Lekki spadek inflacji w Polsce

Biznes
Lekki spadek inflacji w Polsce
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
W zeszłym miesiącu ceny towarów i usług konsumpcyjnych był wyższy niż przed rokiem

Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że inflacja sierpniu obniżyła się z 3 proc. do 2,9 proc. i była najniższa od maja. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z trwałą tendencją i pod koniec roku wskaźnik może dotrzeć w okolice wyznaczonego przez NBP celu, czyli 2,5 proc.

W zeszłym miesiącu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe niż przed rokiem o 2,9 proc. W poprzednich miesiącach - z wyjątkiem maja - inflacja była na wyższym poziomie. Wahała się od 3 do 3,4 proc.

 

Umiarkowany wzrost cen żywności

 

Wszystko wskazuje na to, że sprawdzą się prognozy sporej części ekonomistów, zakładających powrót inflacji w okolice celu przyjętego przez Narodowy Bank Polski, czyli 2,5 proc. Szacunkowe dane GUS nie zawierają zbyt wielu szczegółów, ale najbardziej dla większości konsumentów pocieszającym zjawiskiem jest znacznie wolniejszy niż w poprzednich miesiącach wzrost cen żywności.

 

ZOBACZ: Eurostat: Polska inflacja to 3,7 proc., tylko Węgry mają wyższą

 

Za tego typu produkty w sierpniu średnio trzeba było zapłacić o 3 proc. więcej niż rok temu, podczas gdy od stycznia do maja żywność drożała od ponad 6 do 8 proc.

 

Tańsze paliwa

 

Z 7,2 do 4,5 proc. obniżyła się dynamika cen nośników energii. Na spadek inflacji istotny wpływ miały także ceny paliw, które w sierpniu były niższe niż przed rokiem o 12,3 proc. Można się także domyślać, że nieco spowolniło tempo wzrostu cen usług, które w poprzednich miesiącach było wyjątkowo wysokie.

 

ZOBACZ: Płace gonią inflację, zatrudnienie maleje wolniej

 

Tekst powstał we współpracy z portalem comparic.pl

Roman Przasnyski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie