych dla chorych na Covid-19 i osób z podejrzeniem infekcji. Łącznie na Ukrainie zakażenie koronawirusem potwierdzono ogółem u 125 798 osób, zmarło od początku pandemii 2656 chorych na Covid-19, a wyzdrowiało 58 817 pacjentów. Na Ukrainie jest 64 325 aktywnych przypadków SARS-CoV-2, o 1429 więcej niż dzień wcześniej.

O zakończeniu kwarantanny zdecyduje nie wynik testu, tylko lekarz w trakcie teleporady - takie rozwiązanie, jak podaje w środę "Rzeczpospolita", zakłada zmiana przepisów przygotowana przez resort zdrowia.

"Dziesięć dni po kontakcie z zakażonym – +podejrzanego+ z izolacji domowej, zwanej kwarantanną, zwolni lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który podczas teleporady zdecyduje, czy pacjent nie ma objawów COVID-19. Takie rozwiązanie zakłada zmiana przepisów przygotowana przez resort zdrowia. Dotychczas przymusowy pobyt w domu kończyły dwa negatywne wyniki testu z 12. i 14. dnia od zetknięcia się z chorym" - czytamy w gazecie.

Niemcy/ 1256 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu doby

W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 1256 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło 11 kolejnych osób. Najwięcej infekcji w ciągu doby diagnozowano w Niemczech na początku kwietnia - ponad 6 tysięcy. Według RKI łączna liczba zakażeń w Niemczech wynosi obecnie 244 855, a zgonów - 9 313.

Z powodu epidemii, od środy do 15 września zaczyna obowiązywać zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów m.in. do Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry, czy Stanów Zjednoczonych. Warunkowo, zakaz nie będzie stosowany do czarterów wykonujących loty na zlecenie organizatora turystyki.

W środę po północy weszło w życie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wprowadza ono do 15 września br. zakaz wykonywania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych, wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium m.in. Belize, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Brazylii, Hiszpanii, Izraela, Albanii, Indii, Malty, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Luksemburga, Wspólnoty Bahamów. Łącznie zakaz dotyczy 44 krajów.

W Meksyku stwierdzono już ponad 600 tys. zakażeń koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało we wtorek wieczorem czasu lokalnego, że w ciągu ostatniej doby zanotowano 6476 infekcji. Zmarło 827 kolejnych osób. W sumie w Meksyku od początku pandemii stwierdzono 606 036 zakażeń i 65 241 przypadków śmiertelnych.

Jak przyznają same władze, rzeczywista skala pandemii jest jednak prawdopodobnie znacznie większa ze względu na niewielką liczbę testów wykonywanych w kraju - jedną z najniższych w całej Ameryce Łacińskiej.

1066 osób zmarło we wtorek w USA na Covid-19 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (JHU). Tym samym bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 184 629.

Dane te oznaczają, że na 100 tys. mieszkańców z powodu koronawirusa śmierć w USA poniosło 56. To poziom podobny do takich państw jak Włochy (59), Brazylia (58) i Szwecja (57). Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) twierdzi, że 94 proc. ofiar śmiertelnych epidemii w USA oprócz Covid-19 miało choroby towarzyszące. Główny epidemiolog kraju Anthony Fauci wyjaśnia, że nie oznacza to jednak, iż koronawirus nie jest przyczyną zgonów tych osób. "Liczby o których się mówi, ponad 180 tys., to prawdziwe dane dotyczące zgonów na Covid-19. Niech nie będzie w tej kwestii nieporozumień - nie ma 9 tys. ofiar śmiertelnych Covid-19, jest ponad 180 tys. ofiar śmiertelnych" - tłumaczył Fauci we wtorkowej rozmowie z telewizją ABS News.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zanotowano 1215 kolejnych zgonów z powodu koronawirusa i 42 659 nowych przypadków zakażenia - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

To ponowny wzrost liczby nowych zgonów w Brazylii. Przez ostatnie trzy dni informowano, że liczba przypadków śmiertelnych nie przekracza tysiąc i waha się w graniach 500 - 800. Władze przekonywały, że pandemia w Brazylii przekroczyła już punkt krytyczny i następuje spadek liczby zgonów i zakażeń. Od początku epidemii potwierdzono w tym kraju 3 950 931 przypadków zakażenia koronawirusem. Na Covid-19 zmarło do tej pory 122 596 osób.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie