"Margot" jako Matka Boska. Jest doniesienie do prokuratury

Polska
"Margot" jako Matka Boska. Jest doniesienie do prokuratury
Twitter/JanStrzezek
Grafika to przerobione zdjęcie "Margot"

"Złożyłem doniesienie do prokuratury w związku z obrzydliwą grafiką przedstawiająca Michała Sz. jako Matkę Boską" - poinformował na Twitterze Jan Strzeżek, warszawski radny, wicerzecznik Porozumienia.

"Mam nadzieję, że prokuratura znajdzie autorów tej grafiki, ukrywających się za stroną w internecie, a sąd nie będzie pobłażliwy" - napisał Strzeżek.


"Ukrywają się pod stroną na Facebooku, oczekują tolerancji, ale sami plują na wartości wyznawane przez większość społeczeństwa(…) Zero tolerancji" - pisał wcześniej radny.

 


W poniedziałek profil "Polski Znak Bylejakości", który miał zamieścić grafikę, nie istniał już na Facebooku.


Art. 196kk mówi o tym, że "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

 

Trzy tygodnie w areszcie

 

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o zwolnieniu z aresztu aktywisty LGBT Michała Sz., przedstawiającego się jako Małgorzata Sz. "Margot". Decyzja zapadła w piątek po południu. Aktywista spędził w izolacji trzy tygodnie.

 

Michał Sz. - "Margot" - podejrzany jest o udział w zbiegowisku, zaatakowanie działacza fundacji pro-life oraz niszczenie mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Czyn zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

 

ZOBACZ: Margot pierwszy raz zabiera głos. "Koledzy z więzienia mają wiadomość dla Ziobry"

 

Najpierw, w połowie lipca sąd zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Następnie 7 sierpnia są uwzględnił wniosek o tymczasowy areszt, decydując o dwumiesięcznej izolacji. Ta decyzja wywołał protesty w Warszawie, podczas których policja zatrzymała 48 osób.

 

Obrońcy aktywisty złożyli zażalenie na decyzję o areszcie i w piątek 28 sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpatrując sprawę w trzyosobowym składzie, uchylił areszt.

 

 

 

prz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie